Marek Jeliga čtvrtý na EP v boudleru v Chambéry

11. 04. 2023 | Rubrika: Sportovní lezení

Skvělým výkonem zahájil Marek Jeliga mezinárodní sezónu 2023. Na Evropském poháru v boulderu ve francouzském Chambéry obsadil vynikající 4. místo.

EP Chambéry

Ve velikonočním termínu 7.-8. dubna se ve francouzském Chambéry konal první letošní závod Evropského poháru v boulderu, kde Česko reprezentovali Bára Zítková, Ema Galeová, Arina Jurčenko, Jáchym Cink, Šimon Potůček a Marek Jeliga.

Premiéru zde měl nový závodní formát, ve kterém jsou závodníci rozděleni do dvou skupiny po třech boulderech, na kterých se postupně vystřídají, tedy lezou šest boulderů.

Ženská část naší reprezentace se bohužel neprobojovala kvalifikačním kolem, ve kterém byla vysoko nasazená laťka, a na postup do semifinále bylo potřeba dosáhnout výsledku 4T5Z (4 topy a 5 zón) na šesti boulderech.

Pro závodnice byly nachystány všechny typy problémů, od silových přes koordinace až po technické kolmice. Ve většině případů nešlo bouldery nijak ”ošulit”, ale bylo potřeba  použít původní betu stavěčů.

Nejlépe se z našich děvčat vedlo Báře Zítkové, která přesto, že šlo o její vůbec první velký závod, ukázala, že si se čtením a následným lezením boulderů dokáže velmi dobře poradit. Pád z jednoho z topů sice Barču posunul o pár míst dolů, i tak se ale s výsledkem 3T4Z umístila na pěkné 32. pozici.

Ema Galeová dosáhla 2 topů a 3 zón, přičemž překvapila tím, že se velmi dobře hýbala jak v technických, tak v silových boulderech. Ema v boulderu určitě zaznamenala zlepšení a 42. místo v nabité konkurenci, pro ni rozhodně není ostudou.

Arina Jurčenko, která byla pro tento závod českým želízkem v ohni, se potýkala s nemocí, která si bohužel vzala svou daň, respektive Arinčinu sílu. Ari si ze závodu odváží pouze jeden top a 47. místo. My ale věříme, že nám toho letos ještě hodně ukáže.

V mužské kvalifikaci obtížnost boulderů podstatně přitvrdila. Obzvlášť první skupina boulderů byla extrémně náročná a topy se objevovaly jen zřídka, a to pouze u těch nejlepších. V závěru tak na postup stačil výsledek 2 topů a 5 zón. A právě tohoto výsledku se podařilo dosáhnout Marku Jeligovi, který se tak po napínavém čekání stal jediným naším postupujícím závodníkem. Po úspěšném boji s bouldery, ve kterých Marin ukázal nejen sílu, ale také skvělou techniku a dobrou práci nohou, se mu postup do semifinále podařil z 24. místa.

Jáchym Cink všem zaručil skvělou podívanou, když jako jeden ze dvou závodníků (druhým byl vítěz kvalifikace, Francouz Leo Favot) vylezl první boulder. Ten byl sice původně zamýšlen jako těžký náskok, Jáchymovi se však povedlo úspěšně využít své výšky a flexibility a boulder přelézt staticky. Další top už se mu bohužel nepodařilo přidat a s výsledkem 1T4Z skončil na 47. místě.

Posledním z českých reprezentantů byl Šimon Potůček. Ten si bohužel během prvního boulderu způsobil menší zranění na ruce, kterou už dále nemohl plně využít a dost negativně to ovlivnilo i jeho výkon. Šimon tak skončil na 52. místě.

Marek nastoupil do semifinále s čistou hlavou a předvedl naprosto přesvědčivý výkon, kterým za sebou nechal spoustu skvělých závodníků a zajistil tak jedinou finálovou účast pro českou výpravu. Marek lezl jako první závodník a bouldery v jeho podání vypadaly skoro jednoduše. Díky perfektnímu čtení boulderů, práci těla a hlavně nohou, na které se mu výborně dařilo přenášet váhu a nasedávat, se mu povedlo flashnout první a třetí boulder, ke kterým přidal ještě zónu. Zbylé dva bouldery zůstaly bez jediného přelezu. Dokonce ani favorizovaný Francouz Leo Favot nedokázal Markův výkon překonat, ale díky lepšímu výsledku v kvalifikaci postoupil (i přes shodný semi výsledek s Marinem) z prvního místa, Marek z druhého.

EP Chambéry EP Chambéry

Finále bylo pro všechny české fanoušky velmi napínavé a dlouho to vypadalo na pódiové umístění. S prvním, dynamickým boulderem, ve kterém byl top téměř povinností, si Marek po zvládnutém “triple dynu” do posledního chytu, lehce poradil. Svou převahu ale ukázal především ve druhém boulderu, kde na špatných stiscích v převise použil svou sílu a výbornou techniku nohou. Spou s vítězem závodu, Mickaelem Mawemem se postaral o flash této silovky. Třetí, technicko-silový boulder se ukázal být pro menší závodníky náročnější, topu nakonec dosáhl pouze vítěz Mawem. Na posledním, technickém boulderu po dual texturových chytech, ztratil Marek trochu času, když na první kroky zkoušel nesprávný program. Na vhodnou variantu po chvíli přišel a dále již postupoval jistě. Před topem ale bohužel usmekl a na dolezení už mu nezbyl čas. Právě tahle drobná chyba z nepozornosti ho nakonec stála medailovou pozici.

Přesto jsme v Markově podání viděli naprosto špičkový výkon, ke kterému mu moc gratulujeme a přejeme, ať mu nabrané sebevědomí a zkušenost na mezinárodním poli slouží dál.

logo_partner_repre

M. Košatková, E. Adamovská, ČHS