Facebook

Český horolezecký svaz

Libor Hroza je mistrem Evropy

Libor Hroza je mistrem Evropy
15. 07. 2013 | Rubrika: Sportovní lezení

Výsledky ME 2013 v Chamonix - Libor Hroza je mistrem Evropy

 

 

Mistrovství Evropy v lezení na obtížnost a rychlost přineslo vynikající úspěch českým barvám. Libor Hroza vybojoval v lezení na rychlost zlatou medaili a získal tak v této disciplíně titul mistra Evropy. Druhé místo obsadil Polák Dzienski a třetí Ukrajinec Boldyrev.

Již v kvalifikaci se český reprezentant uvedl nejrychlejším časem, což mu zajistilo nejvýhodnější pozici pro vyřazovací boje. V těch pak hladce porážel své soupeře, od čtvrtfinále se vždy prezentoval nejrychlejším časem kola a ve finále se časomíra zastavila na vynikající hodnotě 6:03 s.

 

Pro Libora Hrozu, který se mezinárodních závodů dospělých účastní jako reprezentant ČR letos již desátým rokem, to znamená první vítězství na úrovni kontinentálních a světových šampionátů, tento závodník má za svou kariéru na kontě další 2 vítězství v závodech Světového poháru (SP Val Daone 2009 a SP Chamonix 2010), v závodě SP stál poprvé na stupních vítězů v roce 2009 právě v Chamonix, kde tehdy obsadil 3. místo. 

 

V soutěži na rychlost měla česká výprava ještě jednoho zástupce, jímž byl teprve sedmnáctiletý Jan Kříž.  Tento závodník sbírá úspěchy v závodech mládeže a letos se mu podařilo stlačit svůj nejlepší čas pod 7 sekund, což dávalo reálnou naději při zopakování tohoto výkonu na postup do osmifinále. Honzovi bohužel ani jedna kvalifikace nevyšla optimálně, v obou se smekl a ocitl na hranici pádu, a přestože obě cesty dokončil, na postup to nestačilo, ač čas zajišťující kvalifikaci do vyřazovacích bojů byl nakonec nad úrovní 7 sekund. Přesto celkové 24. místo není pro mladého závodníka neúspěchem a jeho výkonnost je velkou nadějí do budoucna.

 

Soutěž v lezení na rychlost byla zpestřena účastí řady specialistů na jiné disciplíny, kteří bojovali o body do hodnocení v kombinaci a např. trojnásobný mistr světa v boulderingu Dimitrij Šarafutdinov předvedl, že mu i bez zkušeností z mezinárodních závodů v rychlosti nedělá problém čas na úrovni 7,5 s.

V lezení na rychlost žen zvítězila Ruska Anna Tsyganova před Polkou Alexandrou Rudzynskou a další Ruskou Levočkinovou, Česká republika zde neměla zastoupení.


V lezení na obtížnost se v mužské kategorii představili tři čeští závodníci – Tomáš Binter obsadil 45. a Michal Rožek 46. pozici. Oba reprezentanti předvedli dobrou fyzickou připravenost a jejich výkony v kvalifikačních cestách nebyly příliš vzdáleny od výkonů semifinalistů tohoto závodu a některých obvyklých semifinalistů závodů Světového poháru minulých let, oba se ale dopustili chyb, které v cestách na této úrovni na rozdíl od domácích závodů nelze napravit a které je proto stály lepší umístění.  Třetím z českých závodníků byl teprve sedmnáctiletý Martin Jech, který do své první kvalifikační cesty nastoupil nebojácně a podal výkon na hranici svých možností, druhá cesta už však byla přece jen pro tohoto lezce příliš obtížná a poté, co v ní prověřil jističe přelezením dvou expresek, stačily jeho výkony v součtu obou cest na celkové 48. místo.

 

Semifinále i finále se v této disciplíně mezi muži neslo ve znamení řady překvapení: semifinalista závodů Světového poháru z minulé sezóny Rus Ter-Minasjan skončil 40., do semifinále nepostoupili ani semifinalisté z MS v Paříži i loňského SP v Chamonix Španěl Ocaňa (38.) a Francouz Joanes (30.- 33.) a do finále se pak nedostali např. Němec Tauporn (19.) či závodníci z první desítky celkového hodnocení loňského Světového poháru Ital Gisolfi (16.) a Rakušan Lechner (26.). Mistr světa Jakob Schubert z Rakouska se do finále kvalifikoval až ze 7. pozice a k překvapení zcela zaplněného náměstí v Chamonix toto umístění potvrdil i ve finále. Mistrem Evropy se stal domácí Romain Desgranges před Španělem Ramónem Julianem Puiblanque, který ve finále dolezl stejně jako třetí Holanďan Verhoeven a čtvrtý Francouz Romain, takže jejich konečné pořadí určil výkon v semifinále.


Mezi ženami měla Česká republika v lezení na obtížnost dvě reprezentantky, obě ještě věkem spadající do mládežnických kategorií  – Terezu Svobodovou a Janu Vincourkovou.  Osmnáctiletá juniorka Svobodová, která při svém debutu na seniorském mistrovství světa před dvěma lety v Arcu dosáhla na semifinále (a tedy jeden z nejlepších ženských českých výsledků v historii MS), skončila na 38. místě, když v první cestě její do té doby suverénní výkon zastavilo nesprávné postavení nohou, ve druhé cestě pak chyběl kousek k dosažení odpočinkového místa, které by jí umožnilo pokračovat. Pro šestnáctiletou Janu Vincourkovou,která loni zazářila vítězstvím na Evropském poháru mládeže v Kranji v kategorii 14 - 15 let, to byl vůbec první mezinárodní start mezi ženami. Janu zjevně zaskočila obtížnost cest v mezinárodních závodech dospělých, ale bojovala o každý krok a nakonec to stačilo na celkové dělené 42. místo.

 

Ani boj o medaile mezi ženami se neobešel bez překvapení – 3. žena loňského MS i celkového hodnocení Světového poháru Rakušanka Johanna Ernst se nedostala do finále a skončila až 19., vítězkou se stala Ruska Dinara Fakhridtinová před Minou Markovič ze Slovinska a Francouzkou  Héléne Janicot. Stejně jako u mužů i zde skončily závodnice na 2. – 4. místě se stejným výkonem a protože Héléne Janicot i Slovinka Vidmar měly stejné výsledky z kvalifikací i semifinále, o medaili domácí závodnice nakonec rozhodoval čas.

 

Mistrovství Evropy v boulderingu je v letošní sezóně pořádáno jako samostatný závod, který se uskuteční od 31. 8. do 1. 9. v holandském Eindhovenu.

 

T. Binter, předseda komise soutěžního lezení dospělých

 autorem fotografií je T. Binter ml.