Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Jaký byl Český pohár v lezení na obtížnost na brněnské HUDY stěně?

Jaký byl Český pohár v lezení na obtížnost na brněnské HUDY stěně?
05. 03. 2020 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

V sobotu 29. února hostila brněnská HUDY stěna první kolo Českého poháru v lezení na obtížnost a současně první nominační závod pro zařazení do reprezentace.

Druhý nominační závod v obtížnosti se uskuteční v květnu v Jablonci nad Nisou.

Na každou z kategorií – muži, ženy, junioři (18–19 let), mládež A (16–17 let) a mládež B (14–15 let) – čekaly 2 kvalifikační cesty v rozmezí obtížností 7c až 8b+ z dílny Martina Jecha. Zúčastnilo se 54 žen a dívek

a 59 mužů a chlapců, přičemž poměrně velká část z nich závodila zároveň za dospělé i za juniory nebo mládež. Jména se tak opakovala nejen na startovních listinách, ale i na bedně. To ale předbíhám. Drtivě dominovali závodníci české národnosti, avšak objevilo se i nějaké to slovenské či polské jmeno. Zabušit dorazil také kazašský reprezentant a budoucí účastník olympijských her Rishat Khaibullin.

 

V devět ráno byly dopity kávičky a závodníci i diváci se přesunuli z baru do prostor stěny, kde hlavní rozhodčí Jura Čermák vysvětlil, kdo, kde, co a jak.  Hlavní stavěč Martin Jech každou z kvalifikačních cest předlezl a mohlo se začít. Celý průběh závodu, včetně kvalifikace, se vysílal online

a je stále ke shlédnutí. Během kvalifikace občas pokulhával zvuk, ale na finále už se to jakžtakž vyladilo.

Reportáž najdete také na ČT sport.

 

Přímé linky na YouTube:

            02 stěna

Bohužel se ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit Adam Ondra, což je sice škoda, na druhou stranu určitě všichni Adamovi přejeme, ať se dá raději brzy dokupy a může naplno trénovat na olympiádu. Přesto se však dopoledne zastavil a podepsal zájemcům připravené plakáty, ale i leccos dalšího, co mu bylo podstrčeno (trička, kalhoty, lezečky…).

 

Kvalifikace probíhala poměrně svižně, dolezeno bylo už před třetí.

V mužích první místo obsadil favorit závodu Martin Stráník, který se v nejtěžší kvalifikační cestě vedoucí v „grotě”, hlavním sportovním profilu stěny s převislostí 8 m, dostal suverénně nejdál. Ze druhého místa postoupil druhý favorit Kuba Konečný, z místa třetího Ondra Slezák. Pak už byly výkony poměrně vyrovnané. 

V ženách se v kvalifikaci nejlépe dařilo Karviné. Eliška Adamovská a Markéta Janošová jako jediné topovaly obě cesty a zajistily si tak postup do finále z prvních dvou příček. Z třetího a čtvrtého místa postoupily domácí závodnice Michaela Smetanova a Tereza Širůčková.

 

Po ukončení kvalifikace dostali opět prostor stavěči.  V „grotě“ vyrostly tři finálovky: 8a+ pro kategorii B, 8a+/8b pro ženy a 8c pro muže. S výjimkou tří nejlepších postupujících mužů a žen lezli finalisté všechny 3 cesty naráz. Bylo tedy stále na co koukat a finále i přes nemalé množství kategorií (a tím pádem i finalistů) pěkně ubíhalo. Cesty obtížnostně gradovaly, top nepadnul žádný, ale občas k tomu nebylo daleko. 

 

V cestě určené pro „béčka“ se nejdál dostal Adam Adamovský. Přelezl náročnou, převislou a pro většinu závodníků nepřekonatelnou pasáž a následně vypadnul z lišt nad ní. V dívkách první místo vybojovala Karolína Gendová, která dosáhla závěrečné části převisu. 

 

V mužích si pro třetí místo dolezl Štěpán Volf, který překonal výlez z převisu, ale zastavila ho sekvence dvou bočáků, z kterých další pohyb dokázal už jen naznačit. Totožného místa dosáhl i Kuba Konečný, jen o pár sekund rychleji. Zasloužil si tak druhé místo. Martin Stráník zvládl přechod ze zmíněných bočáku do lišty a ještě naznačil přesah do té následující. Martin se tak dostal nejdále a zvítězil, čímž navázal na svůj úspěch z minulého týdne, kdy ovládl první kolo Českého poháru v boulderingu.

                  11_Martin_Stráník

 

Zlato v juniorech získal Peter Kuric, silný a především univerzální lezec ze slovenské Handlové, který se může pochlubit výbornými výsledky z ČP v boulderingu z minulého týdne a účastí na světovém poháru v ledovém lezení. V mládeži kategorie A pak nejdále dolezli Ondra Slezák a Honza Vopat, přičemž Ondra byl o dvě sekundy rychlejší.

03-Honza_Vopat_Anna_Yurchenko

 

V ženách se lámal chleba ve výlezu z převisu do kolmice. Stavěči tu připravili na první pohled špatně čitelnou sekvenci tří lišt a následné šikminy, okořeněnou dost špatnými nohami. Nejlépe si s problémem poradila domácí Terka Širůčková – šikminu vzala na lištu, podržela ji, a ještě naznačila další pohyb. Získala tím zlato nejen v ženách, ale i v mládeži kategorie B.

Z druhého místa postupující Maki Janošová nezvládla sekvenci optimálně přečíst a vypadla z nejmenší z lišt. Na to, že přišla o berlích, to byl ovšem parádní výkon. Obdobné místo bylo konečné i pro další z domácích Míšu Smetanovou, která však podržela lištu s vyšším bodovým ohodnocením než Markéta a získala bronz. Eliška Adamovská problém řešila křížem a následným přesahem do šikmého chytu, který chtěla brát nejspíš na stisk, ale neudržela jej. Skončila tak druhá v ženách, první v juniorkách.

              04-Tereza_Širůčková

 

Tolik stručně k průběhu závodu. Následovalo předávání cen z rukou náměstka hejtmana Marka Šlapala, trenérky reprezentace Saši Gendové a Ivky Vejmolové, která pro tentokrát vyměnila roli závodnice za roli trenérky (a předávačky cen).

 

05-Štěpán_Wolf 06-Michaela_Smetanová 07_Ondrej_Slezák 08_Markéta_Janošová 09_Jakub_Konenčný

10_Eliška_Adamovská 12 14 15 16 17 18 stupně ženy 19 stupně muži

 

Závod se konal pod záštitou primátorky města Brna JuDr. Markéty Vaňkové. Realizace závodu proběhla za finanční podpory města Brna, Jihomoravského kraje a partnerů závodu.

Díky patří HUDY, BE.FASTER.CZ, Life!, La Sportiva, Rock Empire, Direct Alpine, Bernard, Yventech, Aix, Move Holds, Mammut.

Závod organizoval Český horolezecký svaz, pořadatelem byl Horolezecký oddíl Lokomotiva Brno.

 

Za fotky patří poděkování Pavlovi Nesvatbovi.

 

Kompletní výsledky jsou k nalezení na stránkách ČHS.:

- Muži  a  Ženy 

- Chlapci (B, A, J)  a Dívky (B, A, J)

 

 

Autor Jan Klega

 

Sekretariát ČHS, Ivana Palasová