MOV schváli kvalifikační řád pro LOH v Paříži 2024

20. 05. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Mezinárodní olympijský výbor schválil kvalifikační řád pro všech 32 sportů, které jsou na programu LOH Paříž 2024. Nechybí mezi nimi ani Sportovní lezení, které je nově rozděleno do dvou disciplín.

Road to Paris

První příležitost pro kvalifikaci na olympiádu budou mít lezci v srpnu 2023 na Mistrovství světa ve švýcarském Bernu, kde budou pro olympijskou kombinaci boulder a obtížnost obsazena 3 místa v kategorii žen a 3 místa v kategorii mužů, pro disciplínu rychlost pak po 2 místech.

V průběhu září až prosince 2023 proběhne dalších pět kontinentálních kvalifikačních závodů pro obě olympijské disciplíny (Evropa, Asie, Afrika, Amerika a Oceánie), které budou blíže upřesněny. Z těchto závodů bude obsazeno dalších 5 pozic v obou kategoriích pro kombinaci a stejný počet pro rychlost.

Posledním kvalifikačním obdobím bude březen až červen 2024, kdy bude v rámci prozatím nespecifikovaného počtu závodů rozhodnuto o zbylých 20 místech na olympijské startovní listině v kombinaci a 10 místech v rychlosti.

KOMBINACE OBTÍŽNOST, BOULDER

Z kvalfikačních závodů vzejde celkem 36 olympioniků (18 žen a 18 mužů). Celkový počet 40 závodníků startujících v kombinaci zahrnuje 2 garantovaná místa pro závodníky z hostitelské země a dvě univerzální místa pro nekvalifikované závodníky.

RYCHLOST
Stejným klíčem, jako v kombinaci, bude doplněna také startovní listina 28 závodníků v rychlosti.

Z každé země se mohou kvalifikovat maximálně 2 ženy a 2 muži v každé disciplíne.

M. Košatková, ČHS