Marek Jeliga se stal celkovým vítězem Evropského poháru mládeže!

20. 07. 2022

Závodem v Augsburgu byl dovršen celý seriál Evropského poháru mládeže v obtížnosti, který ovládl Marek Jeliga! Ten si svými výkony v letošní sezóně vybojoval zlato mezi juniory, na třetí příčku dosáhl v chlapecké kategorii B Honza Štípek.

Marek Jeliga vítězem EPM 2022

Skvělé výkony českých mládežnických lezců nás dovedly na krásné 4. místo v hodnocení národů a především k poslechu české hymny, o kterou se zasloužil Marek Jeliga. Marek se stal celkovým vítězem v kategorii juniorů v disciplíně obtížnost. Svůj poslední rok v mládežnické reprezentaci tak zakončil s velkou parádou a již nyní se těšíme, co předvede až svou přípravu plně zaměří na závody v kategorii dospělých.

Poslední rok v mládežnické reprezentaci jsi završil celkovým vítězstvím v EPM. Co považuješ za svůj prozatimní největší závodní úspěch?
Za svůj největší dosavadní úspěch beru letošní vítězství na evropském poháru mládeže ve Švýcarsku (pozn EPM v Ostermundigenu).

Jsi členem obou reprezentací zároveň. Jaký je rozdíl mezi závody v mládežnických a dospělých kategoriích? Jak to vnímáš?
Největším rozdílem bude asi úroveň soupeřů, která se samozřejmě přechodem z juniorských závodu na dospělácké celkem zvedá, ale zároveň je vidět, že ti nejlepší z juniorských kategorií mají šanci na takových závodech uspět a dostat se do finále.

Kam by ses chtěl v závodním sportovním lezení ještě dopracovat? A budeš se soustředit spíš na obtížnost nebo bouldering?
Ve svých dlouhodobých cílech sportovního lezení asi ještě nemám úplně jasno, ale teď se soustředím hlavně na to, abych v srpnu na mládežnickém mistrovství světa podal svůj top výkon. Zatím to vidím na to, že se budu v příštích sezónách orientovat hlavně na lano, ale to se ještě může změnit.

Kromě Marina se dařilo také Honzovi Štípkovi, který si ve svém prvním reprezentačním roce vysloužil v EPM celkové 3. místo v kategorii chlapců B! Honza nás kromě obtížnosti reprezentuje také v boulderu a rychlosti a věříme, že o něm v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Marek na MSM 2021
Jsi v české reprezentaci prvním rokem a hned slavíš velké úspěchy. Jak se se po této první sezóně cítíš?
Když jsem se dostal do reprezentace tak jsem si říkal že bych chtěl si přivézt nějakou medaili ale že to budou rovnou všechny tři tak to jsem si nemyslel ale jsem za to nesmírně rád

Jaké si dáváš cíle dál?
Ještě uvidím, jak dopadne letošní Mistrovství světa v Dallasu, ale příští rok bych si chtěl na MS dojít pro dvě zlaté medaile.

Dalšími úspěšnými závodníky, kteří se v celkovém hodnocení umístili do 10. místa jsou Terka Širůčková na 6. a Markéta Janošová na 9. místě v kategorii juniorek, Mariana Janošová na 8. a Lukáš Mokroluský na 10. místě v kategorii U16 (B).
Honza na EPM v Imstu 2022
Děkujeme všem za píli a tvrdou dřinu, kterou do tréninku vkládají a následně proměňují v takto velké úspěchy. Držíme palce na MSM v Dallasu a těšíme se na další krásné výkony.

logo_partner_repre

M. Košatková, ČHS