Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Ukončení kurzu "Trenér sportovního lezení licence C"

Ukončení kurzu "Trenér sportovního lezení licence C"
07. 02. 2018 | Rubrika: Soutěžní lezení

V rámci projektu „Podpora mládežnických lezeckých klubů“ uspořádala Komise soutěžního lezení ČHS ve dnech 1. – 4. 2. 2018 další běh školení trenérů licence C. Vzhledem k velkému zájmu ze strany oddílů o trenérské vzdělání pro instruktory byl kurz určen tentokrát výhradně pro kvalifikované instruktory lezení na umělých stěnách působící v mládežnických klubech.

_DSC2209

Foto: Monika Brkalová

Frekventanti absolvovali teoretickou i praktickou výuku v celé šíři trenérské kvalifikace. Vzdělávacími okruhy byly mj. práce se začátečníky, výuka lezecké techniky, základy fyziologie, pohybové schopnosti a dovednosti, tréninkové prostředky a metody, periodizace tréninku a stavba tréninkových plánů, fyzioterapeutické aspekty provádění pohybů, principy stavby lezeckých cest a boulderů, pravidla a systém domácích i mezinárodních závodů atd. Schopnost prakticky využít nabyté vědomosti pak prověřily na závěr kurzu metodické výstupy.

   _DSC2165    _DSC2149   _DSC3578  _DSC2104

Foto: Monika Brkalová

Protože ČHS klade důraz na kvalitu a vysokou odbornou úroveň všech svých vzdělávacích akcí, byli lektory tito špičkoví specialisté: Mgr. Eliška Karešová, vysokoškolská pedagožka v oboru sportovního lezení, trenérka reprezentace ČR, individuální trenérka lezeckých reprezentantů a dalších lezců různých zaměření a věkových kategorií, trenérka sportovního lezení licence A, Mgr. Radim Antoš, vysokoškolský pedagog v oboru sportovní psychologie a sportovního lezení, Mgr. Patrik Chovan, pohybový terapeut specializující se mj. na sportovní lezení, garant fyzioterapeutické péče pro reprezentaci ČR, Jan Zbranek, International Chief Route Setter IFSC, jediný český držitel mezinárodní stavěčské licence, hlavní stavěč mezinárodních (MS, SP, EYC) i tuzemských závodů (MČR, ČP), vedoucím lektorem a odborným garantem kurzu byl Mgr. Tomáš Binter, hlavní trenér reprezentace ČR, individuální trenér lezeckých reprezentantů a dalších lezců různých zaměření a věkových kategorií, trenér sportovního lezení licence A.

Demonstrátory byli reprezentanti ČR a medailisté závodů ČP a MČR Natálie Tužová, Eliška Novotná a Tomáš Binter ml., kterým tímto děkujeme za pomoc, bez níž by kurz nebylo možné realizovat na dané úrovni.

 

_DSC3567

Foto: Monika Brkalová

Je třeba ocenit přístup, vysoké nasazení i zájem všech frekventantů kurzu. Vážíme si každého, kdo je ochoten na sobě pracovat a pomáhat sportovnímu lezení, což v současné době v oblasti trenérské práce není možné bez dostatečné odbornosti.

 

Aby nedošlo ke snížení kvality výuky, byla maximální kapacita kurzu 12 účastníků. Pro další zájemce z řad instruktorů, které se nepodařilo tentokrát již do kurzu zařadit, počítá ČHS do budoucna s vypsáním dalšího školení.

 

A co na tento kurz říkali samotní účastníci?

 

 Katka P.

"Bylo to velmi náročné, ale užitečné. Hned v pondělí (po skončení kurzu) jsem zaznamenala ze strany trenérů první posuny v plánování hodiny lezení".

 

Tomáš H.

"Pro mne to bylo parádní a dozvěděl jsem se přesně to, co jsem potřeboval. Tomáš (Binter) měl skvělé hosty (lektory) a on sám to podával srozumitelnou formou."

 

Martina K.

"Dozvěděla jsem se nové informace a to, co už jsem znala, si upevnila. Nejvíce se mi líbily názorné ukázky a to, že jsme si to pak mohli vyzkoušet osobně."

 

 

 

R.Šmíd, sekretariát ČHS