Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2013 - Vertikon-Singingrock Zlín

10. 10. 2013 | Rubrika: Sportovní lezení

Ve Zlíně se o uplynulém víkendu 5. – 6. 10. 2013 konalo Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost 2013. Mistry České republiky v soutěžním lezení na obtížnost se pro rok 2013 stali Edita Vopatová a Martin Stráník. V kategorii žen skončila na druhém místě Iva Vejmolová a na třetím Jana Vincourková. Mezi muži byl druhý Ondřej Ďoubal a třetí Tomáš Binter. Závod ve zlínském lezeckém centru Vertikon-Singing Rock byl také posledním závodem z letošní série Českého poháru v lezení na obtížnost. Vítězi Českého poháru v kategorii žen jsou na 1. místě Jana Vincourková, 2. místo obsadila Tereza Svobodová a 3. místo Iva Vejmolová. V kategorii mužů se umístil na 1. místě Tomáš Binter, na 2. místě Roman Kučera a na 3. místě Michal Rožek.

publikum - atmosféra byla skvělá

Sobota 5.10.

Během sobotního dopoledne se do závodu postupně registruje 29 mužů a 9 žen. Mezi závodníky nechyběla spousta zvučných jmen a až na několik výjimek je zde zastoupena téměř celá česká lezecká špička soutěžního lezení na obtížnost.

Závod byl dvoudenní -  v sobotu na závodníky čekaly dvě kvalifikační cesty lezené stylem flash a v neděli mužské semifinále a finálové cesty žen i mužů lezené stylem on-sight.

Po ukončení registrace a předlezení cest Kalou a Kristýnou se v sobotu ve 13:00 začalo závodit. První kvalifikační cesta holek za 8+ UIAA byla postavená v převislé vlně s kolmým výlezem a topovalo ji nakonec  5 z 9 závodnic. Bez topu zůstala překvapivě jedna z favoritek Edita Vopatová, které se tato cesta vůbec nevydařila a po první kvalifikaci tak byla až na 9. místě.

Kvalifikace mužů se lezla na profilu “sloup“. Cesta byla vytrvalostní s technickými  pasážemi a s boulderem v části, kde stěna přechází do stropového převisu. Byla ohodnocená stupněm 9 UIAA a do topu se nakonec dostali jen 4 borci. Velkou smůlu měl Tom Binter, který ztratil v boulderu pod převisem příliš mnoho času a poté musel ukončit svůj pokus díky 6-ti minutovému  časovému limitu, který překročil ve chvíli, kdy byl na konci stropu, přestože to vypadalo, že je ještě plný síly. Tato cesta byla zároveň také těžší kvalifikací pro holky.  Do boulderu pod převisem se dostaly jen 3 závodnice a dál toto obtížné místo pustilo pouze Editu Vopatovou, která si tak po nevydařené 1. kvaldě  spravila chuť a dolezla po super výkonu až do struktury ve výlezu z převisu bezprostředně pod top.

2. mužská kvalifikace se lezla pro změnu ve “vlně“ a top byl přímo ve stropovém převisu. Obtížnostní stupeň této cesty byl 9 a stejný byl i počet závodníků, kteří cestu dolezli až do konce.

Kolem 18:00 bylo dolezeno a na základě výsledků z kvalifikací postoupilo do nedělního programu 8 nejlepších žen a 26 mužů. Mohla začít úprava závodních cest na neděli a v cafébaru Vertikon vystoupila část zlínského hudebního uskupení Appendix & Obelizh, která dostala všechny přítomné v rámci jam session, kde převládaly bluesové variace, do příjemného rozpoložení.

Neděle 6.10.

V neděli dopoledne začala lehce houstnout atmosféra… Semifinále značně přitvrdilo, lezlo se na on-sight a hlavně začal tvrdý boj o finále, do kterého postupovalo 8 z 26 závodníků. Semifinálová cesta byla postavena ve vlně s protažením přes převis až do mírně převislého výlezu a byla ohodnocena jako 10- UIAA. Lezlo se hned od začátku a některé závodníky proto zaskočil bouldřík kolem 2. expresky, který ukončil snažení 7 závodníků včetně domácího Luby Polišenského.

Cesta byla skutečně těžká a na každého (nebo spíš každému) jednou došlo. Tedy s výjimkou Martina Stráníka, kterého podezříváme, že je android. Ten po dvou topech v kvalifikacích jako jediný ve strojovém tempu dokončil cestu i v semifinále a do finále postoupil suverénně z  1. místa. Za ním se v semifinále dostali nejdále Ondřej Ďoubal, Tom Binter, Michal Rožek a Roman Kučera. Tuto čtveřici zastavila až obtížná pasáž při přechodu do převisu a s mírným odstupem za nimi skončilo trio Jan Jeliga, Petr Čermák a Martin Klemsa. Finálová osmička tak byla kompletní.

Odpoledne zaplnili diváci postupně halu k prasknutí a přibližně v 16:00 to vypuklo.

Nejdříve lezly  finálovku obtížnosti  10- UIAA holky. Cesta  gradovala a s ní také divácká kulisa. Přes aixácký “mercedes“ pod prvním převisem, přibližně v půlce cesty, se nakonec dostaly všechny finalistky, přestože některé závodnice nevyužily vodorovného chytu, který vznikl ponecháním spárky mezi jednotlivými díly struktury. Jako zlomové se ukázalo až místo se dvěma strukturami diamantového tvaru ve výlezu z převisu, přibližně ve dvou třetinách cesty. Bezprostředně pod první strukturou skončila Daniela Kotrbová, na prvním diamantu potom Helena Lipenská se Silvou Rajfovou a druhou strukturu nepřekonaly Veronika Scheuerová a Tereza Svobodová, která obsadila ve finále 4. příčku.

V mírně převislé stěně po dost špatných chytech, která následovala za výlezem z převisu, si nakonec pro zlato dolezla Edita Vopatová a v těsném závěsu za ní skončily Iva Vejmolová a Jana Vincourková.

Edita VopatováIva VejmolováJana Vincourkovávyhlášení vítězů - ženy

Mužské finále byla čistá desítka. Úvodní problém pár borců rozhodil, ale nakonec si s ním všichni poradili. Chleba se lámal až výš. Závodníci se postupně propracovávali  k prvnímu převisu, pod kterým byl snad jediný lepší odpočinek v cestě na hadovité struktuře. Ve výlezu z převisu následovala těžší sekvence kroků, kde v rozmezí třech chytů skončili 4 závodníci: Martin Klemsa, Roman Kučera, Michal Rožek a Jan Jeliga. Trochu smůly si zde vybral Michal Rožek, který tento víkend nebyl úplně fit a ještě k tomu mu uklouzla noha, a na špatných chytech se už nedokázal udržet. Do závěrečného stropu s výlezem se dostala jen nejlepší čtyřka. Vítězství nakonec vybojoval šampion Martin Stráník, který dolezl až na začátek výlezu ze stropu, o jeden chyt a “plusko“ před celkově druhého Ondru Ďoubala a třetího Toma Bintera, kteří skončili shodně na konci velkého převisu ve dvouprstové dírce na článek. O jeden krok za nimi potom zůstal Petr Čermák, který obsadil 4. příčku.

Martin StráníkMartin StráníkOndřej ĎoubalTomáš Bintervyhlášení vítězů - muži

V rámci doprovodného programu pro diváky proběhla tipovací soutěž, která měla jediného  výherce, který správně tipoval první tři závodníky v obou kategoriích, tombola, volba sympaťáka MČR 2013 (Tom Binter), dětské soutěže a na závěr, po vyhlášení vítězů, také strhující trickline exhibice, na které vystoupili Lukáš Černý, Štěpán Pecka a Petr Voříšek.

Děkujeme divákům za neopakovatelnou atmosféru, kterou vytvořili ve finále, a všem závodníkům za krásné výkony, při kterých šli nadoraz. Zvláštní poděkování patří Aleši  Eichmeierovi a Kristýně Ondrové, kteří pro závodníky připravili cesty, které neměly chybu! Aleš se taky nabídl, že tomu, kdo první vyleze čistě ženskou nebo mužskou finálovku, zaplatí celoroční lezení u nás na stěně. To je výzva!

Chtěli bychom připomenout, že průběh celého závodu natáčela Česká televize a datum premiéry 25-ti minutového záznamu je 10. 10. v 17:20 na ČT sport.

Pořad bude poté reprízován v těchto časech: pátek 10.10. ve 02:10

pátek 11.10. ve 14:25

sobota 12.10. v 7:20

pondělí 14.10. ve 14:35

středa 16.10. v 01:50

čtvrtek 17.10. v 16:50

Na závěr patří velký dík celému organizačnímu týmu: Verča, Luba, Pauli, Pepa, Paja, Pavel, Ola, Honza, Kmoch, Alfy, Black, Daroza, Markéta, Romča, Monča, Alča, Ela, Katka, Hanka, Machar, Filip, Dominik, Honza a Dan.

Děkujeme také všem sponzorům, kteří závod podpořili:  Amuerte, Aix, Core, Contur, CT Climbing, ČHS, Edelrid, E9, Hudy Zlín, Chimpanzee, Kiss rádio publikum, Kofola,  Lacto Morava, Makak, Maloja, Metolius, Montana, Opinel, Ocún, Radegast, Restday, Rock Pillars, Singing Rock, Tendon, Triop, Volx holds a firmě Greensport, která dodala pro závodníky krásná trika!