Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Průběžná zpráva z MS mládeže v Kanadě

17. 08. 2013 | Rubrika: Soutěžní lezení | Komentáře (0)

Zpráva z druhého konce světa...

 

V kanadském Saanichi probíhá ve dnech 16.-19.8 Mistrovství světa mládeže v lezení na obtížnost a rychlost. Závodu se účastní více než 400 závodníků z 52 zemí celého světa. České republiku reprezentuje šest závodníků na obtížnost - Vojtěch Vlk a Petr Kliger z kategorie B, Jana Vincourková a Martin Jech v kategorii A a Tereza Svobodová a Petr Čermák za juniory a Jan Kříž v kategorii A na rychlost.

 

Vzhledem k časovému posunu začínáme lézt, když je u Vás večer a tak jsme se rozhodli, že vždy po každém dni napíšeme krátké info, které si můžete přečíst k snídani (ve chvíli, kdy my zrovna jdeme spát) 

 


 

Pátek 16.8 - 1. kvalifikace

Dnes se lezla první kvalifikační cesta na obtížnost, ve které se nám velmi dařilo! Naši závodníci lezli na pohodu a dokázali "prodat" vše, co umějí a někteří i konečně zabojovali se svou nervozitou při závodech a tak bylo na co koukat!

Začnu nejmladšími (a skoro nejúspěšnějšími z našich) - jak Vojta Vlk tak Petr Kliger lezli neuvěřitelně vyrovnaně a v pohodě, spadli ve stejném místě (asi aby si nezáviděli) a je z toho po prvním dni dělené 12.-14. místo (ze 42 závodníků) a velmi dobrá pozice na postup do semifinále!

V kategorii A krásně zabojovala Jana Vincourková a po prvním dni je na děleném 16. místě ze 43. závodnic. Taky se zítra bude snažit udržet a určitě i vylepšit si pozici na postup do semi.

Martin Jech trochu (dost) bojoval s nervozitou, ale i přesto nelezl vůbec špatně a po chybě z toho je po prvním dni slušné 32. místo (z 55 závodníků) a naděje, že když se zadaří, mohlo by to na semi ještě vyjít.

V juniorkách zaválela Tereza Svobodová a po špatně postavené noze z toho byl pád kousek pod topem a výborné 10. místo (z 32 závodnic). Junior Petr Čermák se cestou procházel také docela dlouho, pak jeho pokus také ukončila špatně vymyšlená noha a je z toho po první kvalifikaci dělené 16.-21. místo (ze 42. závodníků ) a příslib semifinále...

 

Nutno říct, že jsem si málem ukroutila hlavu nad výkony a hlavně nad skvělým stylem, jakým dnes "děcka" lezly a dále pak nad pořadím po prvním dni - tolik nadějí na semifinále jsme už dlouho neměli - a tak si jen přeju, ať se zítra daří ... no vlastně stačí stejně jako dneska! 

Jen teda Martinovi za bojovnost a výkon, který musel podat v boji s úřady, aby se na MSJ vůbec dostal, aby se zadařilo o něco víc a lezl ve větší pohodě a aby z toho taky bylo ještě nějaké lepší umístění (no ne teda, že by to dnes bylo až tak špatné vzhledem k počtu závodníků v jeho kategorii).

 

Tak nám zítra držte palce, začínáme lézt druhou kvalifikaci v 9.30 místního času, což je 18.30 "doma" - takže koukejte na přenos - myslím, že by to mohl být takový pěkný pořad na sobotní večer.


 Sobota 17.8 - pět našich závodníků postoupilo do semifinále!!!!

Druhý den MSJ začal sice na první pohled nešťastně - Tereza Svobodová (včera naše nejúspěšnější závodnice) lezla hned jako druhá a spadla v cestě relativně nízko - vypadalo to chvíli, že bude problém.. Nakonec ale problém byl spíše v cestě a ve stejném místě a nebo níže popadal "dostatek závodnic" tak, aby celkově skončila Tereza na výborném (a našem zase nejlepším) 14. místě, ze kterého tedy postupuje do pondělního semifinále.

Jako další z našich lezl Peťa Čermák (jako čtvrtý ve své kategorii). Lezl výborně a dolezl do těžkého kroku ve struktuře, kde den předtím popadala většina nejlepších z kategorie A (nejstarší kluci měli přehozené cesty). Tak to vypadalo nadějně a pak už jen zbytek dne koukal, jak kolem stejného místa spadla většina jeho největších soupeřů a pak se mohl radovat z postupu do semi z děleného 21. místa.

"Malí kluci" se taky celkem vyrovnali s nervozitou nezkazit si výborný výsledek z prvního dne. Petr Kliger lezl hned zrána jako šestý - takže byl nervózní, že nikoho moc neuvidí, Vojta Vlk lezl naopak jako jeden z posledních - tak byl nervózní, že naopak uvidí lidí moc a moc to bude řešit.. No je to s nima těžké...

Ale oba zabojovali velmi dobře - Vojta zalezl Petra "o plus", což tady znamenalo naštěstí jen dvě místa a tak Petr postoupil do finále z 21. a Vojta z 19. místa - oběma velká gratulace, pro oba je to první MSJ a už jen postup do semi je velikým úspěchem!

Nutno zde v této kategorii zmínit skvělý výkon "našeho" slovenského Tomáše Plevka, první den byl "až" dvacátý, dnes se cestou prošel pár kroků pod top a bylo z toho celkové 16. místo! Lezl fakt úžasně a z "našich" (my to tak berem...) dnes opravdu nejlépe a nejvíc na pohodu..

Jana Vincourková jako jediná "vyfasovala" cestu, kterou den předtím nikdo z našich nelezl, ale naštěstí šla až jako třicátá a cestu nakoukala dost dobře - celkově (a i v druhé cestě) 18. místo - no a tedy postup do semi...

A pak už jsme jen nervózně a netrpělivě čekali, jak se to "sečte a vynásobí" Martinu Jechovi. V obou cestách i přes nervozitu (a díky tomu chybám) zalezl dobře, ale jak naschvál to samozřejmě nestačilo a na Martina vyšlo nešťastné 27. místo - tedy první místo pod čarou vymezující semifinále. Nutno říci, že v Chlapcích A bylo 52 závodníků, tak i přes to, že je to fakt pech, být první pod čarou, jde u Martina o super výsledek - a vlastně i jeho nejlepší dosavadní výsledek na mezinárodních závodech!

Tak celkem dobré, ne?! Ze šesti závodníků pět v semi a jeden hned pod čarou.. No myslím, že si děcka už teď zaslouží velikou pochvalu a doufám a přeju jim do pondělního semi čistou hlavu a hlavně pohodu - ať to lezou pro radost a ne s pocitem, že něco "musí" - to, co už dokázali v kvalifikacích, když aspoň jednu cestu zalezli fakt nadprůměrně jim nikdo nevezme a bude je to - doufám - motivovat i dál..

Zítra (u Vás dnes) - no prostě v neděli nás čeká rychlost a v ní z našich Honza Kříž. Dopoledne je praktice a odpoledne pak kvalifikace a večer finálová kola, tak doufám, že budeme moci Honzovi co nejdéle fandit...

"Prozatím" děkujeme za držení palců a povzbuzování a snažte se dál, my se budem taky snažit!


 Neděle 18.8 - Honza je čtvrtý na světě! (samozřejmě ve své kategorii...)

Dnes byl celý dlouhý den věnovaný závodu na rychlost. Už kolem půl deváté začínal tzv. practice - trénink a vyzkoušení závodní cesty. Vlastní kvalifikace pak začínala až v poledne. Honza bez problémů postoupil z kvalifikací do finálové šestnáctky ze sedmého místa poté, co v první cestě lezl spíše na jistotu a v druhé zakopl, takže postupoval s časem z první kvaldy, což dávalo prakticky jistotu, že by to mohlo a mělo jít ještě rychleji.

Vyřazovacími koly pak hladce prošel do poslední čtveřice, o postup do finále a pak následně i o bronzovou medaili ho bohužel připravila škobrtnutí prakticky ve stejném místě. No ale v konkurenci, jaká tady byla (a s osobákem 6.82) je čtvrté místo to super výkon.

Zítra od rána (tedy u Vás večer) začíná semifinále, tak opět prosíme o podporu a držení palců, ať si naše "semifinálová pětka" ještě ve výsledcích polepší!


 Pondělí 19.8 - a je to za námi...

Tak začnu o dnešku optimisticky - měli jsme pět semifinalistů v týmu složeném ze 3 řádně nominovaných a dvou B-chlapců, kteří to riskli a zavčas se rozhodli jet na vlastní náklady a jedno 27. místo Martina, který jel za svoje kompletně a ještě si musel vše i sám zařizovat. Takže na naše poměry a i ve srovnání s jinými podobnými zeměmi veliký úspěch!

A teď teda k vlastnímu semifinále - začnu "od konce".

Peťa Čermák postupoval do semi z děleného 21. místa, nastoupil do cesty celkem v pohodě, lezl a lezl a pak si buď nějak špatně postavil nohu nebo to byl fakt jen špatný stup a najednou z pozice, kde vypadal na pohodu, upadl.. Bohužel celkem nízko, takže na něj zbylo v semi "až" 26. místo. Škoda...

Podobně si to dnes "vybrala" i Janča Vincourková - ta teda lezla dost nervózně už odspod a to se jí prý cesta na pohled velmi líbila. Ale kolmáče a skorokolmáče fakt tady nejsou zadarmo - ve třetině cesty se rozhodla jít více zprava než ostatní závodnice, bohužel se to ukázalo jako chyba. Ještě se snažila se zvednout do dalšího chytu, ale už ho neudržela a bylo z toho také 26. místo. Ale v konkurenci A-čkových holek taky dobrý výsledek..

"Malí kluci" lezli dobře a hlavně nelezli nervózně, což je fajn. Peťa Kliger vzal ještě chyt pod velikou červenou strukturou, vypadalo to, že to půjde i dál, ale zradila ho noha a nakonec je z toho velmi dobré 23. místo. Vojta Vlk musel v cestě dost bojovat s výškou, ale nezastavilo ho to, jen si stěžoval, že mu pak hrozně nateklo a dostal se až doprostřed velké struktury, tam už mu pak "došel zdvih" ale i tak uhájil své 19. místo z kvalifikace. "Náš" Tomáš Plevko se ještě dokázal zvednout "plusem" za tuto strukturu a je v celkovém pořadí 14.! Opravdu tady rozhoduje každý krok.

Poslední z našich lezla Tereza Svobodová, do semi postupovala ze 14. místa. Cesta juniorek začínala kolmáčem, kde se vysypala většina závodnic před ní - jen dvě závodnice před ní dolezly "až" na velkého fialového hada (asi tak v osmi metrech, celá cesta měla tak 15 metrů.. ČPM?!). Tereza - jak jsme i doufali, jak ji v kolmáčích známe, se začatkem prošla, celkem na pohodu vzala i hada, ale divný krok z něj do velké fialové koule neuměla vymyslet - byly tam nějak divně nohy pod převískem - no prapodivný bouldr, kde pak nakonec spadlo celkem 6 závodnic.. Bohužel to byl krok otevírajíci dveře do finále. Fakt se ta semifinálová cesta moc nepovedla. Tereza nakonec na výborném 11. místě, když ještě 3 závodnice, které postupovaly z lepšího, spadly dole v kolmáči.

 

I tak si myslím, že náš mini-tým zaválel, většinou hlavně všichni lezli celkem v klidu a i velmi dobře a bez chyb. A myslím, že pro všechny zde byl postup do semi velkou motivací dál.

Děkujem všem, co nás celou dobu podporovali a povzbuzovali jak na FB, tak po telefonu a Svazu za alespoň částečnou finanční podporu, bez které bychom se nemohli MSJ zúčastnit. Velký dík patří i rodičům závodníků za možnost, kterou dětem dali...

 

Tak zas za rok :-)


 

Za český tým Marie Dichtlová

foto Jan Kříž

Komentáře

dvaplusjedna=
Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.