Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Juniorské mistrovství světa

29. 08. 2006 | Rubrika: Soutěžní lezení | Komentáře (0)

Stěna v Imstu patří asi k nejlepším na světě. Tato skutečnost, plus veliká zkušenost místních s pořádáním tak velkých závodů, byla jistotou výborných závodů. Pořadatelé navíc postavili stěnu na rychlost na místním náměstí a měli i přichystanou party pro závodníky. Bohužel déš't vše zhatil a rychlost se přesunula do haly. To však určitě neubralo na vysoké kvalitě těchto závodů.

Bohužel, ale našemu teamu se spíše lepila smůla na paty. V obtížnosti nám z kvalifikace postoupilo jen pět závodníků. V nejmladších holkách to byla Anička Čermáková, v klukách Martin Šifra. V prostřední kategorii pak Silva Rajfová a Martin Stráník. A v juniorkách nás ještě potěšila Lucka Hrozová.
Postup do finále byl už záležitostí opravdu těch nejlepších. Jednoznačně si ho zasloužil Martin Stráník, který do něj šel ze čtvrtého místa.
Další, kdo si ho určitě zasloužil, byla Silva Rajfová, která rozhodně do finále měla nakročeno, ale bohužel ji zastavil technický incident. Stalo se, že z našeho pohledu ve stropě vzala prodlouženou expresku  a cvakla ji do lana. V momentě, kdy cvakla další expresku, jsme s velkým zklamáním zjistili, že ta předchozí cvaknutá není a protože už byla mimo její dosah, tak byla rozhodčími zastavena. Jelikož jsme nevědli co se stalo, řešili jsme to jako technický incident. Bohužel mi pak hlavní rozhodčí po shlédnutí videa oznámil, že Silva lano netrefila a s jistotou mi potvrdil, že lano v karabině vůbec nebylo a tím bylo jasné, že jakýkoliv další protest byl bezpředmětný tedy předem zamítnutý. Poté jsme ještě úspěšně protestovali proti mladému Korejci v Martinově kategorii, který použil stup za páskou bez povšimnutí rozhodčích.
Martin pak ve finále lezl dobře, ale bohužel si špatně přečetl cestu a skončil na pátém místě.

Na rychlost se do pavouka dostali Anna Čermáková, Martin Šifra, Eliška Karešová, Lucka Hrozová a Libor Hroza. Do osmifinále se už dostala  jen Eliška Karešová a Martin Šifra. Naši důvěru měl i Libor, protože z kvalifikace měl druhý nejlepší čas, ale po smolných chybách v obou cestach to nedopadlo. Dále už pak i s trochou štěstí postoupil Martin Šifra, který nakonec bojoval o třetí místo. Už už ho měl, ale v druhé cestě nedoskočil na tlačítko a zůstalo na něj nepopulární čtvrté místo.

Velké překvapení přinesl Mateos Lopez (ESP), který vyhrál jak obtížnost tak rychlost. To se povedlo i Seanu McCollovi (CAN) a to dokonce podruhé v jeho kariéře. Dalším překvapením bylo třetí místo Davida Lamy (AUT), který lezl bezchybně, ale... Za zmínku stojí i úspěch Jona Cardwella (USA),jehož tatínek je Čech, který byl čtvrtý před Martinem Stráníkem. Celkově získalo nejvíce medailí Rakousko. Je vidět, že jejich práce s mládeží přináší své ovoce. Tento rok ukázal, že další výraznou nadějí po Davidu Lamovi je 14 letá Johanna Ernst, která s naprostým přehledem vyhrála svou kategorii.

Dan Kadlec

| Komentáře(0)