Facebook

Český horolezecký svaz

Markéta Janošová je mistryní Evropy! Jurčenko a Smetanová přiváží bronz.

Markéta Janošová je mistryní Evropy! Jurčenko a Smetanová přiváží bronz.
02. 05. 2021 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Skončila první část Mistrovství Evropy mládeže v Permu, kde závodila kategorie B v boulderingu a kategrie A + junioři v lezení na obtížnost. 

Medailistky MEM Perm

Do dnešních finálových kol se v boulderingu probojovala pouze Arina Jurčenko a v obtížnosti Markéta Janošová, Míša Smetanová a Marek Jeliga. Čtveřice závodníků ukořistila pro ČR tři medaile! Maki si svým suverénním výkonem vybojovala zlato a přiváží si tak z Permu titul juniorské Mistryně Evropy! Na zlato útočila také Míša Smetanová, která nakonec získala na základě těsného bodového rozdílu bronz, stejně jako Arinka Jurčenko v boulderingu. Marek se se silnou konkurencí ve své kategorii vypořádal také na výbornou a kromě 7. místa si odváží také cenné zkušenosti pro další závody. 

 

GRATULUJEME A DĚKUJEME!

Zlatá Maki Janošová

 

KVALIFIKACE

V obtížnosti prošly úspěšně kvalifikací všechny závodnice kategorie A, tedy i všechny naše startující holky. Maki Janošová, která ke svému výkonu přistoupila suverénně a s výbornou psychikou, postoupila do semifinále ze skvělého 3. místa!
V juniorkách se nejlépe vedlo Míše Smetanové, ta jako jedna ze dvou závodnic dokázala s naprostou převahou TOPovat, a do semifinále tak postoupila z druhého místa! Niki Králíková předvedla také dobrý výkon a postoupila z 12. místa. Poslední naší startující juniorkou byla v kvalifikaci Eliška Bulenová, která do semi postoupila z místa 21.

Téměř totožný výkon předvedli v kvalifikaci juniorů Honza Vopat a Marin Jeliga, kteří obsadili 13. a 14. místo. Jáchym Cink se umístil na 22. místě a všichni tak postoupili do semifinále.

Klukům A se bohužel nedařilo a nikdo z našich do semifinále nepostoupil. Ačkoliv měli dobře nachystané programy na základě předlezových videí a celkově byli dobře připraveni, cesty jim zřejmě nesedly a možná zapracovala také nervozita, která je ve výkonu omezila.

 

V boulderingu se naprosto skvěle vedlo Barče Bernardové, ta svým parádním výkonem a všemi TOPy ukořistila třetí místo! Slušně zalezla i Arinka Jurčenko, kterou potrápil jeden silovější boulder a Anička Mihalčíková, pro kterou to byl první evropský závod. Holky postoupily z 12. a 17. místa. 

Do semifinále boulderingu v kategorii chlapci B postupili za česko Luky Mokroluský a Standa Junaštík. Fanda Danda se bohužel kvalifikací neprobojoval. Luky s přehledem dva bouldery TOPoval a další dva měl na dosah. Standa lehce prokaučoval několik boulderů nedostatečným odpočinkem mezi pokusy a urval tak jeden TOP. Fanda zřejmě doplatil na svou výšku, která ho spíše než fyzicky limitovala psychicky a sebrala mu motivaci.

 

kvalifikaceKvalifikace - Eliška Suchá

kvalifikacekvalifikace Eliška Bulenovákvalifikacekvalifikace - Niki Králíková

 

SEMIFINÁLE

Maki Janošová zalezla perfektně v obtížnosti a i na základě podaného a úspěšného protestu našich trenérů na neuznané "+" postoupila do finále z druhého místa! Semifinálová cesta sice vypadala lezitelněji než v kvalifikaci, ale byla mnohem více fyzicky náročná, s dlouhými kroky. Hanka Šikulová v jednom místě přelezla expresku, což jí zřejmě rozhodilo a bohužel spadla. Každopádně ona i Eliška Suchá předvedly pěkný výkon a ze závodu si odváží cenné zkušenosti.

 

V semifinále boulderingu uspěla Arina Jurčenko, která postoupila do finále z prvního místa! Závodnice se museli vypořádat s extrémně těžkými bouldery, což byla zřejmě reakce stavěčů na lehké bouldery v kvalifikaci. Druhá naše favoritka Bára Bernardová byla bohužel limitovaná výškou v jediném "lezitelném" bouderu, kde musela skákat do lišty, což by bylo nad možnosti kdejaké zkušené závodnice. 

Také pro kluky byly připravené obtížné pohybové bouldery, náročné na přečtení. Po Lukášovo suverénním přelezu druhého boulderu, se zdálo, že by mohl uspět i v dalších a postoupit tak do finále, ale to se bohuže nakonec nepodařilo. 

Semifinálesemifinále - Maki Janošová

 

semifinálesemifinále -Marek Jeliga

 

 

FINÁLE

Pro juniorské i „áčkové“ lezce byly ve finále připraveny stejné cesty, přičemž pouze chlapecká se dočkala jediného TOPu.  Markéta suverénně prostoupila finálovou cestou až ke klíčovému kroku "37+", který vyřadil všechny nejlepší závodnice. Ani Maki bohužel tento úsek po lištách nepustil dál, ale i přesto byl její výkon jedním z nejlepších nejen v kategorii A, ale i mezi juniorkami a zaslouženě ji zajistil první místo. 

Také Míša lezla celou dobu s naprostou převahou a lehkostí a až do zmíněného klíčového místa se zdálo, že všechny ostatní závodnice nechá za sebou. Bohužel, právě v úseku „37“, kde bylo potřeba získat "+", tedy chytit následující chyt, který by jí zajistil první místo, vypadla a klesla na čtvrtou příčku. Míši umístění bylo napínavé až do poslední chvíle, kdy naši trenéři podali protest na získané "+" ruské závodnice. Protest byl uznán a Míša se tak vyhoupla na bronzovou příčku.

Marek lezl ve finále, kde byla opravdu silná konkurence, výborně a bylo vidět, že do toho dal vše, na co prozatím má. Kromě skvělého sedmého místa si přiváží cenné zkušenosti pro další mezinárodní závody. 

 

Finálové bouldery "béček" byly opět extrémně náročné, což dokazuje to, že mnoho finalistek nezískalo ani jednu zónu. Arina byla v prvním boulderu poměrně nervózní, navíc měla velmi prolezenou kůži, což jí na psychice nepřidalo. V druhém boulderu byl obtížný koordinační skok, na který byla Ari i většina ostatních závodnic příliš slabá. V boulderu 3 už měla zónu na dosah, ale nakonec se bohužel také nezadařilo. Naštěstí, na základě Arinčinýho výkonu v semifinále, se umístila na skvělém třetím místě.

 

Finále - Maki JAnošováFinále - Míša Smetanová

Finále - Arina JurčenkoFinále - MArek Jeliga

 

Výsledky

 

Zítra se můžete těšit na všechna kola a kategorie závodu v lezení na rychlost, které se budou od rána vysílat online na tomto odkazu.

 

 

Partnerem české mládežnické reprezentace je firma Rock Point

Rock Point

 


M. Košatková, ČHS
foto: Petr Chodura

Instagram

Instagram Horosvaz