Mistry ČR v lezení na obtížnost 2017 jsou Adam Ondra a Iva Vejmolová

30. 10. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Velkým svátkem sportu i jedinečnou šou bylo o víkendu 28. – 29. 10. proběhnuvší MČR 2017 v lezení na obtížnost. Třináct metrů vysoká a šest metrů převislá stěna, která vyrostla ve vstupním prostoru nákupního centra metropole Zličín, přivítala absolutní špičku českého lezení v čele s Adamem Ondrou.

MČR 2017

Již týden před akcí začala během nocí vyrůstat konstrukce a posléze stěna, která nenabídla pouze soutěžní profil, ale z druhé strany byla postavena dvanáctimetrová stěna, kde si lezení mohla vyzkoušet veřejnost. Zkušení instruktoři z ruzyňské stěny zde během tří dnů odjistili zhruba osm stovek lezení chtivých lidí, zejména dětí. Všichni mohli pro lezení využít vybavení, které zapůjčila firma Ocún.

Obrovskému zájmu se těšila i vlastní soutěž, již na odpolední část sobotních kvalifikací se kolem stěny utvořil hrozen několika stovek diváků. Za celý víkend se s naším krásným sportem seznámilo mnoho tisícovek návštěvníků obchodního centra. Na finále tito návštěvníci vytvořili kotel čítající hodně přes tisícovku fanoušků, kteří hnali závodníky směrem k topu skvěle postavených tras. V diváckém kotli nechyběl ani předseda ČOV, Jiří Kejval.

MČR 2017

Soutěžní cesty postavila zkušená dvojice Honza Zbranek a Jenda Šolc, a to skvěle. Cesty až na malé bouldeříky (pravá kvalifikace žen) závodníky a závodnice skvěle rozřadily, navíc obsahovaly řadu divácky velmi atraktivních kroků. Na regulérnost soutěže dohlížel hlavní rozhodčí Tomáš Binter, delegátem ČHS byl Lumír Návrat. Celý průběh závodu jel podle plánu a bylo tedy možné si vychutnat parádní sportovní výkony.

Z nedělního dopoledního semifinále, které bylo zároveň finále mládežnických kategorií, postoupilo osm nejlepších dívek do finále, které se konalo před kamerami ČT od tří hodin. Potěšitelný je jistě fakt, že pět účastnic finále leze ještě v mládežnické kategorii A. Osmičku nejlepších Čechů, lezoucích od pěti odpoledne, doplnila naděje slovenského juniorského lezení Peter Kuric a Kazach Rishat Khaibullin.

Ihned po semifinále byli vyhlášeni nejlepší junioři a mládežníci kategorie A. Mistem republiky v kategorii A se stal Šimon Potůček před svým bratrem Štěpánem, třetí příčku obsadil Ondřej Hašek. Juniorské zlato bral loňský celkový vítěz Jakub Konečný, na stupních vítězů jej doplnil druhý Jan Kendík a třetí Petr Kliger. Jak píšu výše, dívky kategorie A se v hojném zastoupení představily i ve finále (a rozhodně se v něm neztratily), první vyhlášení pro tato děvčata dopadlo následovně: 1. Eliška Adamovská, 2. Sabina Večeřová, 3. Lenka Slezáková. Mezi juniorkami zvítězila Anna Šebestíková před Michaelou Matúšovou a Alexandrou Fraňkovou.

A pojďme do finále grande! Největším překvapením celé soutěže byla šestnáctiletá svěřenkyně Elišky Karešové, liberecká naděje Eliška Novotná. Bylo nádherné sledovat její ladný výkon, který ji vynesl až do topu finálové cesty. Ostatní závodnice asi v ten moment dobře tušily, že chtějí-li uspět, musí dosáhnout stejného výsledku, tedy vylézt až na vrchol. Povedlo se to ještě dvěma závodnicím, Elišce Adamovské a Ivě Vejmolové. Z hlediska hodnocení závodu to nebyl žádný problém, neboť děvčata byla rozřazena již z předešlých kol. Mistryní České republiky za rok 2017 se tak stala brněnská lezkyně Iva Vejmolová, která si mj. jako jediná poradila s výše zmiňovaným silovým boulderem v pravé kvalifikační cestě, stříbro brala Eliška Adamovská.

Mužské finále bylo krásným představením našeho sportu. Dvouskok, téměř netopýr, silové kroky i technicky nekompromisní řešení, kdy každá chyba znamenala pád nebo hodně velkou silovou ztrátu. O pořadí na bedně se rozhodovalo až ve výlezu ze stropu, tedy jen několik metrů od nadšených diváků. Ve velkém klidu lezl Martin Jech, který obsadil celkově čtvrté místo, bronz mu patří v MČR. Na celkových stupních vítězů se opakovala situace z ČP v Brně. Na stejný chyt se dostali Kazach studující v Brně, Rishat Khaibullin, a Jakub Konečný. Kuba bral stříbro za lepší výkon v semifinále. O prvním místě asi nebylo pochyb, Adam Ondra odměnil diváky topem a ještě stíhal úsměvy a pozdravy směrem k bouřícímu publiku. Dvě hodiny po skončení závodu si dal cestu ještě jednou a bral každý druhý chyt. Spadl ve výlezu ze stropu, takto by byl ve finále šestý.

MČR 2017

Děkujeme všem závodníkům, divákům, pomocníkům, partnerům, fyzioterapeutům, kteří se starali o závodníky i kolemjdoucí…, tito všichni společně vytvořili krásnou tečku za letošní sezónou lezení na obtížnost dospělých, mládež čeká o nadcházejícím víkendu finále ČP v Chocni, soutěž U14 má letos před sebou ještě dvě klání.

Na závodě byly vyhlášeny také celkové výsledky Českého poháru v lezení na obtížnost 2017; vítězi Českého poháru jsou Jakub Konečný a Eliška Adamovská. Na druhé příčce se mezi muži umístil Štěpán Volf a mezi ženami Iva Vejmolová. Adam Ondra a Lenka Slezáková pak obsadili třetí pozici.

za tým pořadatelů Petr Resch

_MG_0473_MG_9900 (2)_MG_9987 (2)_MG_9930 (3)

_MG_0151_MG_0085

fotografie pořadatele