Facebook

Český horolezecký svaz

Medailová sklizeň na SP v Chamonix a MEM v Augsburgu!

Medailová sklizeň na SP v Chamonix a MEM v Augsburgu!
12. 07. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz
Po úspěšném Evropském poháru mládeže v Dornbirnu navázala naše reprezentace dalšími skvělými výsledky na SP v Chamonix, kde si Adam Ondra dolezl pro další zlato a na MEM v Augsburgu, ze kterého si zlato odvezl Honza Štípek a stříbro Míša Smetanová a Luky Mokroluský.
292961259_5689630661076401_2430719109179506758_n
Druhý červencový víkend se naše reprezentace vydala na závod Světového poháru do legendárního Chamonix a mládežníci na Mistrovství Evropy v Augsburgu. 
 
V Chamonix, jak už je zvykem, uvedly závod souboje v lezení na rychlost, ve kterém nás reprezentoval Jan Kříž. V sobotu pak následovaly kvalifikace obtížnosti, do kterých nastoupil Adam Ondra, Martin Stráník, Eliška Adamovská a bratři Potůčkovi. Tento závod byl pro českou reprezentaci výjimečný především díky tomu, že se v něm po delší závodní pauze představil právě Adam.
 
KVALIFIKACE CHAMONIX
Po dlouhém dni kvalifikačních bojů, které se tak jako každý rok odehrály na náměstí v magickém Chamonix, do semifinále postoupili Adam Ondra a Eliška Adamovská.
U Adama šlo vše hladce a podle plánu. V obou cestách se prošel a na jistotu topoval. Mužské cesty však byly tentokrát postaveny lehčí a tak  postupové první místo sdílelo s Adamem dalších 10 mužů.
Eliška topovala první cestu, ale kvůli údajnému šlápnutí na hranu jí byl započítán pouze chyt číslo 24, což jí vyneslo 57. místo v cestě a velké zklamání. Věděla tak, že ve druhé, o poznání těžší kvalifikační cestě musí zalézt ideálně až do topu, abyměla šanci na postup. Cestou opět postupovala s převahou a klidem až do předposledního chytu, který jí smekl. Po chvilce čekání a velkém nervovém vypětí bylo ale jasné, že do semifinále postoupí, a to z 18. místa.
Martin Stráník se potýkal s drobnou únavou. Přesto se mu lezlo dobře a úspěšně se vyhýbal zbytečným chybám. Cesty ale byly spíš o vytrvalosti a Martinovi v nich dle jeho slov ,,došla šťáva’’, skončil tak na 30. místě, kousek za hranicemi semifinále. Bratři Potůčkovi bohužel také skončili  bez postupu do dalších kol. Šimon na stěně působil sebevědomě a lezl bez větších chyb, čímž si vybojoval 60. místo. Štěpán skončil na 78. příčce.
Petr Chodura_MS Chamonix_ 220709113638
SEMIFINÁLE CHAMONIX
Semifinálová cesta mužů byla opět postavena ve spíše vytrvalostním stylu, což se projevilo tím, že většina závodníků dolezla až do závěrečného headwallu, kde se rozřadili. Adam z pohledu diváka vypadal, že má vše pod kontrolou a že se cestou vyloženě prochází až do topu. Svůj výkon ale sám popisoval s menším zklamáním z toho, že těsně nad hranou udělal drobnou chybu, když si zapatoval zablokovanou řezku, ruku si nechal pod patou a ztratil tak trochu energie, která by mu v případě, že by byl dolez těžší, chyběla. Společně s Adamem si top připsali také Sean Bailey, Luka Potočar a Satone Yoshida.
 
Eliška Adamovská se v semifinálové cestě, která byla v jejím oblíbeném stylu, cítila dobře. Ještě před klíčovou pasáží jí ale bohužel smekla noha a ze závodu si odváží velké zklamání v podobě 24. místa. Elle i tak děkujeme za reprezentaci a věříme, že se štěstí opět vrátí na její stranu.
Petr Chodura_MS Chamonix_ 220710104913
FINÁLE CHAMONIX
Finále jednoho z nejoblíbenějších závodů SP je tradičně velkou divácky atraktivní událostí. Náměstí v Chamonix tak jako každým roke i letos praskalo ve švech. Adam předvedl naprosto suverénní a bezchybný výkon, když se cestou před zraky několika tisíc diváků proběhl až do posledního kroku, ten možná trochu podcenil a skok do topu už neudržel. Stejného výsledku dosáhl i Japonec Tasei Homma, Adam však díky topu ze semifinále mohl slavit parádní comeback na závodní scénu v podobě zlaté medaile.
Petr Chodura, MS Chamonix, 220710113856

V Augsburgu zároveň odstartovalo Mistrovství Evropy mládeže, kde nás reprezentovalo hned 18 závodníků v lezení na obtížnost a dva na rychlost. 

KVALIFIKACE AUGSBURG
V kvalifikaci obtížnosti byly pro každou kategorii připraveny dvě cesty. Vzhledem k nízkým ranním teplotám měla řada závodníků z kategorie chlapců B problém s přemrzáním prstů. S tím se potýkal také Jára Šikula, který však i přesto zalezl velmi slušně a bylo vidět, že do svého výkonu dává maximum. Po první cestě tak měl skvělou výchozí pozici, stejně jako Honza Štípek a Luky Mokroluský, kteří cestu topovali. Ve druhé cestě kluci svoje výkony potvrdili a Jára postoupil do semifinále z 9. místa, Luky, ačkoliv se ve druhé cestě poměrně zamotal, postoupil z 3. místa a Honza po dalším perfektním výkonu z 2. místa!
Pro dívky B připravili stavěči, mezi kterými je také náš Denis Pail, stejné kvalifikační cesty jako pro juniorské závodnice, z nichž jedna byla silová a fyzicky náročnější, v druhé kolmé cestě bylo naopak potřeba více pohlídat techniku a nenechat se vyhodit z nejistých kroků. V této cestě se nejlépe z našich závodnic dařilo Natce Paarové a Mariance Janošové, které si dolezly pro velmi dobrý výsledek a hned po první cestě tak měly velké šance na postup do semifinále. V cestě se dařilo i Jolance Adámkové, která sbírá první zkušenosti na mezinárodních závodech a již nyní je vidět, že bude mít do budoucna velký potenciál. V silové cestě skončily Natka i Marianka stejně jako 7 dalších závodnic ve stejném místě, kde je čekal nejistý krok z obliny do velmi špatné lišty. I tak tento výsledek bohatě stačil na postup obou holek z 10. a 11. místa. Jolanka měla o něco více zariskovat, aby se dostala z kroků, na jejichž přelezení rozhodně měla. I tak je ale 28. místo skvělý výsledek!
DSC00828
Chlapce A čekala v kvalifikaci první velmi technická cesta, kterou bylo potřeba lézt pomalu a opatrně. Vše se začalo "lámat" ve druhé polovině, kde byl nepříjemný krok za palce, následovaný těžkou boulderovou sekvencí. S těmito kroky si naši závodníci Honza Šťovíček ani Fanda Danda neporadili, ale i přesto měli stále šanci na postup do semifinále. Ve druhé cestě, která už byla více vytrvalostní, ale bohužel zastavilo Jendu smeknutí nohy po dobrém odpočinku. Spokojený nebyl ani Fanda, který se z nejistého dlouhého kroku vracel zpět do nižšího chytu, na kterém mu "ustřelila" ruka a hned u čtvrté expresky šel dolů. Štěpán Bulena lezl cesty v obráceném pořadí. Ve druhé kvalifikační cestě začal pěkně a zastavil ho až těžký dynamicky krok v nejpřevislejší části stěny, který se snažil zjednodušit chytnutím stupu. I u něj však byla naděje na postup v případě, že by v další cestě dolezt alespoň tak vysoko, jako Fanda či Jenda. Při přešlapávání nohy mu ale bohužel vyklouzl palec a o dva chyty mu postup nevyšel. Štěpán Bulena si odváží 28., Jan Šťovíček 31. a František Danda 33. místo.
 
V dívkách A nás reprezentovaly Barča Bernardová, Arinka Jurčenko a Sabča Skoupá. I je čekala také jedna vytrvalostní a jedna silová cesta. Barča zalezla dobře, ačkoliv bylo vidět, že dozvuky nedávného zranění ji stále omezují. To se ukázalo právě v silové cestě, která ji nesedla, a jak sama řekla, necítila se při lezení dobře. Barča se tak, bohužel, do semifinále neprobojovala, ale držíme palce, aby již brzy byla zpět ve formě, jak ji známe! Ari dolezla v první cestě velmi daleko, a to i přesto, že hned u první expresky jí smekla noha. To se jí přihodilo také ve druhé cestě, ale i tam smeknutí ustála a postoupila ze skvělého 3. místa. Sabča nebyla spokojená s výkonem v silové cestě, kde neprošla jedním z vyřazovacích míst, stejně jako několik dalších závodnic, ve druhé cestě si ale spravila chuť a dosáhla na postup z 5. místa! 
 
V juniorské kategorii nastoupilo silné dívčí trio Míša Smetanová, Terka Širůčková a Markéta Janošová. 
Míša Smetanová potvrdila svou super formu a mezi závodnicemi měla jedinou rovnocenou soupeřku, kterou byla švýcarka Liv Egli. Terka tak po svém výkonu postoupila z naprosto suverénní druhé pozice! Terka Širůčková trochu zaváhala v silové kvalifikační cestě, kde nedosáhla na již zmiňovaný krok z obliny do lišty, který vyřadil i B závodnice Natku a Marianku. Terka ale zamakala ve druhé cestě a postoupila ze 13. místa. Maki zalezla skvěle technickou kolmici, ale v silové cestě, bohužel, v jednom z nátahů narazila kolenem do chytu, což jí poslalo k zemi předčasně. I tak to Maki vyšlo na postup ze 17. místa! 
 
Ačkoliv junioři lezli stejné cesty jako chlapci A, v jedné z nich došlo k úpravě jednoho chytu a do cest mezitím začalo svítit slunce, čímž se tření v cestách značně zhoršilo a obtížnost ztěžkla. V obou cestách se tak začalo padat dříve v důsledku smeknutí, což se alespoň jednou stalo každému z našich závodníků, kterými byli Honza Vopat, Jáchym Cink a Marek Jeliga. Nejvíce utrpěl v obou cestách Honza, který skončil na 26. místě. Jachym Cink i Marek Jeliga vypadli příliš brzo v první cestě a padl na ně trochu tlak, jelikož pro postup museli zalézt dobře v cestě druhé. Naštěstí oba zachovali chladnou hlavu a s druhou cestou si poradili více než dobře a dostali se až do finální pasáže stěny. Jáchym tak postoupil z 12. místa a Marek z 6. místa.
 
SEMIFINÁLE AUGSBURG
Všichni semifinalisté nastupovali do dalšího kola Mistrovství Evropy mládeže dobře odpočinutí a zregenerovaní, a to také díky péči Patrika Chovana z Fyzio Gym Cooper a my jsme věřili, že své šance na finále promění co nejvíce z nich. Ráno začínali B kategorie, kde nás zastupovalo 5 závodníků. Do finále nakonec postoupili jen Lukáš Mokroluský a Jan Štípek, a to hned z prvního a druhého místa. Jára bohužel necvakl expresku z místa, kde to bylo ještě reálné a to ho zastavilo v dalším postupu v cestě. Z dívek si nejlépe vedla Marianka Janošová, které postup unikl jen o dvě místa. Kdyby šla do extrémně nepříjemných kroků malinko odvážněji, určitě by neztratila tolik sil. Ovšem místo v první desítce je i tak krásné a může být se svým výkonem spokojena. Natálka Paarová se trošku potýká se závodní nervozitou a i když spodní pasáž cesty prošla s přehledem, zastavil ji nejistý krok do oblého chytu, ze kterého vypadlo více závodnic. 
 
"Semifinálová cesta byla opravdu nádherná. I když jsem se při rozlezu necítil úplně nejlépe tak v samotné cestě to šlo výborně a jsem spokojený se svým výsledkem i když bych chtěl samozřejmě top, ale už se těším na samotné finále." Honza Štípek
 
"Semifinálová cesta byla hezká, ani ne zas tak těžká, spíš vytrvalostní než nějaká silovka. Lezlo se mi příjemně, nějaká chybička tam byla, ale jsem spokojený, i když jsem mohl dát ten top." Lukáš Mokroluský
Luky MokroluskýHonza Štípek
V semifinále juniorů jsme měli zástupce Jáchyma Cinka a Marka Jeligu. Oba dva měli velké šance na postup, ale stejně jako mnoho dalších závodníků a favoritů se neporovnali se skokem, který bylo potřeba v jeho závěru přifixovat, ale hlavně dobře trefit. Velká škoda hlavně pro Marka, který postupoval do semifinále z 6. místa a v jedné z kvalifikačních cest podal excelentní výkon. 
 
"Každý krok byl nejistý, ale s tím jsem počítal a mířil jsem mnohem výš. I kdybych v tom vypadal nejistě, měl jsem ten mindset, že objevuju, byl sem ready a měl jsem převahu. Při skoku se mi srolovaly prsty a narazil sem si ruku a mám pocit, že se skoro to stejné stalo tady před 2 roky." Marek Jeliga
 
V kategorii A dívek, které měly stejnou semifinálovou cestu jako B chlapci zazářily obě naše závodnice. Sabina Skoupá si s přehledem a bezchybným výkonem zajistila postup do finále z 6. pozice a Arina Jurčenko, díky velmi vyrovnanému a odhodlanému lezení bez známek nervozity postoupila z 3. místa! 
 
"Semi cesta se mi líbila a stylově mi docela sedla, řekla bych. Dalo se najít docela hodně pat a přiměřených odpočinků. Udělala jsem několik spíše menších chyb, za což jsem ráda, ale stály mě síly, které potom chyběly… ale nakonec to vyšlo a těším se na finále." Sabča Skoupá
 
"Na rozlezu jsem se cítila docela unaveně a tušila jsem, že se mi dobře nepoleze. Byla jsem hodně nervózní během lezení, ale podařilo se mi se nastavit a tolik to neovlivnilo moje lezeni. Celý závod mám problém, že nevěřím nohám a smekají mi nohy alespoň jednou v každé cestě. Spadla jsem kvůli smeknutí nohy, sice mi už poměrně nateklo, ale myslim, ze jsem to mohla dotahnout dál. Doufám, že si užiji finále, cesty se mi totiž zatím moc libily." Arina Jurčenko
Arina jurčenkoSabča Skoupá
Juniorky Terera Širůčková i Markéta Janošová byly po dolezení semifinálové cesty, kterou měly společnou s dívkami B, a která se vyznačovala velmi nepříjemnými technicko-silovými pasážemi, velmi zklamané. Postupem času, když se zvyšovala teplota a také po prolezení mnoha závodnic už chyty nebyly ve stejné kondici, jako na začátku a cesta tak shodila mnoho skvělých závodnic, včetně našich nadějných juniorek. Míša Smetanová se ale nehodlala ničím odradit ani omezit a prostoupila cestou bez zaváhání a ji jsme tak měli možnost sledovat ve finále. 
 
"Přestože jsem do Augsburgu nejela úplně s nejlepší formou, tak se mi neleze špatně. Semifinálova cesta byla velmi nepříjemná a musela jsem zabírat už od spodu. Nahoře se dalo skoro všude odpočinout, ale když jsem dělala nepříjemný krok do lišty, tak se mi trochu sekla ruka o chyt a už byla moc od stěny abych ji udržela." Míša Smetanová
 
Finálová cesta pro chlapce B byla dle zadání organizátorů postavena tak, aby se oproti předchozím kolům, dala vylézt. Stavěči, bohužel, nepočítali s tím, že budou kluci až tak silní a topnou ji hned tři (Lukáš Mokroluský, Honza Štípek a Francouz Max Bertone). Kluci se tak rozřadili podle výsledků semifinále. Honza i Lukáš naštěstí ukazovali svou silovou převahu a celkovou fyzickou připravenost v průběhu celého závodu a Honza si tak naprosto zaslouženě odvezl zlatou medaili a Luky stříbrnou!
V juniorkách se o titul vícemistryně Evropy postarala Míša Smetanová! To, že je ve skvělé formě, nám ukazuje už dlouho a dnes to opět potvrdila. Finálová cesta závodnice prověřila velmi komplexně. Míša se cestou procházela s velkou převahou a ve vrchní části zvládla koordinačně náročný skok, na který si jiné závodnice netroufly a přesáhly ho staticky. I po něm však cesta stále gradovala a následoval těžký krok do lišty, kterým si Míša zasloužila své druhé místo. Dále dolezla jen Švýcarka Liv Egli, která dominovala během všech kol.
Naše další finalistky Arina Jurčenko (5.) a Sabina Skoupá (6.) na bednu nedosáhly. Arinka se bohužel zasekala ve spodní části cesty a pak jÍ došel čas, i když na to, aby pokračovala dál a sahala tak na medailové pozice, viditelně měla. Sabča na mezinárodních závodech teprve sbírá zkušenosti, takže jde o skvělý výsledek. Obě děvčata nám tak opět ukázala, že v sobě mají velký potenciál.
_DSC3865

Děkujeme všem našim reprezentantům za další úžasné výsledky. Je radost vás sledovat! 
 
logo_partner_repre