Marek Jeliga získal zlato na EPM v Ostermundigenu, Luky Mokroluský přiváží bronz.

27. 06. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz
Mládežnická reprezentace vyrazila poslední červnový víkend na Evropský pohár mládeže do švýcarského Ostermundienu, kde zazářil Marek Jeliga a Lukáš Morkoluský!
český tým
Poslední červnový víkend hostila závod Evropského poháru mládeže v obtížnosti švýcarská stěna O'Bloc v Ostermundigenu. Česko přijelo na závod v silné sestavě 16 závodníků, které doprovázeli trenéři Matouš Pokorný a Lucka Rajfová.

Kvalifikace
V juniorech nás reprezentoval Marek Jeliga, Honza Vopat a Thomas Kroa. Marin a Honza v první cestě zalezli velmi slušně, ačkoliv Honza se hned ze začátku poměrně unavil a ve vytrvalostním závěru již neměl dost sil, Ve stejném místě, kde spadl Honza, skončil také Marin, kterému smekla noha. Thomas v této cestě zapomněl betu a špatně rozvrhl kroky, což ho stálo poměrně brzký pád. V druhé cestě zalezl ze všech kluků nejlépe Marin, ale vedlo se také Honzovi, a to i přesto, že mu dvakrát smekla noha. Marek postupil do finále z 1. a Honza z 10. místa!
Pro holky A, mezi kterými byly také Arina Jurčenko, Hanka Šikulová a Anička Mihalčíková, byl v jedné z cest připraven nepříjemný průtlak, který našim závodnicím nesedl a poslal je k zemi. To znamenalo, že ve druhé cestě musí zalézt opravdu dobrý výsledek, který by jim zajistil postup. To se povedlo pouze Arince Jurčenko, která do finále postoupila z devátého místa!
V chlapcích B s přehledem topoval Luky Mokroluský, ačkoliv druhého topu dosáhl až po časovém limitu, což znamenalo postup do finále z 5. místa. Honza Štípek dolezl první cestu do headwallu, ale jelikož řada chlapců tuto cestu topovala, nastupoval do druhé cesty s vědomím, že je potřeba dosáhnout opravdu dobrého výsledku. Toho sice dosáhl, ale v zápalu boje zapomněl cvaknout hned třetí expresku, takže ačkoliv cestu topnul, počítán mu byl pouze chyt č. 11 a do finále se tentokrát nepodíval.
V juniorkách jsme měli možnost sledovat Maki Janošovou a Terku Širůčkovou. V první cestě vyřadil obě naše holky nedotažený silový krok v převisu, což znamenalo, že i ony musí v druhé cestě zalézt dobrý výsledek. Oběma se to povedlo a postoupily z 10. (Maki) a 7. místa (Terka).
V chlapcích A začínal Fanda Danda, který hned v první cestě podal nadprůměrný výkon, čímž se zařadil mezi čtyři nejlepší lezce. Skvěle zalezl také ve druhé cestě a pojistil si tak postup ze 7. místa. Honza Šťovíček se naopak ani v jedné z cest necítil dobře, což se odrazilo na jeho výkonu, podobně jako u Štěpána Buleny. Oba kluci tak zůstali daleko za postupovou čarou a své štěstí budou muset vyzkoušet zase příště.
V dívkách B měla velkou smůlu Marianka Janošová, které hned v úvodu první cesty smekla noha. Svůj výkon sice napravila hned ve druhé cestě, kde zalezla jeden z nejlepších výsledků, i tak jí to ale bohužel v součtu na postup nestačilo a obsadila 13. místo. Ani Natka Paarová neměla štěstí a s lezením poměrně zápasila, což se projevilo v celkovém výsledku, které jí vyneslo na 22. příčku, Viki Konečná podala v obou cestách pěkný a poměrně vyrovnaný výkon, bohužel, ani v její případě to tentokrát na soupeřky nestačilo a z Ostermundigenu odjela se 17. místem.

Finále
Ve finále Evropského poháru mládeže v Ostermundigenu začínali chlapci B, mezi kterými nás reprezentoval Lukáš Mokroluský. Hned čtyři nejlepší závodníky (včetně Lukyho) vyřadilo stejné místo a o finálním umístění tak rozhodovaly výsledky z kvalifikace, na základě nichž obsadil Luky 3. místo!
V kategorii A lezla Arina Jurčenko a Fanda Danda. Arinka bohužel netrefila již v začátku správný program a v cestě se tak příliš daleko nedostala. Fanda lehce podcenil náročný boulder v úvodní části, kde neudržel chyt a stejně jako Arinka tak skončil poměrně brzo. Oba dva si ze Švýcarska odváží 10. místo.
Stejný scénář jako u Fandy se opakoval také u juniora Honzy Vopata, který vypadl ve stejné pasáži, jelikož ji měly obě kategorie společnou. Marek Jeliga dosáhl svého doposud nejlepší výsledku a z EPM si odváží zlato! Marin zalezl zcela s přehledem a ve výkonu mu dle jeho slov pomohl také společný trénink se slovinskými reprezentanty, na jehož základě věděl, že má na to, aby je přelezl. V závěru cesty si poradil skvěle takticky, kdy se záměrně vyhnul velmi nejistému kříži a dolezl si pro první místo.

Marek Jeliga
"Jel jsem tam s tím, že to vyhraju, a taky jsem vyhrál. Forma se potkala s dobrým programem a cestu jsem lezl s totálním zatměním smyslů. Neexistovalo nic než já a další krok. S mým trenérem Honzou Je Ligou, který je náhodou také mým bratrem, jsme to vyladili tip-top a cesta se lezla sama až do místa, které by zaklelo všechny, co by tam dolezli."

Zlatý Marek Jeliga
V juniorkách se blízko bedně přiblížily obě naše závodnice Markéta Janošová a Tereza Širůčková. Bohužel, stejně jako u chlapců B skončilo hned několik závodnic ve stejném místě a naše holky se v konečném výsledku posunuly na 5. (Terka) a 7. místo.

Medailistům moc gratulujeme a ostatním děkujeme za další skvělou reprezentaci!

logo_partner_repre

M. Košatková, ČHS