Mistrovství světa ve sportovním lezení Paříž 2012

12. 09. 2012 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (0)

V úterý 12.9. začíná v pařížské sportovní aréně Bercy Mistrovství světa ve sportovním lezení.

Video z průběhu závodů si můžete prohlédnout na webových stránkách IFSC.

Autory fotografií jsou T. Binter ml., O. Nevělík a L. Hroza st.

L. Hroza, foto Hroza st.A. Ondra, foto Binter ml.O. Nevělík, foto Binter ml. P. Růžičková, foto Binter ml.T. Svobodová, foto NevělíkT. Binter, foto NevělíkM. Stráník, foto NevělíkK. Nevělíková, foto Binter ml. A. Ondra, foto NevělíkK. Nevělíková, foto NevělíkJ. Jeliga, foto Binter ml.P. Růžičková, foto NevělíkL. Hroza, foto Hroza st. A. Ondra, foto Nevělík

Sobota byla z pohledu české výpravy ve znamení semifinále v lezení na obtížnost, kde o postup usiloval Adam Ondra. Semifinálová cesta byla dlouhá a rozhodovalo se až v závěrečných partiích, což Adamovi příliš nevyhovuje, ale na jeho výkonu to nebylo znát. Lezl jistě a s přehledem postoupil do nedělního finále ze 4. místa, když jeho pád pár kroků pod topem způsobila drobná chyba v postavení nohou.
V sobotu se odehrály i první finálové boje: mistrem světa v boulderingu se stal Dmitrii Sharafutdinov z Ruska, který tak obhájil titul z MS v Arcu. V lezenína rychlost získala titul mistryně světa Yuliya Levochkina, rovněž reprezentantka Ruska.

Ve dvou ze tří nedělních finále měla česká reprezentace své zástupce - Adama Ondru v lezení na obtížnost a Libora Hrozu v lezení na rychlost. První na programu bylo ovšem finále žen v boulderingu, kde ČR zastoupení neměla. Mistryní světa se v této disciplíně stala reprezentantka pořadatelské země Mélanie Sandoz.

Pak už přišlo očekávané finále v lezení na obtížnost, které se odehrávalo ve strhující atmosféře vytvářené nadšenými diváky v zaplněné hale Bercy. Adam Ondra, který nastoupil jako pátý startující z osmičky finalistů lezl skvěle a zastavil ho až krok při výlezu ze stropu, což znamenalo průběžné vedení. Tuto pasáž nakonec dokázali překonat pouze dva lezci - Kanaďan Sean McColl, který tak získal stříbrnou medaili a Rakušan Jakob Schubert, který se stal mistrem světa. Adam Ondra tak vybojoval vynikající 3. místo.

Poslední disciplínou programu MS v Paříži byly vyřazovací boje v lezení na rychlost. Pořadatelé se sice vyvarovali problémů z kvalifikace, kdy nakonec museli časy měřit ručně, ale nové startovací zařízení působilo závodníkům potíže a důsledkem byla řada předčasných startů a dalších nepřesností, takže jako u jediné disciplíny zde byl slyšet pískot a nespokojené hučení tribun.
Problematický průběh měl ovšem šťastný konec pro českého reprezentanta Libora Hrozu. Ten nejprve v osmifinále zaváhal hned po startu a ač se mu Stanislav Kokorin z Ruska vzdálil, dál bojoval, Kokorin nakonec udělal chybu v závěrečných krocích a Libor Hroza postoupil do čtvrtfinále. Tam došlo k nečekané situaci, kdy sice Rus Arseniy Sevchenko po dalším Hrozově zaváhání zmáčkl cílové tlačítko jako první, Libor Hroza však protestoval proti špatnému dobírání lana, které mu překáželo v pohybu. Rozhodčí po kontrole videozáznamu problém uznali a rozhodli o opakování kola. Při něm Sevchenko předčasně odstartoval a protože měl špatný start už z anulovaného kola, byl vyřazen. V semifinále pak Libor Hroza vyřadil dalšího Rusa Timofeeva, když tento závodník spadl.
Ve finále byl soupeřem Libora Hrozy světový rekordman Zhong z Číny. Ten sice postartu chyboval a Libor Hroza se dostal před něj, pak ale zaváhal český závodník, Zhong už neponechal nic náhodě a stal se mistrem světa. Libor Hroza tak vybojoval na MS stříbrnou medalili, což je jeho životní úspěch.
ČHS gratuluje oběma medailistům a všem reprezentatům děkuje za jejich výkony i přístup.

Ve čtvrtek byla na programu kvalifikace v lezení na obtížnost mužské kategorie, kde nastoupilo ve dvou skupinách více než 100 závodníků, mezi nimi i čtyři čeští reprezentanti. Adam Ondra podle očekávání bez problémů postoupil do semifinále se dvěma topy z dělené 1. - 7.pozice, Tomáš Binter obsadil 57. místo (jako 16. lezec do 20 let), Petr Čermák věkem patřící do mládežnické kategorie A skončil 79. a Michalovi Rožkovi vracejícímu se po zranění patří 81. příčka.
Mezi ženami se v kvalifikaci v boulderingu představily mezi 65 lezkyněmi rovněž rozdělnými do dvou skupin 3 mladé české závodnice. Petra Růžičková obsadila dělené 39. místo, Karolína Nevělíková věkem patřící do mládežnické kategorie A byla na dělené 41. pozici (4. nejlepší z mládežnické kategorie na MS dosplěých) a Silvii Rajfové pak patří dělená 43. příčka.

Ve středu probíhala kvalifikace v boulderingu mužů a kvalifikace v lezení na obtížnost žen. Z našich boulderistů byl nejlepší Jan Jeliga, který obsadil 41. místo v konkurenci 114 nejlepších světových lezců. Tento závodník věkem patří stále do juniorské kategorie a v loňské sezóně absolvoval závody SP a MS jako nenominovaný na vlastní náklady, takže to pro něj znamená obrovský úspěch a pro české lezení naději do budoucna. Ondřej Nevělík obsadil 49. příčku a Martin Stráník, který lezl ve stejné skupině s J. Jeligou, skončil na 51. místě.
Další zástupkyní mládežnické kategorie na MS dospělých byla sedmnáctiletá Tereza Svobodová, která bohužel nezopakovala svůj loňský semifinálový úspěch z Arca, když se jí v první kvalifikační cestě smekla noha; výsledek ve druhé kvaifikaci ale potvrdil, že i letos na semifinále měla. Celkové 40. místo pro tak mladou lezkyni rozhodně není neúspěch.

Závodit se bude ve všech třech lezeckých disciplínách, tj. v lezení na obtížnost, v lezení na rychlost a v boulderingu. Součástí mistrovství je, stejně jako vloni v Arcu, i mistrovství světa v paraclimbingu. Na mistrovství je přihlášeno 60 zemí a startovní pole čítá přibližně 500 závodníků.

Za Českou republiku se MS účastní tito reprezentanti:

• Lezení na obtížnost - muži: Adam Ondra, Tomáš Binter, Michal Rožek, Petr Čermák
  • Lezení na obtížnost - ženy: Tereza Svobodová
  • Bouldering - muži: Ondřej Nevělík, Martin Stráník, Jan Jeliga
  • Bouldering - ženy: Petra Růžičková, Karolína Nevělíková, Silva Rajfová
  • Lezení na rychlost - muži R: Libor Hroza

(nominace byla původně širší, ale někteří reprezentanti účast na MS kvůli zranění apod. zrušili)

Největší očekávání se samozřejmě týkají Adama Ondry, který bude obhajovat loňské stříbro z boulderingu a bronz z lezení na obtížnost, a do Libora Hrozy ml., který patří v lezení na rychlost k těm nejlepším. Překvapit mohou i junioři, jako např. Jan Jeliga na nedávném mistrovství světa juniorů v Singapuru.

Program MS

• středa 12.9. - kvalifikace bouldering - muži, lezení na obtížnost - ženy
  • čtvrtek 13.9. - kvalifikace bouldering - ženy, lezení na obtížnost - muži
  • pátek 14.9. - semifinále bouldering - muži, semifinále lezení na obtížnost - ženy, kvalifikace lezení na rychlost - muži a ženy
  • sobota 15.9. -  semifinále bouldering - ženy, semifinále lezení na obtížnost - muži, finále bouldering - muži, finále lezení na obtížnost - ženy, finále lezení na rychlost - ženy