Kurz pro získání národních stavěčských licencí

20. 12. 2013 | Rubrika: Sportovní lezení

Český horolezecký svaz připravil druhý kurz pro získání národních stavěčských licencí, který se bude konat 12. – 16. 2. 2014 v lezeckém centru Tendon Smíchoff.

Podmínkou pro získání národní licence je úspěšné absolvování národního kurzu a splnění následujících vstupních podmínek:

Hlavní stavěč ČHS (Chief Route Setter CMA)
Minimální výkonnost 8a+ PP v lezení na obtížnost nebo 7C boulder, v uplynulých čtyřech letech musí mít zájemce postaveny alespoň 3 závody minimálně na úrovni rankingového závodu a z toho alespoň 2 ČP nebo ČPM ať už v boulderingu nebo na obtížnost.
Stavěč ČHS (Route Setter CMA)
Pro úroveň 2. je nutné splnit stejná výkonnostní kritéria jako pro úroveň 1. (8a+ PP na obtížnost nebo 7C boulder), ale stačí mít postaven alespoň jeden závod na úrovni ČP nebo ČPM v uplynulých 4 letech, podmínkou pro získání licence této úrovně je opět úspěšné absolvování kurzu, v následujících letech po postavení počtu závodů s pozitivním hodnocením, jimiž stavěč splní kritéria úrovně 1., má nárok na licenci Hlavního stavěče ČHS.
Stavěč – aspirant (Aspirant Route Setter CMA)
Úroveň 3. je určena pro zájemce o kurz, kteří nesplňují kritéria buď po stránce výkonnosti, nebo po stránce praxe (popř. obojí), ale chtějí se kurzu zúčastnit, případně pro účastníky kurzu, kteří ho neabsolvovali úspěšně (nesplnili zkouškové požadavky), nejde tedy o licenci opravňující k stavbě závodů ČP a ČPM v pozici hlavního stavěče, ale o předstupeň k získání vyšších licencí - držiteli licence 3. úrovně bude po dosažení potřebné výkonnosti a praxe na závodech v pozici pomocného stavěče stačit pro posun o úroveň výš pouze kratší seminář nebo složení zkoušky.

Další informace o národních stavěčských licencích jsou k dispozici na webu ČHS v sekci Národní stavěčská licence.

Protože si ČHS váží práce lidí, kteří v minulých letech stavěli závody ČHS a stojí o to, aby licenci získali a stavěli závody nadále, bude zájemcům o kurz, kteří splňují kritéria na absolvování kurzu Hlavního stavěče ČHS (úroveň 1.), uhrazen kurzovní poplatek.
Cena kurzu pro stavěče, kteří splňují kritéria úrovně 2. je 1500,- Kč.
Cena kurzu pro zájemce o úroveň 3. je 3 000,- Kč.

Kurz se bude konat před konáním ČP dospělých v lezení na obtížnost, ČPM v boulderingu a MČR veteránů v boulderingu, aby bylo možné prakticky konfrontovat výsledky činnosti jednotlivých účastníků kurzu s výkonností lezců jednotlivých kategorií.
Vedoucím lektorem kurzu je jediný český držitel mezinárodní stavěčské licence Jan Zbranek (International Chief Route Setter IFSC).

Rámcový program kurzu (přesný harmonogram bude upřesněn při zahájení dle počtu a rozdělení účastníků)
Datum: 12. - 16. 2. 2014
Místo konání: Lezecké centrum Tendon Smíchoff
Program: středa 18:00 zahájení kurzu
čtvrtek - neděle: lekce zaměřené na prohloubení stavěčských dovedností, znalostí pravidel, bezpečnosti práce a práce v týmu.
Neděle: 18:00 ukončení kurzu

Závazné přihlášky obsahující jméno, příjmení, datum narození, bydliště, kontakt a seznam postavených závodů v uplynulých 4 letech (případně informaci, že zájemce zatím závody nestavěl) prosím zasílejte mailem na adresu tomas.binter@horosvaz.cz nejpozději do 31. 1. 2014, případné další informace rovněž na uvedeném mailu.

Tomáš Binter