Medailové úspěchy na EPM v Grazu!

12. 05. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz
Minulý víkend proběhl v Grazu další závod ze série Evropského poháru mládeže v boulderu, kterého se opět účastnila i česká mládežnická reprezentace. Zlatem zazářil Honza Štípek a stříbro bral Lukáš Mokroluský!
Zlatý Jan Štípek
Ve dnech 5.-7. května proběhl v rakouském Grazu závod Evropského poháru mládeže v boulderu, kterého se účastnila také česká výprava devatenácti závodníků pod vedením sester Rajfových, fyzioterapeutickou péči zajišťoval Martin Vanko z Fyzio Gym Cooper.

Závod zahájily páteční kvalifikace kategorií U16, kde naprosto zazářil Honza Štípek, jeden z největších současných talentů na české lezecké scéně. Honza bezchybně flashoval všech šest kvalifikačních boulderů a do finále postoupil z bezkonkurenčního prvního místa! Žádný další český závodník v nabitém startovním poli 70 závodníků, bohužel, postup nevybojoval.

V juniorských kategoriích česká reprezentace také nezaznamenala žádný postup, ale v kategorii U18 to prolomil Lukáš Mokroluský, kterému se podařilo zapsat čtyři topy a šest zón, což bohatě stačilo na postup z 9. místa!
Lukáš MokroluskýJan Štípek

Obě naši finalisté dokázali svoji účast ve finále proměnit v medailové umístění.
Honza Štípek si z Grazu přivezl své první letošní zlato. Už na finálové obhlídce nedokázal Honza skrýt radost, protože mu bylo jasné, že jsou bouldery postaveny hodně v jeho stylu, a že mu sednou. V prvních dvou problémech se narozdíl od ostatních kluků vůbec netrápil a opět flashoval. Ve třetím boulderu ho trochu potrápil krok do topu, který ale nakonec zvládl dotáhnout a přestože čtyřku (stejně tak jako nikdo jiný) nevylezl, stal se jediným závodníkem, který zapsal tři topy a vítězství si vybojoval s rezervou.
"Na evropský pohár do Grazu jsem se opravdu tešil kvůli minulému roku, kdy tu bylo mistrovství Evropy, a díky tomu že jsem nyní už nebyl nemocný, jako na předchozím závodu v Kaunas. Citil jsem se extrémně silně. Kvalifikace proběhla krásně, nečekal jsem, že dám šest flashů, ale na šest topů jsem si věřil.  Byl jsem   moc rád, že jsem měl sílu a těch šest flashů dal, ale zároveň jsem se tím nenechal rozhodit a do finále šel docela bez stres. Když jsme šli na prohlídku, tak jsem byl moc šťastný z těch boulderů, protože to byl přesně můj styl. Šlo to docela krásně, tři topy, z toho dva flashnuté, a navíc první místo, nemohl jsem si stěžovat. Na to, že lezu daleko lépe na laně než na boulderu, tak jsem si jeden z letošních cílů splnil a doufam že ještě přivezu nějaké další zlato." Honza.

Lukáš Mokroluský vybojoval stříbro, což podle svých slov vůbec neočekával, jelikož si v kvalifikaci udělal do prstu ošklivý "split”. Přesto ale předvedl skvělý výkon se zápisem 3 topů a čtyř zón. První tři bouldery, které byly spíše technické a pohybové, proběhl bez problému a zastavila ho až silová čtyřka s kampusovými kroky. I tam ale zapsal zónu a pojistil si své pódiové umístění.

GRATULUJEME!!

Umístění českých závodníků: