Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Mistrovství republiky dospělých v lezení na obtížnost 2012

Mistrovství republiky dospělých v lezení na obtížnost 2012
15. 10. 2012 | Rubrika: Soutěžní lezení | Komentáře (0)

Do Brna na MČR v lezení na obtížnost dorazilo nakonec 18 mužů a 10 žen. Nicméně o to více je nutné poděkovat těm, kteří obětovali nejen svůj drahocenný čas, aby poměřili na lezecké stěně Rajče své síly a lezecký um.

 

Průběh MČR natáčela, na základě spolupráce s ČHS, Česká televize. Pětadvacetiminutový pořad, ve kterém průběh závodů komentuje Jiří Čermák a Iva Gambová, a který byl opakovaně vysílán na sportovním kanálu ČT4, můžete shlédnout na webu na webu České televize. K pořadu jsou připojeny rozhovory s medailisty mistrovství.

 

Rozhodčí - Jura Čermák, Jjindra Pražák a Tomáš Binter 

První kvalifikační cesta mužů byla postavena v obtížnosti 7b/b+ a nejlépe se s ní vypořádal bezesporu Martin Stráník, který v ní ani na okamžik nezaváhal a dolezl si pro TOP. Stejného výsledku na této cestě dosáhli ještě Petr Solanský a dvě naše juniorské naděje Petr Čermák a Roman Kučera. Největší množství lezců se rozřadilo při přelezu stropu, kde kromě síly a vytrvalosti bylo nutné také dobře volit stupy – jinými slovy, přeshybovat bez nohou tuto pasáž prostě nešlo.

 

Druhá kvalifikační cesta se již mohla pyšnit ohodnocením 7c+ a vedla opět svou podstatnou částí v nakloněném, až převislém profilu. Jak se nakonec ukázalo, cesta svou vyvážeností poskytla napínavé okamžiky od prvních expresek a muži se na ní díky tomu velice pěkně rozřadili. Konce cesty a jediný TOP dosáhl opět neomylný Martin Stráník. Tomu dýchali na paty podobně jako v první kvalifikační cestě Roman Kučera, Petr Čermák a Petr Solanský.

 

 

V kvalifikaci žen se nám představilo 10 závodnic, z nichž více než polovina patří ještě stále do kategorie juniorek.

 

První cesta, kterou ženám stavěči nachystali, byla v obtížnosti 6c, kde bylo možné vidět rozdíly především ve zkušenostech jednotlivých závodnic, a to zejména při přechodu z jednoho převislého profilu do protilehlé kolmé stěny. Z 10 závodnic v této cestě nakonec hned 6 (Pavlincová Andrea, Nevělíková Karolína, Svobodová Tereza, Rajfová Silvie, Lipenská Helena a Iva Vejmolová) dosáhlo TOP.

 

Jako druhou kvalifikační cestu lezly ženy již popisovanou mužskou první kvalifikaci v obtížnosti 7b/b+. I zde, stejně jako u mužů, byl patrný obtížnostní rozdíl mezi oběma cestami a závodnice zde mohly ještě lépe ukázat zejména svou lezeckou techniku a posléze při překonávání pasáže ve stropě také vytrvalost. Nakonec na této cestě u žen nepadl jediný TOP, ale pomohla krásně rozřadit ženy pro nedělní finále.

 

Druhý den MČR zahájilo semifinále mužů, kde si pro ně stavěči připravili malý bonbónek hned na nástupu v podobě dynamického kroku (skoku) ze dvou stejných velkých chytů do dalších dvou chytů neméně pozitivních. Cesta byla opět postavena s profesionálním citem a tak se na ní lezci krásně rozřadili. Samotného konce semifinálové cesty dosáhli podobně jako v sobotní první kvalifikační cestě hned 4 borci, a to Martin Stráník, Roman Kučera, Tomáš Binter a Petr Solanský. Společně s nimi se do finálové osmičky svými výkony dostali Petr Čermák, Jan Jeliga, Michal Rožek a Jan Kříž.

 

Odpoledne již patřilo vrcholu závodu v podobě finále, které bylo zahájeno představením všech finalistů a finalistek a prohlídkou cest v 15:00 hod. Lezlo se systémem, kdy nám do finálových cest nastupovali na střídačku ženy a muži. Určitě to byla také atraktivní podívaná pro zaplněné hlediště, které mělo možnost sledovat finále ve svižném tempu bez zbytečných časových prostojů.

 

Finálová cesta žen poskytla postupně gradující podívanou, kdy jednotlivé závodnice dolezly v podstatě vždy tak daleko, jak jim to dovolila jejich vytrvalost. Skandující publikum tak doprovodilo k mistrovskému titulu místní juniorku Andreu Pavlincovou, která jako jediná dala ve finále TOP. V těsném závěsu za ní se na druhém místě umístila také brněnská lezkyně Iva Vejmolová, pro kterou to byla jistě příjemná satisfakce za vleklé problémy se zraněním, které ji provázelo skoro celou letošní sezónu. Na třetím místě se umístila ostřílená, opět juniorská, závodnice Tereza Svobodová. Určitě stojí také za zmínku velice pěkné umístění našich bouldrových specialistek Karolíny Nevělíkové a Silvie Rajfové, které se umístili na čtvrtém a pátém místě.

 

Celkové umístění ženského finále je následující:

1. Andrea Pavlincová

2. Iva Vejmolová

3. Tereza Svobodová

4. Karolína Nevělíková

5. Silvie Rajfová

6. Helena Lipenská

7. Monika Brkalová

8. Michaela Zbořilová

 

Finále mužů přichystalo pro závodníky nečekaně první problém hned v podobě cvakání první expresky, na kterou nejeden závodník zapomněl a musel se tak vracet minimálně jeden krok, aby nebyl diskvalifikován pro její přelezení. Bezesporu to některé z nich stálo nějaké ty síly potřebné v následujících převislých pasážích. Jako klíčové místo pro získání bronzové medaile se ukázal zlom mezi převislým bříškem a nálezem do stropu, kde se zarazili hned 3 finalisté (Tomáš Binter, Petr Čermák, Michal Rožek).

 

Nejšťastnější byl v boji o medaili Tomáš Binter, který na rozdíl od svých dvou soupeřů problémový chyt podržel a o mínus se tedy dostal na bronzový stupínek. Toto místo se povedlo přelézt pouze velice pěkně lezoucímu junioru Romanu Kučerovi, který se popral ještě s dalšími třemi vytrvalostními kroky ve stropě, a dle předpokladů následnému vítězi Martinu Stráníkovi, který problémové místo přeshyboval bez nohou a další vytrvalostní kroky ve stropě ho pustili až téměř k samotnému konci cesty. TOP ale i přes ohlušující atmosféru v hale nepadl.

 

Finálové pořadí mužů je následující:

1. Martin Stráník

2. Roman Kučera

3. Tomáš Binter

4. Petr Čermák

5. Michal Rožek

6. Jan Jeliga

7. Petr Solanský

8. Jan Kříž

 

Po skončení závodu byly kromě výsledků Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost vyhlášeny i celkové výsledky letošního Českého poháru v lezení na obtížnost. Celkovým vítězem se letos stal Tomáš Binter, na druhém místě se umístil Michal Rožek a místě třetím Petr Čermák. V ženách zvítězila pro letošní rok Andrea Pavlincová, druhou ženou Českého poháru se stala Tereza Svobodová a na třetím místě se umístila Eva Křížová.

 

Na závěr patří ještě velké poděkování sponzorům a partnerům, bez kterých by se závod nemohl uskutečnit - sponzory a partnery závodů byli:
Český horolezecký svaz, Klajda, Hudy sport, Saltic, Singing Rock, V-Tour, Tendon, Vango, Element B, TR Walls a Chimpanzee.

 

za pořadatele - Rajče tým

Katka Čudková

 

Autorkou fotografií je Monika Brkalová.

 

| Komentáře(0)