První závod v lezení na obtížnost v roce 2019 na Smíchově

27. 03. 2019 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Lezecké centrum SmíchOff hostilo v sobotu 23. 3. 2019 první letošní závody Českého poháru a Českého poháru mládeže pro rok 2019 v lezení na obtížnost.

Termíny vysílání pořadu z ČP v lezení na obtížnost SmíchOff na ČT Sport:

Premiéra

čtvrtek 28. 3. 15:05

Opakování

čtvrtek 28. 3. po půlnoci 04:30

pátek 29. 3. 11:20

pondělí 1. 4. 11:35

úterý 2. 4. po půlnoci 05:25

Závody byly zároveň prvními nominačními závody pro ustavení reprezentace pro rok 2019 jak v dospělé kategorii a tak i pro kategorie juniorů a juniorek a kategorie A a B pro závody Evropského poháru mládeže. Letos poprvé šlo v kategorii B (mládež 14-15 let) i o nominace na IX. Letní Olympiádu dětí a mládeže, kam se nominují závodníci za jednotlivé kraje. Je tedy vidět, že většina závodníků měla spoustu motivačních podnětů na tomto závodě uspět.

"Závodníci občas hledali v cestách, jak si aspoň trochu odpočinout..."

1koloCP 1koloCP 1koloCP 1koloCP 1koloCP

Význam závodů byl vidět i na účasti – závodu se zúčastnilo 46 mužů a 30 žen, v kategorii B závodilo 32 chlapců a 36 dívek.

Registrace začala již v 7 hodin ráno, závodit se začalo podle propozic o půl desáté. I přes velký počet účastníků kvalifikace proběhla ve svižném tempu a kolem druhé hodiny jsme znali účastníky finále.

To pak začalo kolem šesté hodiny a za vydatného povzbuzování spíkra a diváků jsme se mohli kochat krásně gradujícím finálem.

V kategorii B ve společné cestě nejvýše dolezli vítězové kvalifikace Markéta Janošová a Adam Adamovský – ten dokonce až do TOPu, i když kvůli technickému incidentu mu nebyl uznán, ale opakování cesty nemělo smysl, když vyhrál.

V mužích se na třetím místě umístil Jakub Hlaváček, druhý byl Martin Stráník a vítězem se stal Jakub Konečný.

Martin s Kubou postupovali do finále z děleného prvního místa, ve finále ale Kuba dokázal ještě i skočit po topové struktuře z chytu, ve kterém v pokusu před ním Martin skončil.

V ženách kvalifikaci dvěma TOPy vyhrála Eliška Adamovská a ve finále neponechala prostor „k diskusi“ a jako jediná TOPovala i ženskou finálovou cestu. Jako druhá skončila dva chyty pod TOPem Iva Vejmolová, v kvalifikaci snadno topující první cestu, které se ale ne úplně zadařilo v nepříliš povedené druhé kvalifikační cestě. Třetí skončila Eliška Novotná, stejně jako její kolegyně topující snadno první cestu a skvěle lezoucí i druhou kvalifikaci, ve které i přes výškový handicap zabojovala neuvěřitelným způsobem.

Finále ve všech kategoriích tak skvěle gradovalo. Doufejme, že cesty ještě chvíli na Smíchově zůstanou a budeme si moci vyzkoušet cesty, ve kterých nejen vítězové vypadali dost dlouho, že lezou v klidu a na pohodu.. Myslím ale, že my ostatní se v nich tak v pohodě cítit nebudeme.

V rámci dospělých bojovali i junioři a kategorie A – v juniorské kategorii zvítězili Eliška Adamovská a Šimon Potůček, v kategorii A zvítězili Eliška Bulenová a Ondřej Slezák.

Velké poděkování patří skvělému týmu SmíchOffa, který celý den bravurně zvládal role rozhodčích, jističů, hlídačů izolace a vše další, co bylo potřeba. Stejně tak patří poděkování i ČHS a lidem z ČHS, kteří se na organizaci závodu nemalou měrou podíleli. Velký dík samozřejmě patří sponzorům, bez kterých by také nebylo možné závody pořádat.

Marie Dichtlová, ředitel závodů

foto Serghei Vlasenco