Facebook

Český horolezecký svaz

Nejtěžší české prvovýstupy 2021

Nejtěžší české prvovýstupy 2021
06. 01. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení
Nejtěžší cesty vytvořil Adam Ondra, což není žádné překvapení. Těsně před koncem roku přelezl stylem PP šestnáctimetrovou cestu Taurus na Býčí skále a navrhl klasifikaci 9b. V podstatě se jedná o přímou variantu starší cesty Molekuly, udělané v říjnu 2021 a ohodnocené 9a+ neboli 11+.
Adamovu kolekci doplňuje ještě Kout pikle 9a+ také na Býčí skále.
 
Střelnice, foto P. jandík
Střelnice v Radotínském údolí
 
Další prvovýstupy na nepískovcových skalách jsou obtížností o kus zpátky. Výzvou mladším je Dance escalade na Střelnici  v Radotíně 9+ od Petra Resche. O dva stupně lehčí je na Kozelce Sekretářka  9- na Ztracenou od Davida Chudoby. Další prvovýstupy mají klasifikaci nižší.
 
Těžké sportovní cesty vznikly také na pískovcích. V Roklici na Kokořínsku na Hranol je pětikruhová sportovka Martina Junglinga na střídačku s Tomášem Rychtrmocem s  názvem Srdeční záležitost ohodnocená XIb, to je zhruba na úrovni 10+ UIAA. Od třetího kruhu jde doprava ke hraně a zpět, takže tu je ještě možnost napřímení odhadovaná na XIc.
 
 
Martin Jungling narovnal Fresku na Španělské stěně v Labáku (RP XIb) přes jeden borhák k 1. borháku původní cesty. Ve Vysoké Lípě vylezli Tomáš Sobotka a Pavel Henke na Saskou věž cestu Aura XIa. 
 
Cesty obtížnosti Xc RP vznikly čtyři. V Ádru v Himálaji na Zeleného Raoula cesta Hlasy ze záhrobí (Tomáš Moravec, Jindřich Mandát a Jan Novák). V Ostrově na Schůdnou věž cesta Chyba v Matrixu (Ondřej Beneš, Tomáš Sobotka), v Levém Labáku na Monolit Divoká mazurka (Václav Šatava stř. Filip Hebelka, M. Drbohlav) a  v Teplicích na Katedrálu Bez ladu a skladu (Jiří Jaroň, Vojta Vlk a Honza Kubíček, všichni střídavě.)
 
Další cesty Xc bez udání stylu jsou v Českém Švýcarsku ve Vřesové dolině  na Milu - Dobrá karma (Tomáš Sobotka a Pavel Henke) a tamtéž na Offline cesta Online (Tomáš Sobotka). V Teplicích na Chámovou věž je to  Ohrožený druh (Jan Výšek, Pavel Hrubý a Miloš Nosek)
 
Vůbec nejtěžší cesty v databázi jsou v Moravském Krasu na Staré skály Vasil Vasil 12 UIAA od Adama Ondry z roku 2013 a na pískovci To tu ještě nebylo XIIb RP na Malého Ďábla na Levém břehu Labe rovněž od Adama Ondry z roku 2011. Na vápně uplynulo od nejlepšího výkonu už devět let a na písku jedenáct let. 
 
 

P. Jandík, ČHS