MEJ  v boulderingu Slaný 2017 je úspěšně za námi!

MEJ  v boulderingu Slaný 2017 je úspěšně za námi!
18. 09. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve dnech 15. – 16. 9. se ve Slaném konalo Mistrovství Evropy mládeže a juniorů v boulderingu. Protože šlo o první evropský šampionát v historii, jehož pořadatelství získala od IFSC prostřednictvím Českého horolezeckého svazu Česká republika, znamenala tato vrcholná akce i prověrku organizačních schopností domácího pořadatelského týmu.

Na závod byla poskytnuta dotace MŠMT - program na podporu významných sportovních akcí.

MŠMT

f Standa Mitac _cze

ČHS spolupracoval na přípravě a realizaci šampionátu se slánským oddílem Lezení do škol, který má za sebou pořádání úspěšných závodů Českého poháru. Organizační i sportovní nároky této akce byly však podstatně vyšší, než je tomu u domácích soutěží. Ukázalo se, že bez dostatečných mezinárodních zkušeností se závody IFSC prakticky nelze podobnou soutěž připravit a tak byla nakonec nezbytná součinnost ze strany ČHS větší, než se původně předpokládalo. Závod byl velmi pozitivně hodnocen jak soutěžními činovníky IFSC, tak vedením a členy jednotlivých výprav, takže lze říci, že po této stránce se podařilo zajistit kvalitní prezentaci českého soutěžního lezení na mezinárodní scéně. Téměř 250 závodníků z 24 zemí si užilo vynikající atmosféru zaplněného slánského náměstí, atraktivní bouldery na rozmanitých profilech i závěrečnou afterparty.

f Standa Mitac vecerni

Kvalifikace se dle pravidel IFSC pro mládežnický evropský šampionát lezly systémem flash s počtem pokusů na jednom boulderu omezeným na pět, do finále ve formátu světového poháru postupovalo pouze 6 lezců.

Řada českých mládežnických reprezentantů podala v nejtěžší evropské konkurenci velmi kvalitní výkony. Bohužel se nikomu z nich nepodařilo postoupit mezi šest finalistů v jednotlivých kategoriích, někteří však byli postupu velmi blízko. Nejtěsnějším rozdílem uniklo finále Veronice Šimkové v kategorii juniorek (18 – 19 let), kterou dělil od postupu jediný pokus na top a zóna, přičemž k přelezení dalšího boulderu jí chyběl jen dostatek času. Veronika obsadila v početně slabší, ale výkonnostně velmi silné kategorii vynikající 8. místo. Těsně za postupovou hranicí skončily mezi 32 dívkami v kategorii B (14 – 15 let) po výborných výkonech rovněž 10. Michaela Smetanová a 13. Eliška Bulenová, obě s pěti topy, s nimiž už se dalo postoupit.

f Standa Mitac slezakova

Ač se specializují na lezení na obtížnost, dobře si vedly v kategorii A (16 – 17 let) také 21. Eliška Adamovská a 22. Lenka Slezáková. Úroveň jejich výkonu dokládá i to, že až za nimi v osmatřicetičlenné výsledkové listině skončila např. vítězka letošního Evropského poháru mládeže v Soure a čtvrtá z EYC v Sofii Italka Camilla Moroni.  Solidní jsou i 27. a 28. pozice juniorů Vojtěcha Trojana a Jakuba Rázka, kteří za sebou nechali mj. bronzového medailistu z EYC v Sofii Itala Juri Unterkoflera. Na bodované příčky se probojovali také 28. Lukáš Doleček v kategorii B a Jakub Skočdopole, který obsadil 29. místo mezi 52 závodníky v kategorii A.

Česká republika skončila v hodnocení národů na 13. pozici z 24 zúčastněných států o tři body před Španělskem a osm bodů před Belgií. Důležitější než hodnocení národů, kam se započítává pouze nejlepší závodník z každé země v jednotlivých kategoriích a pořadí je dáno bodováním, které progresivně preferuje umístění na stupních vítězů, je fakt, že česká reprezentace měla v každé kategorii minimálně jednoho lezce na bodovaných místech, což se podařilo pouze dalším čtyřem státům. Ačkoli situace v českém mládežnickém boulderingu rozhodně není ideální, přinesla letošní sezóna řadu kvalitních výsledků v mezinárodních závodech a domácí evropský šampionát byl jejím důstojným zakončením.

Slaný ME repre společná fotka Sasa Gendova

Další fotografie od S. Mitáče a J. Kozáka si můžete prohlédnout v galerii MEJ v boulderingu - Slaný 2017

termíny vysílání pořadu z MEJ ve Slaném na ČT sport:

Premiéra: čtvrtek 21. 9. 15:55
Opakování: čtvrtek 21. 9. po půlnoci 03:20, neděle 24. 9. 06:00

Děkujeme všem dobrovolníkům i profesionálům, kteří se na přípravě a realizaci mládežnického evropského šampionátu podíleli a vytvořili pro nejlepší mladé evropské bouldristy vynikající podmínky i atmosféru. Jmenovitě je nutno poděkovat koordinátorovi ČHS mezi pořadateli a IFSC Davidovi Urbáškovi, bez jehož zodpovědnosti, odbornosti a nasazení by se závod možná nepodařilo uspořádat. Dále děkujeme všem trenérům, rodičům i dobrovolníkům, kteří pomáhají českým mladým lezcům a partnerovi české mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.