Po nevydařeném SP v Koperu si Eliška Adamovská spravila chuť v Edinburghu

13. 09. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Kolotoč mezinárodních závodů se stále točí na plné obrátky! Jsme teprve v polovině září a naši reprezentanti za sebou mají v tomto měsíci už dva závody Světového poháruv obtížnosti, jeden ve Slovinském Koperu a druhý ve skotském Edinburghu, kde zazářila Eliška Adamovská finálovou účastí!

Eliška v Edinburghu

Hned z kraje září vyjela pětice závodníků Eliška Adamovská, Tereza Širůčková, Martin Stráník a Štěpán a Šimon Potůčkovi na závod, který se tradičně koná ve Slovinsku, ačkoliv legendární Kranj vystřídala nová venkovní stěna v Koperu. Nová stěna nepřinesla našim závodníkům příliš štěstí, ale i přes nespokojenost se svými výkony, pustila Elišku s Martinem do semifinálového kola. Bohužel, ani semifinále však nepřineslo zlom a oba značně potrápilo. Martin sice začal svou cestu dobře, ale v první třetině stěny, kde bylo třeba jít "feet first” - nohama napřed, se mu nedařilo dobře umístit špičku. Martin se ale nevzdal a zhruba po půl minutě snažení, se mu povedlo špičku založit. Toto snažení mu však vzalo hodně energie a síly, které mu pak v dalších krocích chyběly. Martin tak skončil na 21. místě, což je sice moc hezké, ale tentokrát přineslo spíš zklamání vzhlede. Eliška Adamovská se v semifinálové cestě cítila dobře a sama nebyla schovpná vysvětlit, proč vlastně spadla tak brzy.

Zřejmě jí rozhodila obtížnost jednotlivých kroků a zbytečně začala měnit vymyšlený program, což ji hodně brzo poslalo k zemi. Z konečného výsledku 23. místa, tak byla Eliška velmi zdrcená. I přesto, že samotní závodníci spokojeni nebyli a objektivně měli rozhodně na lepší výkony, můžeme říct, že  jde o krásné výsledky, které ve světové konkurenci rozhodně nejsou zanedbatelné! Bratři Šimon a Štěpán Potůčkovi si ze Slovinska odvezli 36. a 52. místo. Terka Širůčková skončila na 48. pozici.
Martin Stráník v Koperu
Na další závod vyrazilo druhý zářijový víkend dámské duo Eliška Adamovská a Míša Smetanová do Edinburghu. Ženská startovní listina byla nabitá hvězdnými jmény a bylo tak hned od začátku jasné, že to naše holky nebudou mít snadné. Míše nehrálo do karet také to, že přišla na řadu jako první závodnice a držela se tak "bety" předlezce, což se ukázalo jako neefektivní, když spadla v nejistém nátahu ze stisku do dírky. Hned další závodnice tak vymyslela program, který tento krok úplně vynechával a který od té doby použily všechny ostatní lezkyně. Míša tak neměla po první cestě příliš dobrou pozici, a i přes slušný výkon ve druhé kvalifikační cestě skončila na 36. místě. Ani Elišce se nelezlo zcela komfortně, a to i přesto, že vytrvalostní charakter cest jí sedl. Její výkon to však neovlivnilo, jednu cestu dokázala topovat a ve druhé ji zastavil až krok do topu, což jí zajistilo postup do semifinále z úžasného 7. místa!
Naprosto famózní výkon v semifinále nejen že poslal Elišku do finále, ale především prolomil její letošní kletbu v závodech Světového poháru. Ačkoliv Eliška podala v letošním roce skvělé výkony na mnoha významných závodech, jako například Mistrovství Evropy či řadě evropských závodech v boulderu, závody SP v obtížnosti pro ní byly doposud smolné. Bohužel, ve finále spadla Eliška poměrně nízko, když špatně zvolila příliš vysoký stup, který ji při nátahu do stisku vyhodil. I tak je ale Eliščino celkové 8. místo naprosto úžasné a svými výkony za sebou nechala  i špičkové závodnice Lauru Rogoru, Vitu Lukan, Lucku Rakoveč a mnoho dalších.
Míša  Smetanová v Edinburghu
Elišce i ostatním moc děkujeme za reprezentaci, stejně tak jako našim trenérům a fyzioterapeutům za péči!

Rock Point

M. Košatková