Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

PRŮBĚH PRVNÍ POLOVINY SEZÓNY 2020

PRŮBĚH PRVNÍ POLOVINY SEZÓNY 2020
16. 06. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Na začátku roku 2020 si ještě nikdo nechtěl připustit, že opatření a následky virové epidemie nám mohou takhle striktně změnit veškeré plány.

V únoru ještě stihly proběhnout první nominační závody ve všech lezeckých disciplínách (rychlost na ČP v Ostravě Hlubině, bouldering na ČP v Brně Hangáru a obtížnost na ČP v Brně na stěně Hudy).

V březnu už ale naši reprezentanti neodjeli na Mistrovství Evropy v Moskvě1), což se nejvíce dotklo ladění formy některých reprezentantů, kteří mají ještě na tomto kontinentálním šampionátu poslední šanci nominovat se na Olympijské hry2). Nový termín Mistrovství Evropy v Moskvě byl třikrát přesunut a to na 20. - 29. 11. 2020.

 

V oblasti tréninku již od počátku roku vedení reprezentace zavedlo nový systém. – Zaznamenávání tréninků do tréninkového deníku Yarmill. Dnes, po téměř půlročním používání tohoto softwaru, můžeme potvrdit velký posun v centralizaci tréninkové evidence a dobrou zkušenost se vzájemným sdílením tréninkových postupů a užší pravidelnou komunikací se závodníky.  Tréninkový deník se stále rozšiřuje, zdokonaluje a přizpůsobuje potřebám trenérů i závodníků.

 

Opatření v době epidemie nás všechny donutila přistupovat k věcem jinak. Závodníci měli po dva měsíce k dispozici pro trénink většinou jen domácí, často nedostačující, prostředí. Takto se zrodila myšlenka vytvořit komplexní nabídku metodiky cviků. Již v době epidemie byla poskytnuta závodníkům online video podpora – metodika správného posilování a protahování. Na kompletaci vytvoření ucelené metodiky nadále pracujeme. Výsledný produkt by mohl být k dispozici trenérům, závodníkům, jako prostředek pro tvorbu tréninkových plánů a do budoucna i jako součást vzdělávacího systému ČHS.

 

IMG_1847_výřez

 

V květnu byla potvrzena informace o získání investiční dotace pro rok 2020. Největší podíl investic jde do lezeckého centra Hudy Brno, kde se stávající prostory rozšíří o prostor umožňující lepší přípravu na trénink  v  obtížnosti, tak i rychlosti. Dále bude ČHS participovat na brzy otevřené stěně v Letňanech, kde bude mít reprezentace vyhrazený prostory pro trénink moderního boulderingu o rozloze 200m2. V rámci dotace také podpoříme nově vznikající venkovní boulderingovou stěnu ve Zlíně.

A stejně tak jako v minulém roce, podpoříme lokální lezecká centra umožňující trénování reprezentantů a VSCM, v podobě nových chytů.

Díky připravenému zázemí v tréninkových centrech pak můžeme snáze pravidelně plánovat přestavby cest nebo bouldrů licencovanými stavěči a tréninky tak zaměřovat dle aktuálních potřeb reprezentantů, členů VSCM , ale také závodníků kategorií U14. Cílem investice, (stejně jako v r. 2019), je dlouhodobá podpora tréninkových center v jednotlivých regionech.

 

Nyní nám již situace umožnila naplánovat druhé nominační závody -

v obtížnosti proběhne druhá nominace do reprezentace 27. 6. na ČP

v Makaku Jablonci nad Nisou, v boulderingu s největší pravděpodobností, dovolí-li to vládní nařízení, proběhne v rámci Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu v Teplicích nad Metují na konci srpna.

 

V oblasti vzdělávání je na září naplánováno školení pro získání licence Hlavní rozhodčí ČHS.

V letošním roce (září-říjen) ještě počítáme s uspořádáním stavěčského kurzu pod vedením stavěče s mezinárodní stavěčskou licencí IFSC Jana Zbranka.

Na podzim je ve spolupráci s FTVS naplánováno otevření trenérského kurzu B a doškolení trenérů licencí C končící v letošním roce.

 

K rozběhnutí je připravena koncepce lokálních SpS - Sportovních středisek mládeže, jejichž zřízení podpoří tréninkové možnosti talentovaných dětí. Bude se jednat o podporu3) pro věkové kategorie od  9 do 14-ti let. Smyslem vytvoření SPS je nastartování práce s talentovanou mládeží za účelem sjednocení metodického vedení její sportovně tréninkové přípravy a přípravy na přechod do reprezentace, popř. vrcholového sportovního centra mládeže.

 

Pravidelně jsou zveřejňovány aktuální informace o nových termínech mezinárodních závodů.

Na plno se již znovu rozběhla pravidelná společná soustředění. - Informace o soustředěních VSCM a reprezentace můžete sledovat na stránkách ČHS. Od uvolnění vládních omezení již proběhly nebo proběhnou tyto společné tréninky reprezentace a VSCM:

- společný trénink VSCM (bouldering) v Ostravě – Tendon Blok 16. 5.

- společný trénink VSCM (obtížnost) v Praze-Smíchoff 30. 5.

- společný trénink VSCM (obtížnost) ve Zlíně - 7. 6.

- společný trénink VSCM (obtížnost) Praha -Smíchoff 13. - 14. 6.

- soustředění reprezentace v lezení na obtížnost Jablonec nad Nisou 

   28. 6., včetně přednášky výživového poradce

   MUDr. Tomáše Soukupa Ph.D. - viz https://www.jergym.cz/wp-content/uploads/2017/02/Medailonek-Tom%c3%a1%c5%a1e-Soukupa.pdf 

- soustředění reprezentace v lezení na rychlost v Ostravě Hlubině 29. 6.

  pod vedením Petra Klofáče

- ve fázi přípravy je zahraniční soustředění v Rakousku, které bude

   obsahovat jak trénink v lezeckém centru v Innsbrucku tak lezení na

   skalách v Tyrolsku, plánováno je na termín od 13. do 19. 7.

 

V květnu proběhlo pracovní setkání na Malé Skále, kterého se účastnili zástupci Výkonného výboru, Komise soutěžního lezení, Komise mládeže, Českého sportovního lezení, oddílů, stavěčů, fyzioterapeutů a trenérů. Hledaly se priority a cíle v oblasti soutěžního lezení a to i v návaznosti na podporu oddílů. Dlouhodobým cílem je také posílit tým soutěžního lezení.

 

Malá Skála_200524_Saša II_výřez

 

Poznámky:

1) Původní termín Mistrovství Evropy (dále jen ME) v Moskvě byl naplánován 

    na  20. - 27. 3. 2020.

2) Olympijské hry byly přesunuty na 23. 7. – 8. 8. 2021, zůstává jim však název

   Olympijské hry 2020.

3) Podporou není myšlena jen finanční podpora.

 

 

Sekretariát ČHS, Ivana Palasová

Instagram

Instagram Horosvaz