Společné soustředění ženské reprezentace

08. 03. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ženská část české reprezentace ve sportovním lezení se v sobotu 4. března sešla na reprezentační boulderovce v Jungle Letňany. Letošní první ryze ženské soustředění probíhalo pod vedením Saši Gendové, která celou akci popsala v následujícím článku.

image00021

V minulém roce se nám podařilo uspořádat první ženské soustředění, kde byla probírána témata, na která není v průběhu tréninkové přípravy nebo závodů tolik prostoru. V letošním roce jsme navázaly dalším  soustředěním v Praze na Jungli. Témata jako je fungování v týmu, poruchy příjmu potravy, postavení ženy ve sportu, tzv. RED-S syndrom nebo menstruace a sport jsou upozaďována a není lehké pouštět se do jejich otevírání, proto jsme rády, že naše reprezentantky projevují zájem a vůli se jim věnovat.

Na naše ženské soustředění si připravila stavěčka Anežka Radouchová technické, pohybové bouldry, které dívky hodnotily velmi kladně a poukazovaly na jejich jinakost ve srovnání s těmi, na které jsou zvyklé. Ačkoliv je stavěčské řemeslo stále spíše výsadou mužů, tak i kvalitních stavěček stále přibývá a na mezinárodních závodech se s jejich výtvory naše reprezentantky setkávají. Jsme proto rádi, že máme také u nás několik schopných a kreativních žen, které dokáží postavit nápadité a dobře fungující bouldry.

image00012

Během oběda jsme spolu s Janou Cinkovou, koordinátorkou systému péče o talentovanou mládež a trenérkou několika našich reprezentantů otevřely téma menstruace ve sportu. Inspiraci jsme načerpaly z výukové platformy EDIS resortního centra Victoria, které řídí paní Lenka Kovářová, díky níž jsou tato „ženská“ témata skvěle zpracována, jak ve formě přednášek, tak následně i sepsána v metodických dokumentech. Naleznete je zde.

Přednášky, které vás zajímají si můžete i vy poslechnout na výukové platformě Education in sport na stránkách Victoria EDIS

Prodiskutovaly jsme vše potřebné v uvolněné atmosféře a věříme, že jsme díky zprostředkování velmi zajímavých a důležitých informací děvčatům dodaly odvahu a vzbudily jejich zájem se o sebe i v tomto směru více starat. V případě problémů jsme je vyzvaly, aby hledaly řešení a jiné přístupy nejen samy, ale také ve spolupráci se svými trenéry nebo trenérkami.

V odpolední části tréninku  proběhl, pod vedením velmi milé a charismatické cvičitelky jógy Kateřiny Hilerové praktický seminář na téma „Jóga jako cesta sebepoznání“. Katka navodila příjemnou atmosféru, ukázala dívkám jak navnímat své tělo, jak pozorovat své vnitřní procesy, jak se svému tělu věnovat a starat se o něj. Další cvičení a jógové prvky byly zaměřeny na flexibilitu, mobilitu a sílu v těle a bylo vidět, že si to naše reprezentantky i přes náročnost cviků velmi užívají.

image00004

Společné „ženské“ tréninky podle nás dávají velký smysl. Rády bychom v tomto trendu pokračovaly a navozovaly tak ještě větší důvěru mezi trenéry nebo trenérkami a jejich svěřenkyněmi, a také navzájem mezi děvčaty.

victoria_barevné_2020

Saša Gendová, reprezentační trenérka