Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Kurz pro získání národní stavěčské licence 2018

Kurz pro získání národní stavěčské licence 2018
31. 01. 2018 | Rubrika: Soutěžní lezení

Od 24. do 28. ledna se v Lezeckém centru SmíchOFF konal kurz pro získání národní stavěčské licence. Vedoucím lektorem byl jediný český držitel nejvyšší mezinárodní stavěčské licence (International Chief Route Setter IFSC) Jan Zbranek, na seminářích v oblasti aplikované fyziologie, specifik věkových kategorií a soutěžních pravidel se podílel také hlavní trenér reprezentace ČR Tomáš Binter.

 

Kurz, jehož se zúčastnilo 11 stavěčů, obsahoval praktické i teoretické lekce zaměřené na všechny oblasti stavěčské práce, tedy nejen na vlastní stavění cest a boulderů, ale i na práci v týmu, fyziologii lezeckého výkonu, věkové charakteristiky a principy jednotlivých disciplín, soutěžní pravidla, organizaci práce, team management atd. Součástí kurzu bylo soustředění reprezentace v boulderingu, na němž se frekventanti podíleli jak přípravou lezeckých problémů, tak asistencí trenérům a závodníkům při vlastním lezení. Zároveň zpracovávali i evidenci pokusů lezců na jednotlivých boulderech, aby mohli následně analyzovat rozdíly ve výsledcích podle starých a nových pravidel hodnocení boulderingu a jejich dopady na rozvržení typů i obtížností boulderů  a umísťování zón. Soustředění bylo důležitou zpětnou vazbou pro frekventanty i lektory.

 

Účastníci kurzu rovněž připravili sérii závodních a tréninkových cest určených pro lezení na obtížnost mládeže. Aby i zde byla zajištěna dostatečná zpětná vazba, byli pozváni vynikající lezci z mládežnických kategorií, aby tyto cesty otestovali a sdělili stavěčům své dojmy. V cestách klasifikace od 7+ do 10-UIAA  se pak stavěčům skvěle prezentovali Natálka Paarová, Aneta Ševčíková, Markéta Janošová, Honza Štípek a Adam Adamovský, díky jejichž výkonům i komentářům mohli frekventanti zhodnotit svou práci. Z pokusů našich nejmladších závodníků byl rovněž pořizován videozáznam určený k následné analýze.

 

Součástí hodnocení byl i test ze soutěžních pravidel, zkušební mapa závodní cesty a individuální pohovory. Přes dílčí nedostatky je nutno ocenit vysokou úroveň i maximální nasazení všech účastníků tohoto kurzu. 

 

Na základě hodnocení a dosavadní praxe byly frekventantům kurzu uděleny tyto licence:

 

Hlavní stavěč ČHS – Denis Pail

 

Stavěč ČHS – Michal Kalvas, Richard Pařil, Zbyšek Černohous

 

Stavěč aspirant – Alžběta Poláčková, Ondřej Švec, David Ženíšek, Petr Chvojsík, Vojtěch Semík, Tomáš Benáček, Petr Kaša

 

Děkujeme LC SmíchOFF za vytvoření kvalitních podmínek, Janu Zbrankovi za přípravu a vedení kurzu, mladým testovacím lezcům a jejich rodičům za pomoc i zpětnou vazbu a všem účastníkům za zájem, zodpovědný přístup a odvedenou práci.

 

Za KSL Tomáš Binter