Facebook

Český horolezecký svaz

Medailové žně na EPM v Imstu

Medailové žně na EPM v Imstu
15. 06. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

V loňské sezóně se české reprezentaci podařilo založit tradici co mezinárodní závod, to alespoň jedna medaile a i po Evropském poháru v Imstu v ní pokračují vesele dál. 

Markéta Janošová

 

Máme ohromnou radost z toho, jakým směrem se úroveň našich závodníků vyvíjí a jaké budují jméno českému sportovnímu lezení na mezinárodní úrovni. Své kvality opět dokázali na Evropském poháru mládeže v Imstu, který se konal ve dnech 11. - 13. 6. 2021.

 

Závodilo se v lezení na obtížnost a v lezení na rychlost, ve kterém nás reprezentovali pouze tři závodníci. Nejlépe si vedla Terka Cibulková, která se jako jediná z našich závodníků probojovala do finále, kde si vylezla osobní rekord 10,18s, což je zároveň nový český ženský rekord a získala parádní 4. místo.

lezení na rychlostLezení na rychlost

 

V lezení na obtížnost startovalo hned 20 našich mladých lezců a konkurence byla opravdu veliká, celkem nastoupilo 213 závodníků. Jasnou favoritkou naší výpravy byla Barča Bernardová, která už v letošní sezóně stihla získat zlato na laně i v boulderingu a Maki Janošová, která už pár cenných kovů také má. Nadějí však bylo mnhem víc a všechny se podařilo proměnit. Česká výprava tak přivezla hned 5 medailí! O zlato se postarala v kategorii B Barča Bernardová a v juniorech Míša Smetanová, stříbro přivezl junior Marin Jeliga a Maki Janošová z kategorie A a pro bronz si dolezla Niki Králíková, pro kterou je to první, ale určitě ne poslední, bedna na evropském závodě! 

Marek JeligaBára Bernardová

Míša SmetanováNiki Králíková

 

EPM v Imstu očima účastníků:

Míša Smetanová, vítězka kat. J

"V Imstu jsem vždycky měla štěstí a dvakrát jsem skončila těsně pod bednou. Tenhle rok jsem ale věděla,že už na to mám a nemusím spoléhat na štěstí. V závodě jsem se cítila dobře a výhra s topem ve finálové cestě mě potěšila ještě o to víc. Celý náš tým lezl skvěle a zaslouženě si odváží hned několik medailí."

 

Barča Bernardová, vítězka kat. B

"Ze začátku jsem se na cesty do Imstu moc netěšila, nikdy se mi tam moc nelíbily. Cesty mě však překvapily, byly velmi pěkně postavené. Trochu jsem bojovala s časem, který mě připravil o lepší výsledek v cestách. Nicméně jsem opravdu spokojená se svým lezením jak v kvalifikaci, tak ve finále. Jsem neskutečně šťastná, že jsem v Imstu mohla být a podat ten nejlepší výkon, za což vděčím všem koučům a Nikol Chovanové."

 

Maki Janošová, 2. místo kat. A

"Do Imstu jsem jela s jasnou vizí, avšak stavěči mě překvapili poměrně lehkými  cestami. Lezlo se mi dobře a necítila jsem se vyčerpaná. I když to tak nevypadalo, snažila jsem se lézt rychle, ale pak jsem udělala pár chyb, se kterými jsem netopovala. Výkon i výsledek by mohl být lepší. Nicméně se už těším na závody v Ostermundigenu a tam to rozbalim."

 

Marek Jeliga, 2. místo kat. J

"Do Imstu jsem se těšil a doufal jsem, že kvaldy budou jako obvykle na vytrvalost, ale spíše šlo o techniku . Nějak jsem se vecpal do finále a tam už jsem si aspoň zalezl. Sice na cestu svítilo, ale cesta to byla pěkná a zalezl jsem na svoje maximum. Dosáhl jsem na svoji první bednu a doufám, že v takových výsledcích budu leda pokračovat."

 

Niki Králíková, 3. místo kat. J

"Stěna v Imstu patří k mým nejoblíbenějším, vždy se mi na ní zadaří. Kvalifikační cesty se mi moc nelíbily, nakonec jsem ale i s trochou štěstí postoupila do finále z 2. místa. Finálová cesta mi naopak sedla, kvůli nedostatku času jsem bohužel musela ukončit svůj pokus dřív než bych chtěla. Nakonec to ale stačilo na krásné 3. místo. Chtěla bych poděkovat všem trenérům za organizaci a Nikol z fyziogymu za neustálou péči."
 

Saša Gendová, reprezentační kouč

"Mládežnické závody v Imstu vždy patřily k těm úspěšnějším pro Českou republiku, ať už šlo o úspěch Jakuba Konečného, který získal titul Mistra Evropy v juniorské kategorii v roce 2018 nebo o 3 medaile, na které dosáhla česká reprezentace v roce 2019. V tomto roce jsou výsledky ještě o třídu lepší! Celkem 9 finálových účastí - včetně Terezy Cibulkové v rychlosti a zisk 5 medailí vynesl Českou republiku mezi opravdové favority tohoto závodu. Za tímto úspěchem stojí určitě větší sebevědomí většiny našich závodníků a schopnost odevzdat v závodě skutečně všechno, co natrénovali. Co k tomu všechno přispělo je otázkou, ale určitě je to mimo jiné možnost trénovat na kvalitních závodních cestách, profilech, chytech, časté společné akce/tréninky a také možná pocit, že patří k úspěšnému reprezentačnímu týmu, který společně dobře funguje a vzájemně se podporuje."

 

Nikol Chovanová, Fyzio Gym Cooper

"Z Evropského poháru mládeže mám velmi dobré pocity. Vidím na zavodnících obrovský pokrok. Jsou suverénní a do cest jdou s o dost větší převahou než tomu bývalo, a to jak po fyzické tak po psychické stránce. Bylo to něco málo přes 3 roky od našeho prvního výjezdu s repre, který byl právě v Imstu. Dnešní junioři byli tehdy v kategorii B, takže u nich ten posun vidím nejvíc :). Tehdy byli v terapiích zdrženliví, ještě jsme se neznali a na fyzio support na závodech nebyli zvyklí. Dnes je tomu jinak, závodníci všech kategorií se s námi chtějí rozcvičit, řešíme akutní potíže, pomáháme s regenerací, radíme a prožívame s nimi intenzivně celý závodní proces. Atmosféra tohoto závodu mi přišla fantastická a tomu také odpovídají vysledky. Vážím si toho, že nám závodníci věří a můžeme jim pomoct ve všech fázích závodu. Czechclimbingteam je prostě nejvíc."

 

 

Partneři reprezentaceDĚKUJEME všem reprezentantům za neuvěřitelnou píli a tvrdou dřinu, kterou odvádí a stejně tak trenérům, za kterými stojí také velký kus práce a nasazení. Velké poděkování patří také týmu z FyzioGym Cooper, který je velkou podporou pro psychické i fyzické zdraví našich závodníků a partnerům RockPoint a Yarmill.

M. Košatková, ČHS
foto: Dody Kétyi, Slovenská reprezentace