Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

ME ve sportovním lezení Mnichov - průběžný report

ME ve sportovním lezení Mnichov - průběžný report
12. 08. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

V Mnichově probíhá v termínu 11. - 18. srpna Mistrovství Evropy ve sportovním lezení, kde nás ve třech disciplínách reprezentuje celkem jedenáct závodníků. Přenosy jednotlivých kol lze sledovat online a to nejzásadnější se dočtete v tomto průběžném reportu.

ME Mnichov

ČESKÁ REPREZENTACE

Mistrovství Evropy v Mnichově je pro českou reprezentaci jednou z hlavních lezeckých událostí tohoto roku, na kterou soustředili většinu své tréninkové pozornosti. Ve třech disciplínách nás celkem reprezentuje jedenáct závodníků, kterými jsou:

lezení na obtížnost
Eliška Adamovská, Michaela Smetanová, Tereza Širůčková, Markéta Janošová, Arina Jurčenko

Adamo Ondra, Martin Stráník, Šimon Potůček, Štěpán Potůček

boulder:

Eliška Adamovská, Michaela Smetanová
Adam Ondra
lezení na rychlost

Petr Burian, Jan Kříž

 

České závodníky doprovází také tým složený z trenérů Petra Klofáče, Matouše Pokorného, Gábiny Vrablíkové a fyzioterapeuta Martina Vanka z Fyzio Gym Cooper.

 

HARMONOGRAM

Jednotlivá závodní kola probíhají od čtvrtka 11. srpna, přičemž v prvních čtyřech dnech závodí ženy i muži, vždy na střídačku v jedné z disciplín boulder a obtížnost. Ponděl 15. srpna je vyhrazeno kompletní sérii závdních kol lezení na rychlost, ve středu a čtvtek následují finálová kola boulderu a obtížnosti.
Čtvrtek 11. 8.

10:00 - Obtížnost - kvalifikace ženy

11:00 - Boulder - kvalifikace muži

Pátek 12. 8. 

12:00 - Obtížnost - kvalifikace muži

13:00 - Boulder - kvalifikace ženy

Sobota 13. 8. 

9:00 - Obtížnost - semifinále ženy (E. Adamovská, M. Smetanová)

12:00 - Boulder - semifinále muži (A. Ondra)

16:00 - Obtížnost - finále ženy (?)

17:30 - Boulder - finále muži (?)

Neděle 14. 8. 

9:00 - Boulder - semifinále ženy (?)

12:00 - Obtížnost- semifinále muži (?)

16:00 - Boulder - finále ženy (?)

18:45 - Obtížnost - finále muži (?)

Pondělí 15. 8.

14:30 - Rychlost - kvalifikace muži 

15:30 - Rychlost finále (?)

Úterý 16. 8.

rest day

Středa 17. 8. 

15:00 - Kompinace B/L - finále ženy

17:00 - Kompinace B/L - finále ženy

Čtvrtek 18. 8.

15:00 - Kompinace B/L - finále muži

17:00 - Kompinace B/L - finále muži

 


PRŮBĚŽNÝ REPORT

 

Čtvrtek 18. 8.

Ve čtvrtek skončilo Mistrovství Evropy velkým finále kombinace mužů, kde Adam Ondra zkompletoval svou sbírku medailí.

 

Stejně jako předchozí den ženy, i muži zahájili finálový boj o medaile v olympijské kombinaci čtyřmi boulderovými problémy, kde si Adam zapsal 3 topy! Hned první boulder se ukázal jako poměrně "rozlezový" a odolal pouze dvěma závodníkům Potočarovi a Schenkovi. Pravým opakem byla dvojka, kde si top zapsal pouze Jakob Schubert, čímž svým soupeřům razantně utekl. Ovšem ne na dlouho, skvělá skladba boulderů ukázala, že každému lezci prostě sedí něco jiného a zatímco Schubert jako jediný topoval ve druhém, ve třetím boulderu byl naopak jediným, kdo top nezapsal. Poslední boulder byl rozhodující pro pětici závodníků včetně Adama, která do něj nastupoval jen s rozdíly desetin bodů ztracných na pokusech. Právě v posledním boulderu Adam dostál své pověsti a předvedl naprosto dechberoucí flash přelez, kde dokázal, jak moc se zlepšil v koordinačních a dynamických krocích, čímž se vyšvihl na první pozici. 

Adam Ondra

Cesta na obtížnost se ukázala trochu nepříjemnější než ze země vypadala, přesto se ale dolézalo až do headwallu.
Spodní část začínala nejistým lezením po oblinách, vrchní pak byla o vytrvalosti a lezení po lištách. Adam do cesty nastupoval jako poslední a je třeba zmínit, že se mu s přicházejícím deštěm znatelně zhoršily podmínky. S lehce navlhlou spodní částí si ale hravě poradil a bezchybným lezením pokračoval až do headwallu, kde bohužel trochu špatně přečetl betu a nechal dole nohu, kterou bylo třeba zvednout hodně vysoko na stup. Krok, který by znamenal zlato, se mu tak nepodařilo dotáhnout a umístil se na celkové stříbrné příčce. 
Adam Ondra
Adam byl z výsledku trochu zklamaný, jelikož šlo o pouhé 4,8 bodů, které rozhodly mezi ním a Jakobem. Domů si ale Adam z Mnichova odváží kompletní sbírku medailí, na kterou může být právem pyšný!
Gratulujeme a děkujeme, Adame!

Adam Ondra
Záznam z posledního dne sledujte zde::

 

 


Středa 17. 8.

V závěru Mistrovství Evropy nás čekají s napjetím očekávaná finálová kola kombinace, tedy první oficiální představení olympijského formátu pro Olympiádu v Paříži 2024. Ve středu v pondání 8 nejlepších žen, které se kvalifikovali na základě výkonů v jednotlivých disciplínách a nechybí ani naše Eliška Adamovská!

 

Po náročných čtyřech dnech intenzivních závodních kol čekal ženy dvou denní rest, během kterého některé nabíraly síly do dalšího "boje", tentokrát ve finále olympijské kombinace. Do tohoto finálového kola se kvalifikovala osmička žen na základě umístění v jednotlivých disciplínách boulder a obtížnost. Eliška se se svým umístěním na 5. a 6. místě s přehledem kvalifikovala z celkového 4. místa. Ačkoliv se prozatím nejedná o kvalifikaci na samotnou olympiádu, její postup i následný výkon je jasným důkazem, že na to má a šance na její účast v Paříži jsou veliké!

Eliška Adamovská

 

Jako první čekaly ženy čtyři bouldery, kterými prostupovaly postupně, vždy dvě na závodní scéně. Novinkou oproti běžnému závodnímu systému je v olympijském formátu zavedení druhé zóny. Bodově je pak první zóna ohodnocena 3 body, druhá 6 body a TOP 25 body.

Bohužel, Elišce se na boulderech nedařilo dle jejích představ a ačkoliv první boulder flashla a i v ostatních cítila, že by na ně silově měla, tak jí chyběla potřebná koncentrace a špatně se vypořádávala s velkým horkem, které v Mnichově panuje. Vzhledem k tomu, že první boulder nakonec flashly všechny závodnice a většině z nich se podobně dařilo i na druhém boulderu, bylo pro Elišku velkou nevýhodou, když se pouze jí a Italce Moroni tento TOP nezadařil. Další dva bouldery již byly o poznání utaženější a především na třetím se tak bojovalo o zóny. Nakonec všechny závodnice poměrně svižně dosáhly druhé zóny, ale do topu se přes nepříjemné obliny dostala jen Slovinka Garnbert, a to na první pokus! V posledním boulderu bylo pro Elišku důležité dsáhnout topu, aby se v bodovém hodnocení vyšvihla zpět na "hratelnou" pozici, bohužel, tlak a možná únava jí nepustili a obsadila 7. místo, ze kterého byla hodně zklamaná.

Eliška Adamovská

 

Jen o hodinu později již startovala obtížnost, kde došlo, oproti běžné disciplíně lezení na obtížnost, také ke změnám v hodnocení. V olympijském formátu je stěna rozdělena do čtyř úseků, přičemž první část je nebodovaná, další úsek je počítán 1 chyt = 1 bod, další úsek 1 chyt = 2 body a záverečná pasáž naskakuje výrazně rychleji 5 body za chyt. Tento systém má zajistit spravedlnost mezi disciplínami, kdy v případě, že závodnice nedosáhne na boulderech jediné zóny, odchází bez bodu a topy jsou výrazně lépe hodnoceny než zóny.

Stavěči připravili skvělou, extrémně vytrvalostní cestu bez výraznějších boulderových pasáží, ve které bylo potřeba takticky šetřit zóny a dobře si rozvrhnout odpočinek, tak aby závodnice vydržely co nejdéle. Stylem tak cesta hrála Elišce do karet, jelikož ta je známá právě tím, že při lezení poměrně hodně odpočívá a sklepává.
I přes boulderové zklamání se Eliška dokázala skvěle psychicky srovnat a na obtížnost nastoupila v dobrém rozpoložení, což bylo v jejím lezeckém projevu naprosto patrné. S přehledem a ladností prostupovala cestou až do závěrečného headwallu, kde spadla pouhé dva chyty pod topem a v cestě tak skončila na 4. místě!
 
Z olympijské kombinace si Eliška odváží úžasné 5. místo, na které může být náležitě hrdá! Gratulujeme a děkujeme! Vítězkou se opět stala Janja Garnbret, na druhém místě její slovinská kolegyně Mia Krampl a na třetím Rakušanka Jessica Pilz.
Eliška Adamovská
 
Záznam z finále kombinace žen sledujte zde:

Pondělí 15. 8.

V pondělí nastoupili rychlostní specialisté, mezi kterými se za Česko se představil Jan Kříž a Petr Burian.

 

Jak napovídá samotný název disciplíny, tak lezení na rychlost opravdu rychle odsýpá. Obě kola, tedy kvalifickace i finále, a to v obou kategoriích ženy a muži proběhlo během jediného odpoledne. 

 
Honza v kvalifikaci zaběhl čas 6.35, což mu vyneslo postup do finále. Tam už prvním kolem vyřazovacího pavouka neprošel a s časem 6.41 se umístil na 16. místě. Petr Burian kvalifikací neprošel a s časem 6.65 skončil na 19. pozici.
 
Oběma našim klukům děkujeme ze reprezentaci!
Jan Kříž
Petr Burian
 

Neděle 14. 8.
V neděli se disciplíny obrátily a ženy nastoupily do semifinále a finále boulderu, muži do semifinále a finále obtížnsoti. Česko opět zastoupila trojice závodníků, tentokrát Adam, Eliška a Martin Stráník.

 

Eliška, která se stále považuje spíše za obtížnostního lezce, mohla být spokojena i se samotným postupem do boulderového semifinále, ovšem to co v semifinále předvedla bylo naprosto úžasné a ukázala tak, že poté, co se v letošním roce více zaměřila na bouldering, vyrostla v opravdu komplexní závodnici na světové úrovni. Eliška se svým skvělým výkonem držela na prvních místech a ani s nástupem nejelšpích závodnic se příliš nezměnilo. S dvěmi topy a čtyřmi zónami skončila na 5., tedy postupovém místě a předčila tak svá naše očekávání!

 
V odpoledním finále, které bylo završením intenzivního čtyřdenního závodního maratonu, se Eliška postavila pětici soupeřek a vymáčkla ze sebe poslední zbytky sil, které jí ještě zůstaly. Vzhledem k tomu, že podobně, jako v mužském finále, i zde byly bouldery extrémně náročné a na vítezství stačily dva topy a dvě zóny, může být Eliška s výsledkem jednoho topu a jedné zóny a celkovým 5. místem nadmíru spokojena!  
 
Elišce moc děkujeme za reprezentaci ve všech kolech a gratulujeme nejen k výsledku, ale i k viditelnému progresu, který u ní v boulderu za poslední rok proběhl. Naše radost a hrdost se jen těžko popisuje! 
Eliška Adamovská
 
Parádní podívanou přpravili stavěči v semifinále obtížnosti mužů, kde jsme sledovali Adama ondru a Martina Stráníka. Cesta závodníky skvěle rozřadila, když je v množství nepříjemných úseků postupně shazovala v podstatě v celé své délce. Oba naši závodníci si hravě poradili s nepříjemným úsekem kolem chytu 34, kde ztroskotalo mnoho favoritů včetně Ghisolfiho, Shemli a dalších. V dalším zásadním úseku 36+ skončil Martin Stráník, který si tak dolezl pro skvělé 10. místo a jen těsně tedy nepostoupil do finále. Adam se spolu se Španělěm Lopézem a Slovincem Potočarem probojoval do headwallu, kde je přelezl jen Němec Schubert. Adam postoupil do finále z úžasného druhého místa!
 
Ve finále nás opět čekala napínavá podívaná a skvělá atmosféra mnoha tisícového publika na mnochovském Königsplatzu. Osmička nejlepších závodníků předvedla úžasné výkony, kterým dominoval Adam ondra a slovinský závodník Luka Potočar. Ti si dolezli pro shodný výsledek 37+ a vzhledem k umístění v semifinále, kde měl Adam lepší pozici, obsadil zlato! 
Adam Ondra
 
Pro Adama je to tedy druhá medaile tohoto šampionátu a velké šance bude mít také ve čtvrtečním finále kombinace. Ve finále kombinace uvidíme také Elišku Adamovskou, a to ve středu 17. srpna.
 
Záznam z nedělních kol sledujte zde:

 


Sobota 13. 8.
Sobotní program byl opravdu nabitý, jelikož nás čekala semifinálová a následná finálová kola v ženské obtížnsoti a mužském boulderu, všechny za účasti českých závodníků.

 

Do semifinále obtížnosti nastoupily Eliška Adamovská a Míša Smetanová. Holky čekal opravdu náročný úkol, kdy v konkurenci 26 závodnic bojovaly o co nejlepší umístění a v nejlepším případě také postup mezi finálovou osmičku. Ten nejlepší scénář vyšel Elišce Adamovské, která již delší dobu patří mezi světovou lezeckou špičku a postupně se posouvá stále výš. Obě holky bojovaly jako lvice a Eliška se se svým výkonem 24+ držela poměrně dlouho na předních příčkách, z nichž se, s nástupem nejlepších závodnic, pomalu posouvala níž. Čekání na konečný výsledek tak bylo napjaté až do posledních chvil, ale o to větší bylo naše i Eliščino nadšení, když již bylo jasné, že postup z 8. místa má v kapse! 

Míša z Mnichova odjíždí se skvělým výsledkem, kterým je 18. místo! 

Míša Smetanová

 

Eliška nastoupila do odpoledního finále po boku prvotřídních lezkyň Garnbret, Pilz, Krampl, Hily, Totkové, Kazbekové a Meul.

Připravena byla finálová cesta, která ženy prověřila po všech stránkách. Eliška sebevědomě dolezla až do 3/4 stěny, kde udělala drobnou chybku, když špatně přečetla program, a to ji poslalo k zemi. Ela si ale chtěla finále hlavně užít a to se jí díky úžasné atmosféře před několika tisíci diváky povedlo, takže je s výsledkem 6. místa víceméně spokojená.
GRATULUJEME a držíme i nadále palce, aby se jí povedlo při tomto závodním maratonu dobře zregenerovat a zítra při boulderovém semifinále zabojovat o lístek do středeční kombinace!
Eliška Adamovská

 

Adam v dopoledním semifinále předvedl bezkonkurenčí výkon, který ho do finále poslal ze suverénního prvního místa! Stavěči tentokrát opravdu přepálili a závodníky poměrně potrápili, což se podepsalo i na atraktivitě pro diváky. Čtvrtý boulder zaznamenal u dvacítky semifinalistů jedinou zónu a druhý boulder se dočkal jediného topu, o který se postaral právě Adam. Ačkoliv ve třetím boulderu si Adam na rozdíl od většiny závodníků neškrtl a nezapsal ani zónu, top ve druhém a prvním boulderu mu stačil na jasnou první pozici! 

 

Ve stejném duchu, takřka nelezitelných boulderů, se naslo i odpolední finálové kolo, kde první a čtvrtý boulder utržili celkem jednu jedinou zónu a závodilo se tak v podstatě jen na zbylých dvou boulderech, kde rozhodovalo množství pokusů. Adam se v poslední době připravoval především na obtížnost a bouldering tak trochu odsunul na druhou kolej, Vzhledem k tomu, že celý set boulderů se již na první pohled zcela vymykal Adamovu stylu, je konečný výsledek bronzového třetího místa velkým úspěchem! GRATULUJEME!!!

Adam Ondra

 

Záznam z druhého závodního dne sledujte zde:
 

Pátek 12. 8.

V druhém závodní dni jsme sledovali mužskou kvalifikaci v obtížnosti, kde nastoupil Adam Ondra, Martin Stráník a bratři Potůčkovi a ženskou kvalifikaci v boulderu, ve které jsme měli možnost vidět Elišku Adamovskou, Markétu Janošovou a Míšu Smetanovou.

 

V obtížnosti si pro muže stavěči opět připravili extrémně těžké a krokově hodně zajímavé cesty, které více než obvykle připomínaly bouldering. Martin i Adam se oba cítili po fyzické stránce perfektně, Což bylo vidět na jejich výkonech. Adam si na pravé cestě společně s pěti dalšími závodníky zapsal top. Na druhé, výrazně těžší kvalifikační cestě s přehledem dolezl až do předposledního kroku (47+), což bylo i nejlepším dosaženým výkonem, který si kromě Adama zapsal také Němec Alexander Megos a společně tak do semifinále postoupili z dělené první příčky.
 
Martin lezl v první cestě bez zbytečných chyb, a to až do místa, kde mu bez předchozího odpočinku prostě "došlo". Jeden z následujících lezců ale přišel na koleno, takzvaný kneebar, které dalším závodníkům dost pomohlo a Martina tak mnozí přelezli. Martin se tedy musel pořádně posnažit ve druhé cestě, kde se mu naštěstí podařilo předrtit nepříjemný začátek a dolézt tak vysoko, že si postup do semifinále pojistil suverénní 13. příčkou.
 
Bratry Potůčkovi v první cestě oba shodil koordinační přeskok do spoďáku, ve druhé pak Šimon bratra Štěpána o dva kroky přelezl a kluci tak svou účast na ME končí se 40. a 43. místem.
Adam Ondra
Martin Stráník
Štěpán Potůček
Šimon Potůček
 
Eliška Adamovská bojovala na kvalifikačních boulderech ze všech sil, což potvrzuje i množství 18 pokusů, které na 3 topy spotřebovala. I přes drobné komplikace s ramenem se jí podařilo vylézt všechny nepříjemné kolmice a ve čtvrtém, silovém boulderu se dostat až pod top. Do nedělního semifinále tak Ela postoupila z 15. místa, ze kterého byla příjemně překvapená.
Maki si ve stejné skupině, jako Ela, dolezla pro jeden top a dvě zóny, což jí vystačilo na 40. místo. Míša lezla ve druhé - těžší skupině, kde jí k udržení topu na posledním boulderu chyběl jen malý kousek, z těžkého kola odchází se dvěmi zónami a 43. místem.
Eliška Adamovská
Markéta Janošová
Míša Smetanová
 


Záznam z druhého závodního dne sledujte zde:

 


Čtvrtek 11. 8.

Týdenní závodní maraton odstartoval ve čtvrtek mužskou kvalifikací na boulderech, kde nás reprezentoval pouze Adam Ondra.
 
Adam se cítil při síle a na jeho lezeckém projevu to bylo vidět! S prvními třemi bouldery si poradil bez sebemenších problémů, až na čtvrtém - silovém boulderu, kde bylo třeba šetřit pokusy a dobře si rozvrhnout čas, topu nedosáhl. Ačkoliv Adam měl pokysu dobře rozplánované, kvůli nečekanému smeknutí nohy musel vypálit jeden navíc, ve kterém již nestačil v časovém limitu zatopovat a zapsal "pouze zónu". Na poslední boulder si Adam, dle svých slov, zvolil příliš tvrdé lezečky, ve kterých se mu mikrostupy nepodařilo ustát a zónu ani top zde nevybojoval. Skvělý výkon v kvalifikačním kole, kde Adam obvykle sází na jistotu a spíše než o urvání přední postupové pozice, mu jde o efektivní pošetření sil do dalších kol, mu vyšel i tentokrát na krásné 13. a tedy jasné postupové místo. 
Adam Ondra
Krátce po startu mužských boulderů odstartovala také ženská kvalifikace v obtížnosti, kde jsme měli možnost sledovat pětici českých závodnic  Elišku Adamovskou, Míšu Smetanovou, Terku Širůčkovou, Markétu Janošovou a Arinu Jurčenko.
 
Eliška přijela na ME ve skvělé formě, kterou hodlala prodat především ve svém výkonu v lezení na obtížnost. To se jí podařilo hned v kvalifikačním kole, kde podala opravdu solidní, ikdyž z jejího pohledu možná lehce nejisté výkony. I přesto, že cesty byly extrémně obtížné a netypicky boulderové, cítila se v nich dobře. V konkurenci světové špičky, kde nechyběla ani jména Garnbret, Rogora, Krampl, Pilz, Lukan a další, si Eliška dolezla pro vynikající 9. místo! A my už se nemůžeme dočkat Elišky v semifinále!
Spolu s Elou postupuje do semifinále také Míša Smetanová, u níž v letošním roce pozorujeme obrovský lezecký posun a skvělou formu! Ačkoliv Míša se svým kvalifikačním výkonem úplně spokojená nebyla, pár chybek jí o vysněný postup nepřipravbilo, a tak i na ní, se těšíme v sobotním semifinále, do kterého nastupuje z 23. místa.
Eliška Adamovská
Míša Smetanová
Našim dalším třem reprezentantkám to na postup, bohužel, nestačilo, ačkoliv Terka k tomu měla poměrně blízko. Ta lezla v první cestě jako první závodnice, což je obvykle výhodné v tom, že chyty jsou ještě relativně čisté a zároveň nevýhodu, že megnézium ještě nenapovídá, kudy a jak to lezli závodníci před váma. Terka tak neodhadla nepříjemnost jednoho z kroků a vypadla příliš brzo. Ve druhé cestě se jí ale podařilo zabojovat a z ME si odváží pěkné 32. místo.
Markéta a Arina se v první cestě dostaly, stejně jako Terka, do chytu č. 26, ale ve druhé vypadly dřívě. Maki však Arinku o krok přelezla a skončily tak těsně po sobě na 38. a 39. místě. Maki trochu chyběla ta správná závodní "naštvanost" a nervozita, která ji obvykle nabudí k lepším výkonům.
Arinka, která na dospělých závodech teprve začíná sbírat zkušenosti, nervozity naopak pociťovala až příliš, což jí nedovolilo uvolnit se a dostat se do "flow".
Markéta Janošová
Terka Širůčková
Arina Jurčenko
Záznam z prvního závodního dne můžete sledovat zde:

 

logo_partner_repre

 


M. Košatková, ČHS

 

Instagram

Instagram Horosvaz