Facebook

Český horolezecký svaz

ME v lezení na obtížnost a rychlost – Campitello di Fassa 2017

03. 07. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Italské horské městečko Campitello di Fassa hostilo ve dnech 30. 6. – 1. 7. Mistrovství Evropy v lezení na obtížnost a rychlost. Nejlepšího výsledku z dvanácti českých reprezentantů dosáhl Adam Ondra, když vybojoval vynikající druhé místo mezi muži v lezení na obtížnost, velmi hodnotný je v silné konkurenci i semifinálový postup Ivy Vejmolové mezi ženami. O nejrychlejší čas v kvalifikaci lezení na rychlost se dělil Libor Hroza ml., který však vinou předčasného startu nepřešel přes osmifinále a obsadil konečnou 16. pozici, kvalifikace se podle představ naopak nepovedla Petrovi Burianovi a do vyřazovacích bojů nepostoupil, ale i jeho 19. příčka je kvalitním výsledkem.

 

Adam Ondra v kvalifikaci bojoval se ztvrdlou kůží, jejíž vinou mu chyty citelně klouzaly. V první kvalifikační cestě v důsledku toho Adam spadl z topu, což pro něj znamenalo průběžné dělené  4. – 9. místo. Druhou kvalifikaci Adam topoval společně s Francouzem Desgrangesem a Rakušanem Schubertem, takže po obou kvalifikačních cestách figuroval na děleném 4. – 5. místě. Na sobotní semifinále už Adamova kůže díky spaní v rukavicích, mazání a dalším procedurám byla v lepší kondici a tak Adam po vynikajícím výkonu postoupil do finále z 2. pozice, když v závěrečné pasáži netrefil spárku ve struktuře. Z prvního místa postupoval Francouz Desgranges, který se sice v cestě trápil, ale chyt, který Adam netrefil, dokázal nabrat staticky a přidal ještě dva kroky. Ve finále pak Adam předvedl nohand za koleno a vyburcoval diváky k bouřlivé podpoře, ale v rozhodující pasáži na rozdíl od Desgrangese nezvolil optimální řešení, což znamenalo pád a vítězství Francouze. Přesto je stříbrná medaile dalším skvělým úspěchem tohoto lezce.

 

Další čeští reprezentanti v lezení na obtížnost doplatili na stavěčsky vysloveně nezvládnutou kvalifikační cestu č. 2, kde její autoři připravili u čtvrté expresky obouruční skok do oblé struktury, který nepřekonalo 27 závodníků včetně takových hvězd, jakými jsou např. Sebastian Halenke, Ramón Julian Puigblanque či Francesco Vettorata. Neskočil ho nikdo z Čechů, dva naši lezci, kteří se přes toto místo dostali – tedy Adam Ondra a Denis Pail – tento problém vyřešili bez skoku křížem za malý oblý chyt, který však toto řešení umožňoval jen těsně po čištění. Pro všechny ostatní české reprezentanty se tak závod zúžil na souboj o výsledek v jedné cestě, protože v cestě č. 2 se po nevydařeném skoku shodně umístili na dělené 38. – 62. pozici. Denis Pail tak díky „neskokanskému“ řešení zmíněného problému vybojoval celkovou 46. příčku, Jakub Konečný, který v cestě č. 1 dolezl z našich lezců po Adamovi nejdál a zastavil ho až silový krok ze spoďáku v horní pasáži, figuruje na dělené 47. – 50. pozici, Štěpánu Volfovi, jehož shodila sekvence z velkých koulí ve střední části cesty, patří 54. místo a Tomáš Binter ml., kterému v úvodní kolmé části uklouzla noha na šikmém stupu podobně jako řadě dalších lezců, obsadil dělenou 60. – 61. příčku. Vinou „stavěčské pasti“ se tak ani do semifinále neprobojovali lezci světové špičky jako Sebastian Halenke (47. – 50. místo) či Ramón Julian Puigblanque (55. místo).

 

Mezi ženami si skvěle vedla Iva Vejmolová. Začínala v kvalifikační cestě č. 2 a po vynikajícím výkonu zde vybojovala 14. pozici. Cesta č. 1 se jí sice lezla podstatně hůř, ale i zde si Iva počínala výborně, když zvládla kritickou pasáž, která shodila šestnáct závodnic včetně tří dalších našich reprezentantek a obsadila 22. místo. To znamenalo bezproblémový postup do semifinále z 20. příčky. V semifinále pak Iva lezla s přehledem až do místa, kde nezvolila optimální postavení nohou, takže se jí nepodařilo dotáhnout silový kříž, což znamenalo pád a celkovou 24. pozici.

 

Další tři naše reprezentantky podaly výkony s minimálními rozdíly v bodovém hodnocení, i tak to ale v nabitém startovním poli znamenalo vždy několik míst. Eliška Adamovská, Lenka Slezáková i Gabriela Vrablíková dosáhly v kvalifikační cestě č. 1 shodného výsledku dva kroky za Ivou Vejmolovou, který znamenal dělenou 30. – 44. příčku (v průběhu závodu na tom sice byla o + nejlépe Vrablíková, ale po protestu slovinské výpravy se výkony všech lezkyň v tomto místě srovnaly). Ve druhé kvalifikační cestě pak dolezla nejdál Eliška Adamovská na 34. – 38. pozici, o + za ní skončila Lenka Slezáková na 39. – 43. místě a o další krok zpět byla vinou nedůsledně provedeného dynama Gabriela Vrablíková na 48. – 52. příčce. Celkově si tak nejlépe vedla nejmladší z této trojice šestnáctiletá Eliška Adamovská, která při svém reprezentačním debutu mezi dospělými obsadila dělené 36. – 38. místo, sedmnáctileté Lence Slezákové patří dělená 39. – 42. pozice a zkušená Gabriela Vrablíková figuruje 45. příčce. I když všechny tyto závodnice chtěly výš, jde rozhodně v dané konkurenci o velmi solidní výsledky. Reprezentační debut mezi dospělými si na ME odbyla i Tereza Kubátová, která stejně jako Eliška Adamovská může mezi dospělými startovat letos poprvé. Tereza obsadila celkové 55. místo a byla zklamaná, že v obou cestách chybovala a nepodařilo se jí zalézt na úrovni svých schopností, ale obtížnost cest i psychická náročnost vrcholných závodů mezi dospělými jsou nesrovnatelné se soutěžemi mládeže, a tak zde Tereza nasbírala cenné zkušenosti, které bude moci zúročit při dalších startech.

 

Sobotní závod v lezení na rychlost byl poznamenán deštivým počasím a výrazným zdržením kvalifikačních kol, způsobeným neobvykle velkým množstvím závodníků startujících v této disciplíně kvůli hodnocení v kombinaci, s čímž pořadatelé nepočítali. Libor Hroza ml. zvládl kvalifikaci výborně a jeho čas 5,91s byl nejrychlejším kvalifikačním časem, kterého kromě našeho reprezentanta dosáhl ještě Ital Fossali. Do vyřazovacích bojů naopak nepostoupil Petr Burian, jemuž nevyšel optimálně ani jeden kvalifikační pokus a s časem 7,75s obsadil 19. místo, což je na této úrovni kvalitní umístění.

 

V osmifinále došlo k neobvyklé situaci, když Libor Hroza ml. stejně jako jeho italský soupeř odstartoval předčasně. Protože dle nových pravidel znamená už první předčasný start vyřazení provinivšího se závodníka, rozhodovalo, kdo z lezců chyboval dříve. Dle záznamu ze startovacího zařízení to byl Libor Hroza ml. a tak byl bohužel vyřazen a obsadil tak konečnou 16. pozici.

 

Děkujeme všem závodníkům za vzornou reprezentaci, koučům Saše Gendové a Petře Adamovské za péči o lezce a partnerovi seniorské reprezentace společnosti Montura za podporu.

Mistrovství Evropy v boulderingu je na programu až 18. – 19. 8. v Mnichově, ale seriál Světového poháru v lezení na obtížnost a rychlost pokračuje již 7. - 8. 7. ve švýcarském Villars.

 

Tomáš Binter