Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Letošní ČP mládeže do 14 let ve Zlíně v lezení na obtížnost byl po mnoha stránkách výjimečný

Letošní ČP mládeže do 14 let ve Zlíně v lezení na obtížnost byl po mnoha stránkách výjimečný
18. 09. 2020 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

První změnou oproti předchozím letům byla skutečnost, že šlo o závod ČP, který byl zároveň Mistrovstvím České republiky. Z původního květnového termínu byla soutěž přesunuta na 12. září 2020

a vzhledem k opětovně zhoršující se epidemiologické situaci jsme se museli navíc vypořádat s nařízeními, o kterých se nám před rokem ani nezdálo.

IMG_6517

 

Když k tomu připočteme nejistotu, jestli nebude závod na poslední chvíli opět zcela zrušen, členy organizačního týmu i závodníky klubu mizející v karanténě, akutní celorepublikový nedostatek fotografů a mnoho dalších „radostí“, bylo nám hned jasné, že se jedná o pořadatelský „Sen“. Jen se z něho ne a ne probudit….

Co ovšem naštěstí zůstalo stejné, byla vůle všech, kteří se na organizaci podíleli, jít do toho naplno a navzdory nepříznivým okolnostem tuto sportovní akci uskutečnit a nevyměknout. 

 

   IMG_6029   IMG_6057

 

MČR bylo opět pořádané pod záštitou primátora Statutárního města Zlína Jiřího Korce, který se zahájení závodu a dalšího průběhu osobně zúčastnil. Postupně se do něj zaregistrovalo celkem 96 zarouškovaných lezců ze všech koutů republiky, ale také Slovenska a Polska. Stavěči Denis Pail a Viktor Pařízek vyladili během tří dnů (a nocí) krásné, dlouhé a vyrovnané cesty z kvalitních chytů a po předlezech, o které se postarali starší závodníci Lezeckého klubu Vertikon Zlín, mohlo vše vypuknout.

                  IMG_6884

 

Kvalifikace, tak jak to u správných závodních cest má být, nedávaly příliš velký prostor pro odpočinek nebo chybování a byly postaveny přibližně v obtížnostech 6c, 7a pro kategorii U10, 7b a 7c pro U12 a 7c, 8a pro U14. Díky perfektní práci stavěčů bylo startovní pole dokonale rozřazené už před finále s výjimkou kategorií  U12 a U14 chlapci, kde jsme viděli na prvních dvou místech dva Topy. Nehrozilo tak příliš, že budou závodníci v případě shodných výsledků nakonec nepopulárně hodnoceni časem.

Do finále se probojovalo vždy 8 nejlepších lezců a vzhledem k tomu, že se jednalo o Mistrovství České republiky Open závod, byl počet finalistů jednotlivých kategorií navýšen o adekvátní počet zahraničních lezců.

Pauzu nám zpestřilo exhibiční vystoupení skupiny Jump It, která se věnuje freestylovému skákání přes švihadlo a její členky Ála, Radka a Štěpánka nám předvedly, že to opravdu nekončí u dvojskoku a vajíčka, jak si někteří z nás možná mysleli. Po vystoupení si všichni zájemci mohli triky pod dohledem profesionálek vyzkoušet, takže se plocha za halou na nějakou dobu proměnila ve švihadlovou školu a několik zabraných finalistů díky tomu málem nestihlo příchod do izolace před jejím uzavřením.

     IMG_7012    IMG_7030

 

Pro finále kategorie U10 byla upravena jedna z kvalifikačních cest kat. U12 v profilu „vlna“, zatímco „dvanáctky“ a „čtrnáctky“ bojovaly o titul mistra ČR tradičně v převislých profilech centrálního sloupu uprostřed haly. Cesty byly odhaleny až těsně před prohlídkou a vzbuzovaly oprávněný respekt.

IMG_6589 IMG_6704 IMG_6725 IMG_7067 

  IMG_7073 IMG_7186 IMG_7086 IMG_7120

 

Závodníci se ale nenechali zaskočit a v parádní divácké atmosféře, podpořené hudbou a komentátory, podávali výkony, o kterých by se mnohým smrtelníkům mohlo jen zdát. Třešinkou na finálovém dortu byl výkon Lukáše Mokroluského, kterému se jako jedinému podařilo dát nádherný TOP.

Jen tak pro pořádek, obtížnost pro kategorii U10 byla 7b, pro U12 7c+ a pro U14 8a. Vzhledem k postupnému gradování obtížnosti to však neznamenalo, že by cesta vzhůru nad druhou expresku byla zapovězena pro většinu finalistů. Podařilo se, že z celkem 52 finalistů bylo pouze 7 shodných výsledků, za což opět můžeme poděkovat ostravsko-pražskému stavěčskému týmu.

IMG_7331 IMG_7362 IMG_7389 IMG_7555

 

   IMG_7490 IMG_7420 IMG_7597 IMG_7606

 

Vítězové všech kategorií obdrželi vedle spousty hodnotných cen od našich partnerů také poháry, ale především, jak doufáme, si každý mohl odvézt krásný sportovní zážitek.

 

Jako vždy patří obrovské poděkování všem, kteří se podíleli na organizaci a samozřejmě našim partnerům za jejich podporu:

Statutární město Zlín, Zlínský kraj, Singing Rock, Continental Barum, La Sportiva, Triop, Tendon, Rafiky, Restday, Green Sport, Chimpanzee, Kofola.

Gratulujeme všem vítězům a budeme se těšit někdy v budoucnu ve Zlíně.

 

Za Vertikon Zlín Miroslav Bodanský

 

Vítězové jednotlivých kategorií:

 

U10 dívky:

 1. Strculová Elen On-sight
 2. Smékalová Ema Salamander Vertical Prague
 3. Harmáčková Veronika Vtahu

U10 chlapci:

 1. Suchý David Green Trees Monkeys, LANO
 2. Suchan Maxmilián HO Slavia Praha
 3. Galuška Daniel TJ Baník Karviná

   IMG_7214  IMG_7239

 

 

U12 dívky:

 1. Preislerová Klárka Green Trees Monkeys, Baterca, LANO
 2. Capandová Sára Vertikon Zlín
 3. Dobrzańska Zosia KS Skarpa Bytom (POL) 

U12 chlapci:

 1. Uherec Lukáš Hovrch Nové Město nad Metují
 2. Paar Adam Hovrch Nové Město nad Metují
 3. Školař Dan

   IMG_7706  IMG_7763

 

 

U14 dívky:

 1. Kurek Malgorzata goClimbo (POL)
 2. Janošová Mariana TJ Baník Karviná, Saltic, Climbing Technology, Tendon
 3. Paarová Natálie Hovrch Nové Město nad Metují, LANO, TBTraining

U14 chlapci:

 1. Mokroluský Lukáš BigWall Praha, Třináctka, Baterca, MoveHolds
 2. Šikula Jaroslav SK PV, TBTraining, CT, Triop, Rafiki, LANO, Flash wall
 3. Štípek Jan Rock Empire Lezecká stěna ÚL, Hudy, LANO

   IMG_7834   IMG_7879

 

Výsledkové listiny najdete na stránkách ČHS v Kalednáři závodů 2020

 

 

Autorem fotek je Sylva Koudelková

 

Romana Nejezchlebová,

lezecká stěna Zlín, Vertikon-Singing Rock