Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Podrobný report ze Světového poháru v Briançonu

Podrobný report ze Světového poháru v Briançonu
27. 08. 2020 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 21.-22. 8. se podařilo rozběhnout mezinárodní závodní sezónu díky velké snaze a ochotě IFSC a francouzského města Briançon.  Vzhledem k stále aktuální situaci s Covid-19 tento závod probíhal ve velmi upraveném režimu s mnoha opatřeními. IFSC dbá na dodržování všech hygienických nařízení. 

Ač se jednalo o Světový pohár, je nutné zmínit, že se tohoto závodu nemohly zúčastnit všechny národnosti dle svých preferencí jako obvykle, a to z důvodů individuálně platných vládních opatření v jednotlivých zemích. Nicméně ti, kteří se zúčastnit mohli, rádi využili možnosti po dlouhé době projít si závodní atmosférou a porovnat se s ostatními. Vnímáme tedy tento závod s jeho počtem a zastoupením účastníků jako jiné Světové poháry, pořádané v Asii, kde bývá naopak nižší účast kvůli pravidelné absenci Evropanů.

Česká republika nenastoupila v plném počtu (účast odmítl Štěpán Volf), ale umožnila start několika závodníkům: Markéta Janošová, Tereza Širůčková, Nikola Králíková a Štěpán Potůček, pro které to byl vůbec první mezinárodní start v kategorii dospělých! Zbytek obsazení doplnili již více či méně zkušení závodníci Eliška Adamovská, Michaela Smetanová, Adam Ondra, Jakub Konečný, Martin Stráník a Šimon Potůček.

1-24

 

V pátek 21. 8. proběhla kvalifikace mužů i žen od 9 do 14h. Na pěkném 30. místě se umístila Michaela Smetanová, což by za normálních okolností znamenalo bodované umístění, ovšem v letošním roce se nebude vyhodnocovat celkové hodnocení SP.

Úspěch zaznamenala teprve 16letá Markéta Janošová, která na svém prvním startu v kategorii dospělých postoupila rovnou do semifinále!  

   1-12   image00002

 

Obří radost jsme měli z naprosto suverénního postupu do semifinále z 6. pozice Elišky Adamovské, která se v kvalifikačních cestách umístila na 7. a děleném 5. místě. Po 11 letech (Světový pohár 2009 Brno, obtížnost, závodnice Nelly Kudrová a Lucie Hrozová) jsme tak měli znovu 2 závodnice v semifinále Světového poháru.

   image00012   image00013

 

Další závodnice se při svém prvním startu na mezinárodních závodech mezi dospělými umístily následovně: Nikola Králíková 39. místo, Tereza Širůčková 42. místo, z celkového počtu 43 závodnic.  

    1-22   1-10

 

Silné trio Jakub Konečný, Martin Stráník a Adam Ondra nezklamalo a postoupilo do večerního semifinále z 20. (Kuba), 14. (Martin) a 1. (Adam) místa.

image00005

 

image00008

 

          image00016

 

Mezi muži se v kvalifikaci na hezkém 29. místě umístil Šimon Potůček, což by stejně jako u Michaely Smetanové za normálních okolností znamenalo bodované umístění.

Mužské obsazení doplnil se svojí první účastí na mezinárodních závodech v kategorii dospělých Štěpán Potůček, který se umístil na děleném 42. místě, z celkového počtu 44 závodníků.

    1-17   1-4

 

Semifinále

Po 11 letech (opět SP Brno 2009, obtížnost) měla Česká republika 5 závodníků v semifinále Světového poháru! Na start se závodníci postavili ještě tentýž večer od 19:30h.

 

Naše nejmladší závodnice Markéta Janošová si bohužel neporadila s prvním nepříjemným místem v semifinálové cestě, kde se rozhodla při OS pokusu pro jiný rukosled, než ostatní závodnice, což jí přineslo celkové 26. místo. Markétě i tak velmi gratulujeme k prvnímu postupu do semifinále na jejím prvním mezinárodním startu mezi dospělými a přikládáme její dojmy:

„Byl to zvláštní závod, na který jsem se hodně těšila. Po dlouhé době opět v cizině. Z prvního světového poháru v dospělých jsem měla velký respekt. V první kvalifikačce jsem však zalezla překvapivě vysoko. Do druhé kvalifikačky jsem si více věřila, ale vypadla jsem dříve, než jsem čekala. V obou cestách jsem se cítila dost silná a mohla jsem vylézt alespoň o kousek výš. V semifinále jsem si vymyslela špatný program, a to způsobilo pád. Hodně mě to štve, ale poučím se z toho a doufám, že příště zalezu své maximum.“ Markéta Janošová 

 

Zklamání přišlo i pro Martina Stráníka, když mu smekla noha velmi brzo v semifinálové cestě, což pro něj znamenalo celkové 24. místo. Jeho osobní hodnocení:

„Těšil jsem se na mezinárodní závod, je mi vždy ctí reprezentovat. V první kvalifikační cestě jsem lezl příliš opatrně, udělal pár chyb a byl pod čarou postupu do semi. Do druhé cesty jsem nastupoval jako poslední, takže podmínky na lezení byly špatné, byl jsem pod tlakem, ale podařilo se mi zapnout ten správný závodní "mode", dolezl jsem pár chytů pod top a pro postup do semi ze 14. místa. Na večerní semifinále jsem se cítil výborně, úvodními kroky jsem prošel pěkně v rytmu, před polovinou cesty podceňuju založení paty za malou řezku, pata smekla a já letěl k zemi, hloupá chyba. Závod proběhl i přes nejrůznější omezení bez problémů. Adam ukázal ve finále, že je o level jinde než zbytek světa, úžasný. Velký progres ukázala Eliška Adamovská a myslím si, že i kluci Potůčci a Markéta Janošová jsou dobrým příslibem do budoucnosti. See you v Teplicích.“ Martin Stráník

 

Jakub Konečný lezl velmi dobře, pěkně v rytmu až do klíčového místa, kde se lámal chleba o postup do finále. Zde se rozhodl pro těžší variantu k vyřešení problémového místa, která ho nemilosrdně sundala. Kuba si tak z Briançonu odvezl solidní 14. místo. A zde jeho dojmy:

„S předvedeným výkonem zde v Briançonu jsem spokojený částečně, jednoduše, vždycky může být líp. Co se týče formy v den kvalifikace a semifinále jsem zklamán nebyl, ale drobné chyby bez převahy dělají chyby velké a třeba jen bez smeknutí nohy, zbytečného váhání nebo špatného čtení by výsledek vypadal možná jinak. Tento závodní rozjezd nepovažuju za neúspěch a třeba to příště bude spíše jen o fyzické připravenosti.“ Jakub Konečný

 

Eliška Adamovská postoupila taky vůbec poprvé na Světovém poháru do semifinále, kde na ni čekala těžká, hůře čitelná pasáž, která potrápila mnoho závodnic a zároveň velmi zamíchala se závodním polem od výsledků v kvalifikaci. Elišce velmi gratulujeme k celkovému skvělému 13. místu, což je zároveň zopakovaný nejlepší český ženský výsledek v lezení na obtížnost na SP za posledních 16 let (2004, SP Chamonix, 13. místo Tereza Kysilková)! A přikládáme i její dojmy ze závodu:

„Z Briançonu jsem měla nejdříve trochu smíšené pocity. Věděla jsem, že jsem dobře připravená, ale měla jsem trochu strach, ohledně všech těch opatření, které se pak stejně ukázala, jako v pohodě zvladatelná. Se svým lezením v kvalifikacích jsem velmi spokojená, se semi už zas tak ne, ale zase vím, na čem pracovat dále-hlavně na rychlosti a efektivitě lezení.“ Eliška Adamovská

 

Jediným českým reprezentantem, který se probojoval do sobotního finále, byl Adam Ondra. Ač byl Adamův výkon v semifinále přesvědčivý, kde dolezl do stejné pozice jako Rakušan Jakob Schubert, tak po skončení semifinálového kola došlo k jeho posunutí z 1. místa až na 5. pozici. Důvodem bylo podezření rozhodčích na dotek lezečky s nýtem. Hlavní koučka Alexandra Gendová podala protest na jeho nepoužití (správnost jsme posuzovali z námi natočených videí), který byl následně uznán. Obdrželi jsme vyjádření zároveň s omluvou ze strany rozhodčích.

 

Jelikož finále bylo na programu až v sobotu večer, tak naši závodníci (kromě Adama Ondry) vyrazili potrénovat na skály do velmi boulderové lezecké oblasti s lanem Entraygues, před společným odjezdem svazovým autem následující den. Přikládáme výpis rychlých přelezů:

 

8b Le Brulot: Martin Stráník stylem flash, Šimon Potůček a Eliška Adamovská na 2. pokus stylem PP

8b Deltaplane man: Martin Stráník stylem PP

8a+ Les Fourches Caudines: Eliška Adamovská na 2. pokus stylem PP

8a Les Pitchounes: Šimon Potůček stylem PP

 

Večerní finále bylo divácky velmi atraktivní. Jsme moc rádi, že jeho přímý přenos odvysílala Česká televize a divákům tak zprostředkovala famózní výkon Adama Ondry, kdy ve finále jediný TOPoval a završil tak závod celkovým prvenstvím, což se mu povedlo poprvé v jeho kariéře na závodišti v Briançonu! Odkaz na záznam finále: https://www.ceskatelevize.cz/porady/13681701164-sp-v-lezeni-2020-francie/

     image00004   image00002

 

Přikládáme Adamův osobní komentář k závodu a přípravě v letošním roce:

„Na závod v Briançonu jsem se hodně těšil, jelikož jsem byl už od zimy psychicky připravený na závodní sezónu a samozřejmě na Olympiádu, která nakonec letos nepřišla. Na tento závod jsem se hodně připravil a myslím, že příprava vyšla skvěle. V posledních dnech jsem se cítil velmi fit, vylaďování na stěně v Innsbrucku proběhly také na výbornou a jsem moc rád, že jsem vše ustál i psychicky na této stěně, kde se mi v minulosti příliš nedařilo (z dvou účastí mám 8. místo v roce 2014, 7. místo v roce 2015). Kvalifikační cesty byly poměrně těžké, nepříjemné a nejisté a myslím, že pro všechny závodníky bylo těžké najít ten správný flow. Sice jsem topoval obě cesty jako jediný závodník, ale psychicky to bylo hodně těžké. Semifinále byla brutálně silová a bouldrová cesta, kde vytrvalostní pasáž přišla až nahoře. To už jsem se cítil jistěji a dolezl několik kroků pod top. Finále bylo spíše jednodušší, vytrvalostní cesta, kde se krájel chleba na posledních metrech s bansdaskama. Finále jsem si moc užil, měl jsem tak akorátní sebevědomí a dolézt do topu byl prostě sen.

 

Mně osobně se trénink změnil v letošní sezóně hodně, jelikož jsem začal spolupracovat s Petrem “Klofim” Klofáčem, se kterým pracujeme samozřejmě jednak na disciplíně rychlost, ale i v celkové přípravě, a i ve specifické přípravě na disciplínu obtížnost proběhly určité změny a troufám si říct, že téměř každá malá změna přispěla svým malým dílem ke včerejšímu topu. Tréninkové podmínky jsou v Brně momentálně ideální, kombinace stěn Hangár (moderní bouldering), Kotelna (silový bouldering a obecná příprava) a Hudy stěna (lano) je skvělá a v kombinaci s předzávodní přípravou a vyladěním na stěně v Innsbrucku to funguje skvěle. Brno vnímám momentálně jako jedno z nejlepších míst na trénink, které si momentálně lze na světě vybrat.
Obecně v naší reprezentaci vnímám velmi pozitivně začátek koncepčnější práce s reprezentací, povinné zapisování si tréninkových plánů do systému Yarmill a konzultace s trenéry. Společná soustředění nebo tréninky na kvalitních cestách přispívají k tomu, aby se závodníci na závodech minimálně přiblížili k tomu, na co mají. Samozřejmě si nemůžeme myslet, že za půl roku tu vyroste pětice finalistů světových pohárů, ale o podchycení talentovaných a motivovaných už určitě mluvit lze. 5 semifinalistů v českých barvách považuji za úspěch i přes nesporně nižší účast než při standardních světových pohárech. Trojice Jakub Konečný, Martin Stráník a Eliška Adamovská svými výkony alespoň v jednom kole ukázali, že ani finálová účast není daleko.“

               image00010

 

image00012

 

Na závěr přikládáme hodnocení reprezentačního trenéra Petra Klofáče, který se podílí na přípravě našich nejlepších závodníků:

„Po více než šestiměsíční přípravě jsem si mohl sednout do koučovského křesla. Díky úžasné práci celého realizačního týmu (Saša, Ivča, Gábina, Fyzio gym) jsme se mohli soustředit pouze na výkon. 

Mohu s klidem říct, že všichni závodníci chtěli nechat v cestách i duši. Některým se to povedlo bez chyby, některým ne -u nich si nejvíce cením toho, že byli schopni říci, že to tak bylo a hlavně co příště změnit a na čem pracovat nejen v tréninku. Nutno říci, že za největší senzaci byl označen výkon Rishata, který ač je z Kazachstánu, trénuje v ČR s námi. Nejlepší příklad všem ukázal Adam, který dokázal pojmenovat svoje slabé stránky, trénovat na jejich zlepšení doslova na hranici lidských možností, a hlavně je prodat v každé ze závodních cest a poprvé v Briançonu vyhrát.“ Petr Klofáč

 

Děkujeme všem našim závodníkům za výbornou reprezentaci, Patriku Chovanovi z Fyziogym Cooper za maximální péči o naše závodníky, koučům Alexandra Gendová, Petr Klofáč a Gábina Vrablíková za pomoc na závodišti, resortnímu centru Olymp za podporu na přípravě našich nejlepších reprezentantů, firmě Montura za reprezentační oblečení a v neposlední řadě Českému horolezeckému svazu za celkovou podporu!

 

image00011

 

   1-13 1-14 image00006 image00020

        1-19 1-18 image00005 posádka ČHS auta_od Saši

 

image00018

 

Autorem fotek je Petr Chodura

 

Iva Vejmolová

Koordinátorka reprezentace a VSCM v soutěžním lezení ČHS