Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Medailové úspěchy na EPM v Grazu!

Medailové úspěchy na EPM v Grazu!
12. 05. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz
Minulý víkend proběhl v Grazu další závod ze série Evropského poháru mládeže v boulderu, kterého se opět účastnila i česká mládežnická reprezentace. Zlatem zazářil Honza Štípek a stříbro bral Lukáš Mokroluský!
Zlatý Jan Štípek
Ve dnech 5.-7. května proběhl v rakouském Grazu závod Evropského poháru mládeže v boulderu, kterého se účastnila také česká výprava devatenácti závodníků pod vedením sester Rajfových, fyzioterapeutickou péči zajišťoval Martin Vanko z Fyzio Gym Cooper.
 
Závod zahájily páteční kvalifikace kategorií U16, kde naprosto zazářil Honza Štípek, jeden z největších současných talentů na české lezecké scéně. Honza bezchybně flashoval všech šest kvalifikačních boulderů a do finále postoupil z bezkonkurenčního prvního místa! Žádný další český závodník v nabitém startovním poli 70 závodníků, bohužel, postup nevybojoval. 

V juniorských kategoriích česká reprezentace také nezaznamenala žádný postup, ale v kategorii U18 to prolomil Lukáš Mokroluský, kterému se podařilo zapsat čtyři topy a šest zón, což bohatě stačilo na postup z 9. místa! 
Lukáš MokroluskýJan Štípek
 
Obě naši finalisté dokázali svoji účast ve finále proměnit v medailové umístění. 
Honza Štípek si z Grazu přivezl své první letošní zlato. Už na finálové obhlídce nedokázal Honza skrýt radost, protože mu bylo jasné, že jsou bouldery postaveny hodně v jeho stylu, a že mu sednou. V prvních dvou problémech se narozdíl od ostatních kluků vůbec netrápil a opět flashoval. Ve třetím boulderu ho trochu potrápil krok do topu, který ale nakonec zvládl dotáhnout a přestože čtyřku (stejně tak jako nikdo jiný) nevylezl, stal se jediným závodníkem, který zapsal tři topy a vítězství si vybojoval s rezervou. 
"Na evropský pohár do Grazu jsem se opravdu tešil kvůli minulému roku, kdy tu bylo mistrovství Evropy, a díky tomu že jsem nyní už nebyl nemocný, jako na předchozím závodu v Kaunas. Citil jsem se extrémně silně. Kvalifikace proběhla krásně, nečekal jsem, že dám šest flashů, ale na šest topů jsem si věřil.  Byl jsem   moc rád, že jsem měl sílu a těch šest flashů dal, ale zároveň jsem se tím nenechal rozhodit a do finále šel docela bez stres. Když jsme šli na prohlídku, tak jsem byl moc šťastný z těch boulderů, protože to byl přesně můj styl. Šlo to docela krásně, tři topy, z toho dva flashnuté, a navíc první místo, nemohl jsem si stěžovat. Na to, že lezu daleko lépe na laně než na boulderu, tak jsem si jeden z letošních cílů splnil a doufam že ještě přivezu nějaké další zlato." Honza.
 
Lukáš Mokroluský vybojoval stříbro, což podle svých slov vůbec neočekával, jelikož si v kvalifikaci udělal do prstu ošklivý "split”. Přesto ale předvedl skvělý výkon se zápisem 3 topů a čtyř zón. První tři bouldery, které byly spíše technické a pohybové, proběhl bez problému a zastavila ho až silová čtyřka s kampusovými kroky. I tam ale zapsal zónu a pojistil si své pódiové umístění.
 
GRATULUJEME!!
 

Umístění českých závodníků: 
 
U20
Sabina Skoupá 28. místo
Eliška Suchá 32. místo
Štěpán Bulena 38. místo
Tomáš Wegman 42. místo
Thomas Kroa 47. místo
Lukáš Hacura 55. místo
 
U18
Lukáš Mokroluský 2. místo
Lukáš Trávníček 24. místo
Viktorie Konečná 25. místo
Lysander Naimji 42. místo
Adéla Koňaříková 44. místo
Marek Šoukal 48. místo
Mariana Janošová 54. místo

U16
Jan Štípek 1. místo
Antonín Kořenský 30. místo
Lukáš Uherec 31. místo
Nikola Barošová 25. místo
Lucie Vojáčková 47. místo
Anna Pithartová 63. místo
 
 
logo_partner_repre
 
 
 
 

M. Košatková, ČHS