Facebook

Český horolezecký svaz

První závod v lezení na obtížnost v roce 2019 na Smíchově

První závod v lezení na obtížnost v roce 2019 na Smíchově
27. 03. 2019 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Lezecké centrum SmíchOff hostilo v sobotu 23. 3. 2019 první letošní závody Českého poháru a Českého poháru mládeže pro rok 2019 v lezení na obtížnost.

 

Termíny vysílání pořadu z ČP v lezení na obtížnost SmíchOff na ČT Sport:

 

Premiéra

ČT sport

čtvrtek 28. 3. 15:05

 

Opakování

ČT sport

čtvrtek 28. 3. po půlnoci 04:30

 

ČT sport

pátek 29. 3. 11:20

 

ČT sport

pondělí 1. 4. 11:35

 

ČT sport

úterý 2. 4. po půlnoci 05:25

 

 

Závody byly zároveň prvními nominačními závody pro ustavení reprezentace pro rok 2019 jak v dospělé kategorii a tak i pro kategorie juniorů a juniorek a kategorie A a B pro závody Evropského poháru mládeže. Letos poprvé šlo v kategorii B (mládež 14-15 let) i o nominace na IX. Letní Olympiádu dětí a mládeže, kam se nominují závodníci za jednotlivé kraje. Je tedy vidět, že většina závodníků měla spoustu motivačních podnětů na tomto závodě uspět.

 

"Závodníci občas hledali v cestách, jak si aspoň trochu odpočinout..."

 

1koloCP 1koloCP 1koloCP 1koloCP 1koloCP

 

Význam závodů byl vidět i na účasti – závodu se zúčastnilo 46 mužů a 30 žen, v kategorii B závodilo 32 chlapců a 36 dívek.

 

Registrace začala již v 7 hodin ráno, závodit se začalo podle propozic o půl desáté. I přes velký počet účastníků kvalifikace proběhla ve svižném tempu a kolem druhé hodiny jsme znali účastníky finále.

 

To pak začalo kolem šesté hodiny a za vydatného povzbuzování spíkra a diváků jsme se mohli kochat krásně gradujícím finálem.

 

V kategorii B ve společné cestě nejvýše dolezli vítězové kvalifikace Markéta Janošová a Adam Adamovský – ten dokonce až do TOPu, i když kvůli technickému incidentu mu nebyl uznán, ale opakování cesty nemělo smysl, když vyhrál.

 

V mužích se na třetím místě umístil Jakub Hlaváček, druhý byl Martin Stráník a vítězem se stal Jakub Konečný.

 

Martin s Kubou postupovali do finále z děleného prvního místa, ve finále ale Kuba dokázal ještě i skočit po topové struktuře z chytu, ve kterém v pokusu před ním Martin skončil.

 

V ženách kvalifikaci dvěma TOPy vyhrála Eliška Adamovská a ve finále neponechala prostor „k diskusi“ a jako jediná TOPovala i ženskou finálovou cestu. Jako druhá skončila dva chyty pod TOPem Iva Vejmolová, v kvalifikaci snadno topující první cestu, které se ale ne úplně zadařilo v nepříliš povedené druhé kvalifikační cestě. Třetí skončila Eliška Novotná, stejně jako její kolegyně topující snadno první cestu a skvěle lezoucí i druhou kvalifikaci, ve které i přes výškový handicap zabojovala neuvěřitelným způsobem.

 

Finále ve všech kategoriích tak skvěle gradovalo. Doufejme, že cesty ještě chvíli na Smíchově zůstanou a budeme si moci vyzkoušet cesty, ve kterých nejen vítězové vypadali dost dlouho, že lezou v klidu a na pohodu.. Myslím ale, že my ostatní se v nich tak v pohodě cítit nebudeme.

 

V rámci dospělých bojovali i junioři a kategorie A – v juniorské kategorii zvítězili Eliška Adamovská a Šimon Potůček, v kategorii A zvítězili Eliška Bulenová a Ondřej Slezák.

 

Velké poděkování patří skvělému týmu SmíchOffa, který celý den bravurně zvládal role rozhodčích, jističů, hlídačů izolace a vše další, co bylo potřeba. Stejně tak patří poděkování i ČHS a lidem z ČHS, kteří se na organizaci závodu nemalou měrou podíleli. Velký dík samozřejmě patří sponzorům, bez kterých by také nebylo možné závody pořádat.

 

Marie Dichtlová, ředitel závodů

foto Serghei Vlasenco

 

Instagram

Instagram Horosvaz