Junior Konečný vicemistrem světa v lezení na obtížnost

24. 08. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

PRAHA 22. srpna 2018 - Jakub Konečný se stal vicemistrem světa v kategorii juniorů do 19 let v lezení na obtížnost. Eliška Adamovská vybojovala 4. příčku v kategorii do 17 let. Česká výprava dosáhla na Mistrovství světa mládeže v soutěžním lezení v Rusku historicky nejlepšího úspěchu -  v konkurenci více než 1 100 závodníků ze 43 zemí vybojovala 19 bodovaných míst, z toho 11 postupů do semifinále resp. osmifinále.

V Moskvě se soutěžilo ve všech tradičních disciplínách - lezení na obtížnost, boulderingu a lezení na rychlost. V nejsilnější disciplíně, tedy v lezení na obtížnost, obsadila Česká republika 7. místo v pořadí národů ze 41 zemí. Za ní zůstaly supervelmoci jako Rusko, Kanada, Korea, Itálie, Německo, Velká Británie či Španělsko. Do semifinále se dostalo osm našich lezců. V boulderingu patří ČR 16. pozice ze 41 zemí a v lezení na rychlost 15. příčka z 38 zemí. Pouze 4 státy světa - Japonsko, Francie, USA a Rakousko, se umístily před ČR ve všech třech disciplínách.

Pro Jakuba Konečného je to první medaile z juniorského šampionátu, v roce 2015 skončil v italském Arcu 9., v roce 2016 v čínském Guangzhou 4., loni v rakouském Innsbrucku nepostoupil do semifinále a obsadil 29. místo. Pro Elišku Adamovskou jde rovněž o nejlepší životní výsledek, dosud bylo jejím maximem 7. místo z roku 2015.

V roce 2011 jsme připravili dlouhodobou koncepci rozvoje soutěžního lezení a na ni navázali systematickou práci na všech úrovních, včetně mládežnických kategorií. Jsem rád, že tento krok přináší úspěchy,“ komentuje dosažené výsledky předseda Českého horolezeckého svazu Jan Bloudek. Ruku v ruce s tím přichází stále se zlepšující odborné zajištění (trenéři, mezinárodní koučové, stavěči a fyzioterapeuti), materiální podmínky pro trénink i závody, zvyšující se počet společných tréninků a soustředění, dlouhodobé motorické testování reprezentace a v neposlední řadě vynikající atmosféra vzájemné spolupráce a podpory v realizačním týmu, mezi závodníky, rodiči a dobrovolníky, kteří reprezentaci pomáhají.

Poprvé v historii měla česká reprezentace na mládežnických závodech vlastní fyzioterapeutický servis (Patrik Chovan - Fyzio Gym Cooper) a čtyři kouče. Reprezentantům určitě pomohlo společné kvalitní ubytování pro závodníky v blízkosti haly. Partner mládežnické reprezentace Rock Point dodal na sezónu novou kolekci nezávodního oblečení, která pomáhá posílit týmového ducha.

Výsledky z juniorského světového šampionátu jsou pokračováním absolutně nejúspěšnější sezóny v historii české mládežnické reprezentace v lezení na obtížnost i v boulderingu. Reprezentaci čeká jako poslední akce letošní mezinárodní sezóny Mistrovství Evropy mládeže v boulderingu, které se koná 31. 8. - 2. 9. v Bruselu,“ uzavírá Tomáš Binter st., hlavní trenér reprezentace.

Jiří Vašek

fotogalerie Monika Brkalová