Kurz pro získání národní stavěčské licence 2018

31. 01. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení

Od 24. do 28. ledna se v Lezeckém centru SmíchOFF konal kurz pro získání národní stavěčské licence. Vedoucím lektorem byl jediný český držitel nejvyšší mezinárodní stavěčské licence (International Chief Route Setter IFSC) Jan Zbranek, na seminářích v oblasti aplikované fyziologie, specifik věkových kategorií a soutěžních pravidel se podílel také hlavní trenér reprezentace ČR Tomáš Binter.

Kurz, jehož se zúčastnilo 11 stavěčů, obsahoval praktické i teoretické lekce zaměřené na všechny oblasti stavěčské práce, tedy nejen na vlastní stavění cest a boulderů, ale i na práci v týmu, fyziologii lezeckého výkonu, věkové charakteristiky a principy jednotlivých disciplín, soutěžní pravidla, organizaci práce, team management atd. Součástí kurzu bylo soustředění reprezentace v boulderingu, na němž se frekventanti podíleli jak přípravou lezeckých problémů, tak asistencí trenérům a závodníkům při vlastním lezení. Zároveň zpracovávali i evidenci pokusů lezců na jednotlivých boulderech, aby mohli následně analyzovat rozdíly ve výsledcích podle starých a nových pravidel hodnocení boulderingu a jejich dopady na rozvržení typů i obtížností boulderů  a umísťování zón. Soustředění bylo důležitou zpětnou vazbou pro frekventanty i lektory.

Účastníci kurzu rovněž připravili sérii závodních a tréninkových cest určených pro lezení na obtížnost mládeže. Aby i zde byla zajištěna dostatečná zpětná vazba, byli pozváni vynikající lezci z mládežnických kategorií, aby tyto cesty otestovali a sdělili stavěčům své dojmy. V cestách klasifikace od 7+ do 10-UIAA  se pak stavěčům skvěle prezentovali Natálka Paarová, Aneta Ševčíková, Markéta Janošová, Honza Štípek a Adam Adamovský, díky jejichž výkonům i komentářům mohli frekventanti zhodnotit svou práci. Z pokusů našich nejmladších závodníků byl rovněž pořizován videozáznam určený k následné analýze.

Součástí hodnocení byl i test ze soutěžních pravidel, zkušební mapa závodní cesty a individuální pohovory. Přes dílčí nedostatky je nutno ocenit vysokou úroveň i maximální nasazení všech účastníků tohoto kurzu.

Na základě hodnocení a dosavadní praxe byly frekventantům kurzu uděleny tyto licence:

Hlavní stavěč ČHS – Denis Pail

Stavěč ČHS – Michal Kalvas, Richard Pařil, Zbyšek Černohous

Stavěč aspirant – Alžběta Poláčková, Ondřej Švec, David Ženíšek, Petr Chvojsík, Vojtěch Semík, Tomáš Benáček, Petr Kaša

Děkujeme LC SmíchOFF za vytvoření kvalitních podmínek, Janu Zbrankovi za přípravu a vedení kurzu, mladým testovacím lezcům a jejich rodičům za pomoc i zpětnou vazbu a všem účastníkům za zájem, zodpovědný přístup a odvedenou práci.

Za KSL Tomáš Binter