Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Mládežnická reprezentace na EPM v Kaunas

Mládežnická reprezentace na EPM v Kaunas
05. 05. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Další závod mládežnického evropského poháru proběhl minulý týden v litevském Kaunasu. 20230429_130923_2048px

Krásné, zelené město přivítalo mezinárodní závod vůbec poprvé. Organizátoři a dobrovolníci vytvořili skvělou atmosféru a spolu se stavěči, kteří se  předvedli také ve výborné formě, sklidili velkou pochvalu všech účastníků.

 

Česká republika se celkově umístila opět na 8. místě mezi 22 zeměmi, což bylo s ohledem na to, že se závodu neúčastnil silný francouzský tým, malé zhoršení oproti umístění v Soure. 

 

Český tým se se probojoval do finále v kategorii U16 chlapci a U18 dívky. Oběma závodníkům Janu Štípkovi (4. místo) a Viki Konečné (9. místo) se ve finále nedařilo tolik jako na předchozím závodě, ale na své výkony mohou být pyšní. Honzovi medaile unikla velmi těsně, stačilo jen lépe přečíst boulder číslo jedna a dva. Honza je ale zkušený závodník a v dalších dvou bouldrech předvedl, že se umí koncentrovat a do poslední chvíle bojoval o medaile. Viki Konečná zaznamenala už své druhé finále a minimálně jeden boulder v tomto kole byl přesně v jejím stylu. Další dva fyzické problémy už byly nad její síly, ale do dalšího závodu jde Viki opět s o něco větším sebevědomím a zkušenostmi, což je v tomto věku tím nejdůležitějším přínosem.

Honza Štípek

V  kategorii U16 se pak skvěle umístily a jen krůček od finále skončily Natálie Paarová (15. místo) a Lucie Vojáčková (16. místo). Natce by pro postup stačilo pouze přidat v jednom z bouldrů druhou ruku do topu a Lucka také nebyla daleko od vylezení dalších problémů. S technickými bouldry si velmi dobře  poradila Nikol Barošová (18.místo), v těch pohybových ale našla své limity.

 

Naši U16 chlapci si od Soure také polepšili a umístili se následovně: Jan Kořenský na 20., Darius Naimji na 22. a Jonáš Švejcar na 26. místě. Klukům pořád chybí závodní zkušenosti a v některých případech jsme zaznamenali také malé nedostatky v lezecké technice. To vše jsou ale řešitelné věci a v dalším tréninku je třeba se na ně zaměřit. Důležité je, že jsou tito závodníci motivovaní a odhodlaní a je radost je na závodech sledovat.

 

V kategorii U18 dívky, kromě Viki Konečné, na velmi slušné umístění dosáhla Arina Jurčenko (12. místo), které cestu do finále překazily 2 nedosažené zóny a menší počet pokusů na topy. Ari se zdála v druhé půlce kvalifikačního kola vyčerpaná a bude třeba do dalšího závodu trošku dotrénovat a hlavně si pořádně odpočinout. Pro Ari to byl v této sezóně už 3. závod, proto se rozhodla ten další v Grazu vynechat a soustředit se na EP dospělých v Liebaně (ESP). 

Mariana Janošová bohužel doplatila na nedochvilnost a nepřítomnost v call zóně před prvním bouldrem, který pak neodstartovala. Je ale třeba říci, že také trenéři si měli startovní čas ještě jednou zkontrolovat a znovu závodnici instruovat a je to tak pro obě strany velké ponaučení. Mariana se pak snažila vše dohnat a bylo obdivuhodné, jak zabojovala, ale nakonec se jí podařilo topovat jen jeden další boulder, což stačilo na 31. místo.


Arina JurčenkoViktorie Konečná

 

Naši chlapci v kategorii U18, která je tradičně nejnáročnější, co se konkurence týče, nezaznamenali (až na Lukáše Trávníčka) moc dobré výsledky. Lukáš nás naopak velmi potěšil svým nasazením a bojovností a jeho konečné 21. místo mezi 45 chlapci je úspěchem. Další dva závodníci Jára Šikula (33.místo) a Lysander Naimji (32. místo) se poslední dobou potýkají s poklesem sebevědomí, což se zákonitě projevuje také na jejich výkonech.

 

V mužské i ženské juniorské kategorii jsme měli po dvou zástupcích. Štěpán Bulena zalezl pěkně a se dvěma topy se zařadil na 21. místo a Lukáš Hacura, kterému těsně unikl minimálně jeden top skončil jako 30. 

 

Barbora Zítková (13. místo) si tentokrát vybrala velkou smůlu, když se v den závodu vzbudila s bloknutými zády a s tímto omezením, které se částečně podařilo vyřešit fyzioterapeutce výpravy Petře Dobešové, se v závodě nemohla předvést tak, jak chtěla. I tak Barče chybělo do finále opravdu málo - jeden top, kterému byla relativně blízko, by tentokrát vystačil. Míša Hornychová topovala jen jednou a bohužel se jí nepodařilo dosáhnout na více zón, což ji zařadilo na 16. místo.

 

Na další závod EPM v boulderu do Grazu se chystáme také s našimi dalšími výbornými závodníky Lukášem Mokroluským a Lukášem Uhercem a všem budeme držet palce.

 

Celkové výsledky najdete zde

Za podporu děkujeme našim trenérům Saše Gendové a Štěpánu Volfovi. Velký dík patří také Petře Dobešové z Fyzio Gym Cooper za její péči o regeneraci. V neposlední řadě také chceme poděkovat rodičům Rudovi Paarovi a Rudovi Štípkovi a za pomoc s dopravou závodníků na závod i během něj.

 

logo_partner_repre

 

 


A. Gendová, trenérka české reprezentace 
Foto: Vojta Fabiánek