Vzdělávání

Mládež

Jak to vypadalo na 1. kole Rock Point Boulderzávody 2017?

27. 03. 2017 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Pardubice 25. - 26. 3. - 1. kolo Rock Point Českého poháru v boulderingu 2017.  Už podruhé se ve městě perníku odehrál závod ze série Českého poháru. Po Olympijském parku, který sérii hostil v minulém roce, vybrali pořadatelé další atraktivní místo: výstaviště Ideon, kde tento víkend probíhal veletrh Regionpropag / Sport & adrenalin. Diváckou zajímavostí byla možnost sledovat závod, který byl zároveň 1. nominací do reprezentace, z ochozu 1. patra a přesvědčit se tak o náročnosti všech boulderproblémů.

Březnový termín a sebevědomí po zimním tréninku přilákalo rekordní počty závodníků. Do kvalifikačních kol nastoupilo 49 mužů a 32 žen. Perličkou byla účast portugalského Ricarda Costy, který v národní soutěži nedávno skončil na druhém místě. Mužskou kvalifikací se prokousalo 12 borců v čele s Martinem Stráníkem. Ženskou kvaldu vyhrála Péťa Růžičková, která nedávno sbírala novou lezeckou motivaci v Jordánsku.

5D3_2472

(Ricardo Costa: „Everything is the same - system, ambience, but the only difference is that in Portugal the basic level is easier. Today’s problems were really well equipped, difficult but fine to climb! )

Stavěči Vilda Chejn s Davidem Kozlem připravili kulisu jako ze svěťáku. Gymnastika na prvním boulderu se skokem a těžkým průtlakem napověděla, o co ve finále holek půjde. Stěžejní pak byl dvojskok ve čtvrtém boulderu, který oddělil 3 nejšikovnější holky dnešního závodu.

Ty se nakonec poskládaly na bednu v pořadí:

1.místo: Veronika Šimková

2.místo: Petra Růžičková

3.místo: Daniela Kotrbová

5D3_8072

Finále kluků se vyznačovalo poměrně nízkým počtem topů. Už jednička s roztodivným nástupem přes dva golfáče dala borcům zabrat. Nakonec ji čtvrtým pokusem topoval jenom Honza Novák. Dvojka po černých strukturách opět vyčlenila tři největší siláky – topovali Honza Chvála a kluci Stráníci. Třetí a čtvrtý boulder pak udolal už jen suverénní Martin Stráník, který sbírá sebevědomí na světový pohár do Meiringenu. Držíme palce!

Končné pořadí na chlapské bedně:

1.místo: Martin Stráník

2.místo: Jan Chvála

3.místo: Štěpán Stráník

stupně

Součástí hlavního závodu byl i Rock Point ČP mládeže 2017 pro kategorie A (ročníky 2000-01) a J (1998-99), kde se taktéž bojovalo o reprezentační dresy. A-kategorie vyhráli Lenka Slezáková a Jakub Skočdopole a J-kategorie Veronika Šimková a Ondřej Bína.

image40
Neděle patřila dětským závodům Boulderděti. Celkem 199 dětí si vyzvedlo oranžové triko s kresleným silákem na hrudi a šlo se poprat o super umístění. Ríša Pařil a pardubická místní skupinka stavěčů vytvořili desítky boulderů, které po celý den dmýchaly dětské (a rodičovské) emoce. Nutily k zamyšlení a hecovaly děcka k super výkonům.

Už od nejmenších kategorií jsou znát obří talenty! Nejen Oja Mázl, Mára Jeliga, Jan Vopat, Markétka Janošová ale i SPOUSTA dalších začíná čeřit vodu! Je i skvělé vidět nadšení rodičů a trenérů, kteří s děckama závody prožívají. Green Trees Monkeys, Pohodička ze Slanýho, Boulder Bambini, Lezecký tým Pardubice, Pavoučci z Liberce, HOVRCHšáci a další…ti všichni přijíždí a odjíždí jako jedna lezecká banda a závody si mega užívají.