První závod ČP v obtížnosti ovládli Eliška Adamovská a Martin Stráník

27. 03. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz
O víkendu se rozběhl Český pohár v lezení na obtížnost 2023. který zahájily kategorie dospělých a mládeže na lezecké stěně Hudy v Brně. Pro zlato si suverénně dolezli Eliška Adamovská a Martin Stráník.
Eliška Adamovská
Máme za sebou první letošní závod v lezení na obtížnost, který se v sobotu 25. března odehrál na lezecké stěně Hudy Brno. Jednalo se zároveň o první možnost nominace do české reprezentace v této disciplíně pro sezónu 2023.

Obtížnost cest byla výborně trefená. Všechny cesty byly velmi náročné, což si závodníci pochvalovali, a kromě jedné kategorie, bylo o vítězi všude rozhodnuto bez finálové shody.

Jak už je zvykem,všechny kategorie čekaly dvě kvalifikační cesty a následně jedna finálová. Zatímco ti nejlepší z U18 a U20 postoupili spolu s dospělými do finále mužů a žen, zatímco kategorie U16 bojovala o umístění ve vlastním finále.

Pro kategorie U16 byly ve finále přichystány hned dvě cesty, tedy jedna pro chlapce a jedna pro dívky, a to především z důvodu, že kluci tohoto věku se výkonností viditelně začínají přibližovat mužům. Mezi dívkami vyhrála po těsném boji v headwallu Jolana Adámková, která o "plus" (pozn. Plusová hodnota za číselným označením dosaženého chytu znamená, že lezec z této pozice zahájil, ale nedokončil pohyb k chytu následujícímu.) porazila favoritku Natálii Paarovou. O pár kroků méně v postupně gradující bílé cestě po levé hraně převisu dolezla Nikola Barošová, která získává bronz. Mezi kluky zvládli finálovou cestu topovat hned dva závodníci,Jan Štípek a Lukáš Uherec. O vítězi tak rozhodoval výsledek v kvalifikaci, který na nejvyšší bednu vyslal Honzu Štípka.  Přestože finálová linka byla jen lehce upravenou variantou finálovky žen a opravdu nebyla jednoduchá, tito dva borci v ní předvedli veškeré své kvality a zbytek závodního pole za sebou nechali doslova o půl stěny.
Třetí místo si s výsledkem 24+ vybojoval Darius Naimji.

U16
1. Jolana Adámková, Jan Štípek
2. Natálie Paarová, Lukáš Uherec
3. Nikola Barošová, Darius Naimji
kat. Bkat. B
Ženy své síly poměřily na téměř stejné cestě jako chlapci U16. Červená linka s boulderovým začátkem, po kterém následovala technická pasáž, kde většina holek zvolila variantu otočení se nohama napřed. Mezi nejlepšími se rozhodovalo v závěrečném headwallu. Nejvýše se dostala Eliška Adamovská, která spadla až ze samotného topu. Eliška se v poslední době sice soustředí převážně na své zlepšení v boulderu, ale v její oblíbené disciplíně jí to očividně nijak neubralo. Velkým překvapením večera se stala Mariana Janošová, která zalezla svůj životní výkon a  dokázala porazit spoustu starších a zkušenějších závodnic. Mariana tak s náskokem tří kroků brala druhé místo před Arinou Jurčenko.

Mužská finálovka si nebrala servítky a svou náročností chlapy přinutila lézt na maximum a "do rizika" již od prvního kroku. Boulderový začátek střídala vytrvalostnější pasáž. Celou cestou však bylo potřeba "běžet"‘ a nedělat chyby. Martin Stráník potvrdil, že jeho dominance bude i letos přetrvávat. Dostal se až do výlezu, ve kterém o dva kroky přelezl druhého, Šimona Potůčka. Třetí místo a premiérová bedna mezi dospělými patřila Lukáši Mokroluskému, který se už první rok v mužské kategorii začíná projevovat jako velká naděje českého lezení.

ženy, muži
1. Eliška Adamovská, Martin Stráník
2. Mariana Janošová, Šimon Potůček
3. Arina Jurčenko, Lukáš Mokroluský
ŽenyMuži
U18
1. Mariana Janošová, Lukáš Mokroluský
2. Arina Jučenko, Lukáš Trávníček
3. Lea Slobodová, Jaroslav Šikula
kat U18Kat. U18
U20
1. Sabina Skoupá, Thomas Kroa
2. Hana Šikulová, Jan Šťovíček
3. Eliška Suchá, Štěpán Bulena
Kat. U20Kat. U20

Za skvěle postavené cesty děkujeme stavěčskému týmu v čele s Martinem Jechem, za krásné fotografie jako obvykle vděčíme Petru Chodurovi, dále našemu organizačnímu týmu a především partnerům Českého poháru Český ráj Outdoor Sports a Auto Podbabská.

Záznam ze závodu naleznete na Youtube kanálu ČHS.
Fotografie ze závodu naleznete ve sdílené fotogalerii
Kompletní výsledky nalezente v kalendáři závodů.

M. Košatková, ČHS
Foto: Petr Chodura