Facebook

Český horolezecký svaz

Mistrovství světa v Moskvě - report

Mistrovství světa v Moskvě - report
17. 09. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Jedna z největších lezeckých událostí roku - Mistrovství světa ve sportovním lezení probíhá 16. - 21. září v Moskvě. Českou republiku reprezentuje v Rusku sedm závodníků.

MS v Moskvě

 

Mistrovství světa v Moskvě zahrnuje všechny tři lezecké disciplíny, tedy lezení na obtížnost, na rychlost a bouldering. Jediným naším reprezentantem v lezení na rychlost je Jan Kříž, který je v této disciplíně největším českým specialistou. V boulderingu a obtížnosti nastoupí Eliška Adamovská, Markéta Janošová, bratři Potůčkovi a samostatně v obtížnosti také Michaela Smetanová a Martin Stráník. Adam Ondra se po dlouhém olympijském maratonu MS neúčastní.  Výpravu doprovází repre trenérka Saša Gendová a za Fyzio gym Cooper Nikol Chovanová.

 

21. 9. - obtížnost - finále 


Mistrovství světa je za námi a Martin Stráník si odváží úžasné 4. místo v lezení na obtížnost! Velká gratulace! Ačkoliv bývá 4. místo považováno za smolné, v tomto případě, kdy proti sobě stály opravdové světové jedničky, je to obrovský úspěch a pro Martina velká motivace do dalších závodů. Finálová cesta byla postavena jako show pro diváky, plná skoků a divácky atraktivních kroků, ale to na úkor obtížnosti. Všichni lezci se shodli, že cesta byla příliš snadná, bez boulderů a náročných kroků a rozhodovala tak vytrvalost. Martinovi moc gratulujeme!! Ještě jednou bycho chtěli vyzdvihnout také výkon Elišky Adamovské, která v Moskvě obsadila 9. místo, ačkoliv všichni víme, že by si zasloužila zabojovat o ještě lepší umístění.
 
1. místo
Jakob Schubert, Chaehyun Seo
2. místo
Luka Potočar, Natalia Grossman
3. místo
Hamish McArthur, Laura Rogora
 

Finále muži

 

21. 9. - obtížnost - semifinále 


Semifinále MS skončilo pro českou reprezentaci hořkosladce. Eliška i Martin předvedli výkony, které jasně dokázaly, že právem patří mezi světovou špičku a jejich úspěchy poslední doby nejsou žádnou náhodou.
Martin se cestou prošel s lehkostí a bez zaváhání, jak sám řekl, měl perfektní flow a ani se neunavil, což je skvělá zpráva, protože síla se mu bude hodit do večerního finále, kam postupuje z nádherného 4. místa! V cestě se dostal dál pouze jediný závodník Brit McArthur, Martin skončil s dvěma dalšími závodníky v kroku 40+. Martine, gratulujeme a děkujeme za úžasnou podívanou! 
Velmi bolestivý je pro nás všechny a především pro Elišku výsledek ženské kategorie. Eliška lezla perfektně a jediné zaváhání přišlo až v headwallu v kroku 39+. Přesto její výkon stačil na krásné 8. místo, a tedy postup do finále. Tento krok ovšem poslal k zemi kromě Ely také mnoho dalších favoritek, což vedlo k početnému podávání protestů. Protest francouzské reprezentace byl nakonec odklepnut a jejich závodnici byl Romainové byl uznán chyt č. 40, což sesunulo Elišku v pořadí na 9., tedy nepostupovou pozici. Na to reagovala protestem česká reprezentace, jelikož Romainová neměla v chytu 40 cvaklou expresku a nebyla tak v takzvané "legitimní pozici", ze které by mohla cvaknout, tudíž jí chyt neměl být započítán. Na základě tohoto protestu se situace konzultovala se stavěči, kteří usoudili, že z tohoto chytu cvaknout mohla a český protest byl zamítnut. Nejen česká reprezentace, ale i mnoho dalších závodníků považuje toto rozhodnutí za neadekvátní a nespravedlivé. Trenérka Saša Gendová vyžadovala názorné předvedení cvakání z této lezecké pozice, ale to bylo odmítnuto. Pro Elišku je to velká rána, jelikož do přípravy dala všechno a všichni jsme věděli, že má na MS skvělou formu a může dosáhnout obrovského úspěchu. Pro nás je i přesto vítězkou a ohromnou inspirací.
Eliška Adamovská

 

20. 9. - obtížnost - kvalifikace 


V kvalifikaci obtížnosti si Ela opět bez zaváhání prošlapala cestičku k postupu do semifinále! V konkurenci 70 závodnic si svým výkonem zajistila úžasné 8. místo! V první kvalifikační cestě zalezla 6. a ve druhé 8. nejlepší výsledek. Maki s Míšou doplatily na velmi nepříjemný krok v polovině první kvalifikační cesty, který na první pohled nevypadal tak přísně, jak nakonec byl. Nejen holky, ale i spoustu jiných závodnic včetně favoritek tento krok poslal k zemi a nezbývalo tak než zabojovat v druhé cestě. Především u Maki byla znatelná únava po celé náročné sezóně, ale i přesto se rvala jako lvice a ve druhé cestě dolezla srovnatelně se závodnicemi z první poloviny výsledkové listiny. Bohužel ale, právě kvůli pádu v předešlé cestě, obsadila 44. místo. Ještě lepší výkon podala ve druhé cestě Míša, která ji zalezla v první dvacítce, což je naprosto famózní výkon! Stejně jako Maki ji ale vyřadil smolný pád v první cestě, kterým jí unikl postup do semi o pouhá tři místa!! Odváží se tedy krásné, ale trochu bolavé 29. místo.
 
Kromě Ely budeme mít v semifinále také mužského zástupce Martina Stráníka. Ten potvrdil svou formu, kterou letos dokázal dvěma bronzy na závodech Světového poháru. V obou dnešních kvalifikačních cestách podal jistý výkon, což mu vyneslo skvělé 13. místo! Jediné malé zaváhání pocítil v první cestě na hraně headwallu, kde bylo potřeba zvednout vysokou nohu, což ho "zavřelo" a spadl. Z dvojice Potůčků dnes startoval jako první Štěpán, který lezl hned z kraje startovního pole a neměl tak jednotlivé kroky zcela vychytané. Přesto lezl velmi dobře a uvolněně, což u Štěpána jakožto silového lezce nebývá vždy zvykem. V obou cestách ovšem vypadl během cvakání expresky, kdy mu povolila ruka a obsadil tak 61. místo. Šimon si vedl o něco hůř v první cestě, naopak ve druhé přelezl krizové místo, které vyřadilo dlouhou řadu lezců, což ho vyneslo na parádní 41. příčku! Vzhledem k tomu, že je Šimon velmi mladý závodník, který své zkušenosti na velkých mezinárodních závodech teprve sbírá, je toto umístění v konkurenci stovky lezců opravdu skvělým výsledkem.

Maki Janošová

 

17. 9. - Bouldering - kvalifikace 


Druhý den mistrovství je věnován kvalifikačním kolům boulderingu obou kategiorií (ženy, muži). V ženské kategorii se v 9h o postup do semifinále "utkaly" Ela Adamovská a Maki Janošová, odpoledne pak pak Šimon a Štěpán Potůčkovi.
Eliška Adamovská předvedla skvělý výkon a k postupu do semifinále měla opravdu blízko! Chybělo topnout jeden boulder, konkrétně boulder číslo 4, kde si Ela skvěle poradila s náročným skokem, ale zastavila ji další sekvence - fix přes malý chyt ve tvaru pyramidky. Tam Eliška nepřečetla metodu, pomocí které bylo potřeba se dostat dál a skončila na 27. místě z 83. závodnic. Podařilo se jí držet krok se spoustou zvučných jmen a se svým výkonem by měla být spokojená. Markétě Janošové dnes k lepšímu výkonu chyběly zkušenosti a v některých krocích narazila na své silové limity. Z boulderingu si tak odváží 59. místo. Večer absolvovali kvalifikaci v boulderingu kluci Potůčkovi, proti kterým stála silná konkurence stovky skvělých světových lezců. Štěpán byl ve dvou boulderech velmi blízko topu, ale nedokázal je dotáhnout. Přesto můžeme považovat Štěpánův výkon za slušný. Šimonovi se dařilo méně a bylo vidět, že bouldery byly nad jeho síly. Nutno říci, že bouldering není kluků hlavní disciplína a už se těšíme, jak se vypořádají s obtížností! Jak už jsme psali u proběhlých závodů, bouldering není silnou stránkou celé reprezentace a tréninková příprava v boulderingu tak musí projít pro příští sezónu velkými změnami.

Eliška Adamovská

 

16. 9. - Lezení na rychlost


Krátce po 11h odstartovalo první závodní kolo letošního mistrovství světa, a to kvalifikace v lezení na rychlost. Jediný náš český zástupce Honza Kříž bohužel nepostoupil do večerního osmifinále, jelikož se mu ani v jednom z kvalifikačních pokusů nepodařilo pokořit hranici 6s a odváží si tak 27. místo. Honza se stále adaptuje na novou metodu zvanou “Tomoa Skip” a v další přípravě se bude zaměřovat na její zdokonalení. věříme tedy, že na dalších závodech si povede opět lépe, 
Honza Virt

 

 


M. Košatková, ČHS

foto: Jan Virt, IFSC