Mistrovství ČR dospělých i mládeže v boulderingu 2021

29. 09. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Úžasná atmosféra, parádní počasí a hlavně skvělé sportovní výkony, to je definice tohoto víkendu, který patřil české boulderingové špičce. Nejlepší mládežníci i dospělí závodníci se v královském městě Slaný utkali o tituly mistrů ČR roku 2021 a o poslední cenné body Českého poháru.

Adéla Bajerová

Třídenní boulderingový maraton odstartoval v pátek 24. 9. kvalifikací kategorie B, které se účastnilo 54 závodníků. Ti se svými výkony snažili probojovat mezi 16ku finalistů. Za zmínku rozhodně stojí výkon Lukyho Mokroluského a Járy Šikuly postupujících z děleného 1. místa. Oba kluci topovali všech 6 boulderů na čistých 6 pokusů. Všechny topy se podařily i zbylým finalistům. V dívčí kategorii posbíraly všechny topy Arinka Jurčenko a Marianka Janošová. Kdo jiný by mohl dominovat dámské a dívčí kategorii než naše úžasná Eliška Adamovská! Ta posekala všechny topy z prvního pokusu! Jen o čtyři pokusy více vypálila další skvělá závodnice Míša Smetanová a nejlepší trojici doplnila Domča Kubričanová, která je sice věkově již jinou závodní generací, ale bylo jasně vidět, že síla jí nechybí a zkušeností má na rozdávání. Domča prošla do semifinále z třetího místa, a to také s plným počtem topů! První závodní den pak završila kvalifikace mužů a chlapců J a A. Vzhledem k tomu, že se staví stejné bouldery pro všechny tři kategorie, tak se jimi naši přední lezci prošli s naprostým přehledem a celkem 11 závodníků prošlo s čistým štítem 6ti topů. Nejlépe si s nimi poradil Adam Ondra a Štěpán Volf, kteří všechny topovali na první pokus.
Semifinále muži, J, A

V sobotu se začínalo pěkně z rána, kdy měly holky nástup už v 8 hodin!
Pro ženskou kategorii se jednalo o semifinálové kolo a pro dívky A a juniorky o kolo finálové. Holky se musely vypořádat se čtyřmi bouldery, přičemž první dva byly výrazně lehčí a mnohem více se topovaly. Eliška Adamovská opět jako jediná dívka poslala všechny topy na první pokus a zároveň je jedinou závodnicí, která si zapsala všechny čtyři. Výborně se vedlo také Míše Smetanové a Maki Janošové, které topovaly ve třech boulderech a staly se tak mistryněmi ve svých kategoriích. Milým překvapením byl výkon Marti Dušánkové, která si díky svým parádním pohybovým schopnostem zapsala dva topy. Velká škoda je naopak Ádi Bajerové, která kvůli jednomu pokusu navíc skončila na prvním nepostupovém místě. Pro kluky a chlapy si stavěči připravili čtveřici náročných boulderů, které se podařily v plném počtu topovat pouze Adamovi a Martinovi, jasným favoritům závodu. Ostatní kluci se v boulderech pěkně potrápili a topy ani zóny rozhodně neměli zadarmo. Z juniorů si nejlépe vedl Marin Jeliga a v áčkové kategorii Adam Adamovský, kteří tak získali pro letošní rok tituly mistrů ČR.
Míša Smetanová

Finále kategorie B bylo super podívanou! Připraveny byly opět čtyři bouldery pro holky a čtyři pro kluky a pouze ti nejlepší z nejlepších dokázali topovat všechny. V dívčí kategorii se to podařilo Barče Bernardové, která na ně vypálila pouhých 5 pokusů a stala se tak mistryní ČR pro rok 2021. Druhá závodnice se všemi topy je Arinka Jurčenko, té se to podařilo na 8 pokusů a obsadila tak úžasné druhé místo. 3 topy ukořistila Marianka Janošová a Valerie Pařilová. I v tomto případě tedy rozhodoval počet pokusů, což na bednu vyneslo Marianku. V chlapecké kategorii se topovalo ještě více, hned čtyři závodníci prošli s plným počtem čtyř boulderů a opět tak rozhodovalo množství pokusů, což rozhodlo o následujícím pořadí - na prvním místě Luky Mokroluský, na druhém Jára Šikula a na třetím slovenský závodník Eliáš Kysela.

"Na MČR ve Slaném jsem se hodně těšila.
V kvalifikaci se mi moc nedařilo, bouldery sice nebyly zas tak těžké,
ale dobře nás rozřadily. Finále jsem si hodně užila.
Užila jsem si úžasnou atmosféru a bouldery, které byly hodně hezky postavené, a které bych si i ráda zalezla znovu."
(Barča Bernardová, mistryně ČR kat. B 2021)
Arina Jurčenko

Zlatým hřebem závodního víkendu bylo sobotní finále dospělých, které doprovázela úžasná atmosféra a plné náměstí diváků. Jen málokdo ve Slaném si nechal ujít tuto lezeckou show v čele s olympionikem Adamem Ondrou, takže celá dvanáctka finalistů tak měla parádní podporu pro své výkony. A kdo se stal Mistry ČR v boulderingu pro rok 2021v hlavní kategorii dospělých? Kdo jiný než právě Adam Ondra a Eliška Adamovská! I tentokrát si stavěči připravili bouldery všech charakterů. Ani v jedné kategorii nechyběl divácky atraktivní skok, koordinační lahůdka a pořádná silová nálož. Eliška ani Adam ale nezaváhali a všemi bouldery se prošli s naprostou lehkostí až do topů. Druzí Míša Smetanová a Martin Stráník vybojovali tři topy a třetí Maki Janošová a Štěpán Volf po dvou topech. DĚKUJEME za úžasnou podívanou a výkony!
Adam Ondra

Ani neděle nebyla dnem odpočinku a na scénu přišli závodníci do 14 let, tedy ti nejmladší závodníci Českého poháru a MČR. Celkem závodila téměř stovka mladých lezců ve třech kategoriích U10, U12 a U14, přičemž pro každou kategorii byl připraven jednokolový závod, kde se lezlo 6 boulderů takzvaně na flash. Mistry ČR se pro tento stali Evča Řepková, Vojta Ambroz (U10), Áďa Bodanská, Adam Paar (U12) a Natálka Paarová, Honza Štípek (U14). GRATULUJEME všem a těšíme se na další sezónu!

"Když jsme přišel a podíval jsem se na tu stěnu, tak bouldery byly nádherné, byly silové a dynamické, což mi sedí asi nejvíce. Se 6 topy na 7 pokusů jsem se stal Mistrem ČR a vítězem Českého poháru v boulderingu pro rok 2021. Jsem moc šťastný, ale moje sezóna ještě nekončí. Teď se budu připravovat na MČR v obtížnosti a rychlosti."