Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Operace Singapur

25. 08. 2012 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (0)

Již zítra odlétá česká minivýprava našich nejlepších mládežnických závodníků  na Mistrovství světa mládeže, které se letos uskuteční v poněkud exotické destinaci - v Singapuru. Celkem se letošního MSJ zúčastní 6 českých závodníků - 5 lezců na obtížnost a jeden závodník na rychlost.

 

Doufáme, že se jim podaří ve velké konkurenci uspět a doufáme v podporu celé lezecké veřejnosti - proto jsem aspoň "na poslední chvíli" sepsala krátké seznámení s našimi reprezentanty, abyste měli přehled, kdo nás na MSJ bude zastupovat a poněkud delší pojednání o tom, jak tento tým vznikl a jakým způsobem se závodníci na MSJ nominovali.

 

Takže dovolte mi představit Vám Reprezentační tým pro Mistrovství světa mládeže 2012:

Jan Kříž (ročník 1996, kategorie A, disciplína - lezení na rychlost)

Leze od roku 2005, sportovně poslední dva roky.

Výsledky r. 2012:

2x1. místo v EYC

1x3. místo v EYC

Vítěz letošního Evropského poháru mládeže!

 Nejlepší výsledky r. 2011 (v kategorii B):

1x1. místo v EYC 
2x2. místo v EYC
2. místo celkově v EYC 2011 v lezení na rychlost

 

Honza Kriz v akci

Andrea Pavlincová (ročník 1996, kategorie A, disciplína - lezení na obtížnost

Leze od roku 2005

Výsledky 2012:

ze 4 závodů 3x ve finále, celkově po dvou závodech EYC, které rozhodovaly o nominaci na 8. místě v rankingu EYC

Nejlepší výsledky 2011, 2010:

V prvních dvou letech v reprezentaci Andrea byla prakticky na všech závodech ve finále (s jedinou výjimkou)!

rok 2010: MSJ 2010 Edinburgh - 3. místo, EYC 2010 - celkově 5. místo v EYC

rok 2011: 1x3. místo, vždy ve finále - celkově 6. místo, loni naše nejúspěšnější závodnice!

Skály: i když Andrea na skalách leze málo, má vylezeno několik 7c+ (9+ UIAA).

Anda - finale Voiron

Tereza Svobodová (ročník 1995, kategorie A, disciplína - lezení na obtížnost)

Leze od roku 2005

Výsledky v r. 2012:

ze 4. závodů 3x ve finále, 1x 2. místo, po dvou "evropských nominačních závodech" na 2. místě v rankingu EYC, aktuálně třetí místo

Výsledky v r. 2011:

3x finále EYC, celkově 10. místo v rankingu EYC 

Ve své první sezóně mezi dospělými 2x postoupila do semifinále (na Mistrovství světa (dospělých) v Arcu a na SP v Kranji) - celkem se zúčastnila jen 4. závodů SP a MS

Skály: jedna z našich nejlepších skalních lezkyň, letos se posunula na obtížnost 8b (10 UIAA)

Eva Křížová (ročník 1994, kategorie Junior, obě disciplíny)

Eva se věnovala původně více rychlosti, loni ale dala přednost lezení na obtížnost. Po zdravotních problémech na přelomu roku se rychle vrátila zpět a díky výborným výsledkům v prvních dvou závodech EYC (v Edinburghu 9. místo) se donominovala do "výběru pro Singapur" - po těchto závodech byla na celkovém 6. místě. V Singapuru bude závodit v obou disciplínách.

 

Jan Jeliga (ročník 1993, kategorie Junior, lezení na obtížnost)

Honza závodí i v boulderingu, kde je i v reprezentaci dospělých. 

Nejlepší juniorský závodník u nás - vede ČPM mládeže ve své kategorii, po nominačních závodech EYC na 11. místě průběžného rankingu (tedy nominoval se "pouze" do Elite B.

Skály: Výborný skalní lezec - i přes upřednostnění závodů vylezeno několik cest v obtížnosti 8b a 8a+

Petr Čermák (ročník 1995, kategorie A, lezení na obtížnost)

Jedna z našich velkých lezeckých nadějí. Bohužel na prvních závodech EYC se "nepotkal s formou" tak, jak by chtěl a potřeboval a proto se MSJ účastní na vlastní náklady, přestože výsledky z loňského roku ukazovaly, že by do výběru pro MSJ patřit měl.  

Výsledky v r. 2011:

2x finále v EYC, celkově nakonec 12. místo, do posledního závodu v první desítce... 

Skály: loni výkonnostní skok ze 7c v předchozím roce na 8a+/8b. Letos i přes minimální možnost lézt na skalách potvrdil obtížnost 8b

 

Tak to jsou ti, kterým se podařilo (nebo vlastně i nepodařilo) uspět na letošních prvních závodech EYC a potvrdit svou formu a připravenost na soustředěních pořádaných komisí mládeže. Na základě těchto výsledků jim Svaz částečně hradí cestu a ubytování v Sinagapuru, což by mělo být motivující nejen pro ně, ale i pro ostatní mladé závodníky, neboť je to zejména signál i pro ně, že pokud bude patřit k těm nejlepším, Svaz se pokusí zajistit pro něj účast na MSJ - pro ně díky atmosféře na tomto "svátku soutěžního lezení", i když bude v destinaci, která je pro ně normálně nedostupná.

 

Doufejme, že se jim podaří na MSJ zalézt podle svých možností, držme jim palce, ať maji i trochu toho štěstí jak třeba na rozlosování v cestách, tak i na typ cest, aby mohli domů přivézt co nejlepší výsledky. 

 

A nyní "krátce", jak jsme k týmu pro MSJ a letošním nominačním kritériím došli: 

 

Jako pokaždé, když nastane rok (období), kdy se dějiště Mistrovství světa mládeže přesune na jiný kontinent, řeší komise soutěžního lezení mládeže, jak se s touto situací vyrovnat. Rozpočet je prostě na takovou "ránu" nedostačující.

Standardně v "normálních" letech není moc co řešit. Největší část rozpočtu jde do českých závodů mládeže, další velká část slouží na pokrytí licencí a poplatků mezinárodní federaci a "co zbyde" se dělí na úhradu startovného pro závodníky na evropských pohárech mládeže a ono - poslední dobou tak často probírané - "hrazení závodů finalistům" - ve skutečnosti přípěvek na dopravu a ubytování.

Obvykle je poskytován finalistům zpětně a na MSJ ho mají předem přiznaný závodníci, kteří jsou před Mistrovstvím do 10. místa v rankingu Evropského poháru mládeže (v obtížnosti, v rychlosti toto pravidlo zatím nejde moc uplatnit, protože evropských závodů se účastní menší počet závodníků).

 

Jenže tak jednou za dva, tři roky nastává situace, kdy v kalendáři objevíme destinaci typu Ekvádor, Čína nebo jako loni - Singapur! Člověk aby se podíval do mapy, co to na nás IFSC nachystalo... A tak se vlastně už rok předem hledají cesty, jak do takovýchto vzdálených destinací dostat alespoň pár nejlepších závodníků.

Nejinak tomu bylo např. v roce 2005, kdy bylo MSJ v Číně a v letech 2007 a 2008, kdy byla MSJ v Equadoru a v Sydney - těchto mistrovství ze zúčastnilo v průměru šest závodníků, z toho tak čtyři (zase v průměru) měli podporu přislíbenou "předem" - za výsledky v předchozím roce a na prvních závodech EYC.

 

Tak i loni, když se potvrdilo, že opravdu letos bude největší, nejdůležitější a závodníky i nejvíce ceněný závod v Singapuru, začalo vedení komise nejen se svými členy, ale i s rodiči aktuálně nejlepších závodníků řešit, jaké jsou možnosti se závodu zúčastnit. Myšlenku, že když je to "tak daleko", tak se Mistrovství světa mládeže musí holt vynechat, jsme zavrhli. Je to prestižní závod a je to sport - pokud je někdo dobrý, mělo by vedení (sportovního svazu, komise) najít nějakou možnost, jak takového závodníka podpořit. Místo, kde se MSJ uskuteční, si nevybíráme a nemělo by to být limitující.

Bylo jasné, že musíme omezit jak počet závodníků, kterým by se účast hradila, tak i jiné platby právě na podporu těch nejlepších.

 

Zpřísnila se tedy pravidla pro proplácení licencí a startovného - nehradí se automaticky všem, ale jen prvním dvěma závodníkům v kategorii. A byl stanoven postup nominace do užšího výběru pro Singapur.

 

Nejprve jsme na začátku roku uspořádali dvě soustředění, závodníci museli prokázat jistou výkonnost a díky spolupráci s FTVS s Laboratoří sportovní motoriky byli závodníci testováni i v oblasti trénovanosti a celkové tělesné připravenosti.

Na základě těchto soustředění byl po prvních nominačních závodech vybrán tzv. Širší výběr pro Singapur - skupina 8 závodníků, kteří dostali příspěvek na první dva závody EYC. Ostatní závodníci samozřejmě měli nadále možnost zúčastnit se závodů EYC a pokud by splnili "podmínky pro Singapur", byli by donominováni a zpětně "získali výhody Elite týmu".

 

No a po závodě ve francouzském Voironu bylo jasno - ti, kteří byli průběžně v EYC do 10. nebo 15. místa, se mohli začít těšit do Singapuru (s větším či menším příspěvkem ČHS).

Bohužel někteří "předpokládaní účastníci" se nenominovali, což je samozřejmě škoda a smůla, ale i o tom soutěžní lezeni a sport obecně je - tabulkově na tom můžete být jakkoliv dobře, ale stačí drobná chyba nebo "špatný den" (nebo "špatná cesta nebo aktuální forma ;-)" a je hotovo.

 

Ale i přes snahu soutěžních komisí a vedení  Svazu je prostě po krizi se Sazkou a s financováním sportu a bude ještě chvíli trvat, než půjde zkonsolidovat situaci a vytvořit (a následně i naplňovat) koncepci, která by do budoucna přinesla podporu jak nejširší základně tak i našim nejlepším. A do té doby musí pravidla odpovídat jak finanční situaci v komisi, tak ale i snaze "nezabít" si talenty tím, že se nepokusíme vždy najít nějakou cestu, jak je alespoň částečně podpořit. A jak jsem psala výše, jde i o motivaci pro ostatní - ono zase bude nějaké mistrovství světa mládeže někde daleko (třeba v Kanadě) a třeba to budu "já", kdo se dokážu nominovat...

 

Tak jim držte na MSJ palce, děkujeme zejména rodičům a trenérům za podporu a obětavost a také všem, kteří nás podpoří třeba jen přáním úspěchu, pochvalou nebo povzbuzením.

 

Marie Dichtlová

komise soutěžního lezení mládeže

Komentáře

šestmínusjedna=
Doposud nebyly vloženy žádné komentáře.
Instagram

Instagram Horosvaz