O Lanškrounskou korunu - závod ČP mládeže do 14 let

25. 10. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Lanškrounská horolezecká stěna tuto volební sobotu přivítala nejlepší české lezce do 14 let v rámci prvního poprázdninového závodu seriálu ČP U14.

Na každého lezce čekaly tři kvalifikační cesty, na základě kterých se nominovala vždy osmička lezců do finále. Pochvalu si zaslouží stavěči Honza Šolc a Zbyšek Černohous, kteří dokázali i na obtížném profilu vyčarovat cesty dostatečně dlouhé, bezpečné a pro lezce tak akorát obtížné, aby se jejich výkonnost správně rozřadila. Ředitele závodu Jirku Černohouse potěšila účast 98 mladých sportovců z celé republiky: „Není to nijak výjimečný počet, řekl bych obvyklý, ale jsem rád, že si děcka dobře zalezla a průběh závodů nikde nezaskřípal.“ Obdobně mluvil i hlavní rozhodčí Tomáš Binter: „Tady v Lanškrouně je to specifické dvěma skutečnostmi. Za prvé, stěna není vysoká, ale na druhou stranu tým pořadatelů je naprosto skvělý. To znamená, závody se mi líbily, byly perfektně připravené, měly bezvadný servis a navíc se všechno stihlo ve výborném čase, což vůbec není obvyklé. Oficiální protesty nebyly žádné, neoficiálních několik, ale všechno jsme si vyjasnili. Myslím, že cesty se povedly.“

Jako hlavního trenéra mládežnické reprezentace jsem se Tomáše nemohl nezeptat na to, kdo ze závodníků ho překvapil. „Neřekl bych, překvapil, protože většinou přehled o výkonnosti u U14 máme. Sledujeme to i z důvodu budoucí reprezentace. Naprosto nutně musím vyzdvihnout výkon Markéty Janošové, která zalezla fantasticky.“

Faktem je, že v Lanškrouně se znovu osvědčili ti závodnici, od kterých se to dalo čekat. Anička Cibulková svou letošní suverénní jízdu v U10 potvrdila až ve finále, kde nedala soupeřkám šanci, ale to už k tomu patří. Přesvědčivěji si vedla v U12 Barbora Bernardová. Kvalifikaci vyhrála a ve finále jen zúročila prázdninové tréninky. Suverénními čtyřmi topy si vavříny v U14 zasloužila Markéta Janošová, která svým výkonem ve finále strčila do kapsy i všechny kluky.  Za zmínku určitě stojí pěkný výkon domácí závodnice Martiny Dušánkové, která dosáhla na krásné třetí místo, byť ještě neoslavila ani dvanácté narozeniny.

To, co jsem řekl o děvčatech, platí shodně i o klucích, jen s tím rozdílem, že v kategorii U12 a U14 se nám během roku první a druhá místa pravidelně střídala.  V U10 Jan Štípek nikoho nenechává na pochybách, že mu to letos leze. Ale v U12 už je o prvenství pořádná rvačka, kterou předvádí Jarda Šikula s Lukášem Mokroluským, který v Lanškrouně srovnal skóre na 2:2. O kategorii výš je to pro změnu Adam Adamovský, který ve stejném poměru jako Lukáš dotáhl Šimona Cibulku. Před námi jsou ještě dva závody, takže to jak v Trutnově, tak i Ostravě může být ještě hodně zajímavé.

Závod nelze pořádat bez podpory sponzorů a partnerů. Velký dík za finanční a materiální podporu patří ČHS, městu Lanškroun, pardubickému kraji,  firmám Rem Control Technik Brno, Move Holds, Lanex, Saltic, AIX a Vanko cz.  Za výbornou spolupráci děkujeme ZŠ na náměstí A.Jiráska 139 Lanškroun.

František Teichmann

autorem fotografií je F. Teichmann