Facebook

Český horolezecký svaz

Informace k soutěžnímu lezení pro sezónu 2021

Informace k soutěžnímu lezení pro sezónu 2021
21. 12. 2020 | Rubrika: Sportovní lezení

Vstupujeme do nové sezóny v soutěžním lezení a jsme si vědomi, že bude výjimečnou, a to z několika důvodů.“ Touto větou jsme zahajovali článek k sezóně 2020, která byla opravdu neobyčejná a všechny překvapila, i když z jiného důvodu.  Věříme, že nyní už jsme na všechny případné komplikace spojené s Covidem připraveni, a že se vše pomalu vrací do normálu. Proto si troufáme tuto větu použít i pro příští rok!

 

Především nás v roce 2021 čekají odložené Olympijské hry Tokio 2020, na kterých bude poprvé zařazeno soutěžní lezení ve formě trojkombinace. 

Na Olympijské hry se, jak všichni vědí, za Českou republiku nominoval pouze Adam Ondra, i když snaha byla i u dalších sportovců a reálná šance se nominovat pak především v případě Elišky Adamovské na ME v Moskvě.

Naším úkolem a cílem je zajistit Adamovi spolu s ČOV co nejlepší podmínky pro jeho přípravu a trénink.

 

Dále se v sezoně 2021 uskuteční několik dalších výjimečných akcí, mezi které patří Mistrovství světa v Moskvě, Mistrovství světa a Evropy mládeže ve Voroněži a Permu a kromě toho celá řada závodů světového a evropského poháru.

 

Komise soutěžního lezení celý (mnoha Covid – 19 omezeními svázaný) rok 2020 pracovala na zajištění toho, aby proběhlo co největší množství závodů, soustředění a tréninků a vstup do další - snad už klidnější - sezóny 2021 tak byl co nejplynulejší…

 

Untitled

Hlavním trenérem reprezentace a VSCM se stal Petr Klofáč, který je zároveň trenérem resortního centra CSMV OLYMP, trenérem mládežnické reprezentace a VSCM je Alexandra Gendová a koordinátorkou reprezentace a VSCM Iva Vejmolová, přičemž pro rok 2021 počítáme ještě se spoluprací dalších 2 asistentů.

 

Stejně jako v roce 2020 budou naši reprezentanti používat pro monitorování tréninkových plánů elektronický zápisník firmy Yarmill, na jehož zdokonalování jsme během roku pracovali. Na základě nasbíraných dat je zadána analýza výkonnosti a tréninkové přípravy všech reprezentantů účastnících se ME v Moskvě a další analýzy budou následovat. V tomto roce dojde k propojení aplikace Yarmill a Climbro tréninkového systému, tak aby data z tréninku na této speciální „desce“ byla dostupná jak závodníkům, tak trenérům na jednom místě. Climbro tréninkové desky budou rozmístěny do tréninkových center, kterými jsou: Jungle TC, Hudy TC, Vertikon TC, TendonBlok TC a v průbehu ledna budou reprezentantům zpřístupněny licence k užívání tréninkové aplikace.

Ke spolupráci při koučování závodníků na trénincích, soustředěních či závodech budou opět přizváni také další výborní závodníci (Adam Ondra, Martin Stráník, Štěpán Volf, Štěpán Stráník a další), trenéři pro různé výkonnostní skupiny (Matouš Pokorný, Tomáš Sycha, David Migál, Silva Rajfová a další) či stavěči (Denis Pail, Vilém Chejn, Jan  Šolc a další).

 

Na nezbytných součástech procesu tréninkové přípravy, jako je mentální příprava nebo sportovní výživa, budeme spolupracovat s odborníky (MUDr. Tomáš Soukup, Tomáš Hvorecký), kteří budou našim reprezentantům k dispozici v rámci společných soustředění nebo k osobním konzultacím.

 

Pravidelné stavění a obměny tréninkových cest se budou odehrávat především v nově vzniklých tréninkových centrech reprezentace – Hudy v Brně a Jungle sport parku v Praze. Na těchto místech zahájí provoz TC ČHS, která poskytnou tolik chybějící tréninkové profily, závodní cesty a bouldry  pro ještě kvalitnější přípravu našich reprezentantů, členů VSCM, ale také talentovaných dětí ze Sportovních středisek a členů lezeckých oddílů. Zároveň půjde o místa vhodná pro pořádání závodů Českého poháru nebo různých soustředění.

Změnou oproti minulému roku bude tedy to, že stavění  tréninkových cest a bouldrů bude situováno především do těchto dvou nových TC, ačkoliv tréninkové cesty a bouldery budou připravovány pro členy reprezentace, Vrcholového sportovního centra mládeže i Sportovních středisek také v dalších TC ČHS v rámci soustředění nebo společných tréninků.

 

Závodníci mohou ve všech tréninkových centrech nahlížet do aktuálního rozpisu cest či boulderů, kde najdou aktuální informace o datu postavení cesty/bouldru, jejich autorovi a také popis jejich charakteru a určení.

O proces pravidelné obměny cest, zajišťování stavěčů a celkovou organizaci těchto činností se bude starat stejně jako v roce 2020 koordinátor stavěčů Denis Pail.

 

O konkrétním soustředění nebo tréninku, jejich programu a podmínkách účasti budou závodníci informováni přímo v samostatném dokumentu, ale také prostřednictvím e-mailu.

 

Soustředění dospělé a mládežnické reprezentace 2021:

9.–10. 1. 2021 FYZIO soustředění Praha – FyzioGym Praha, sportovní centrum Palmovka
Soustředění bylo zrušeno vzhledem k platným omezením.

 

Společné tréninky VSCM:

23.1. 2021 VSCM (všichni členové) trénink v boulderingu - Jungle sport park Praha

Trénink byl zrušen vzhledem k platným omezením.

 

Nad tato společná soustředění a tréninky budou organizovány pravidelné společné tréninky VSCM Brno, Ostrava nebo Praha, jejichž termíny budou členům VSCM oznamovány vždy s dostatečným předstihem (minimálně 2 týdny).

 

Společné tréninky SPS:

16.1. SpS Morava Sever – Jeseník

Trénink byl zrušen vzhledem k platným omezením.

24.1. Celorepublikové soustředění SpS Čech, Morava-jih, Morava-sever - bouldering Jungle sport park Praha

Trénink byl zrušen vzhledem k platným omezením.

 

Další termíny repre soustředění, tréninků VSCM a SpS budou upřesněny během ledna 2021.

 

Tyto tréninky jsou určeny pro členy reprezentace, VSCM nebo SpS, avšak mohou se jich do naplnění kapacity účastnit také další závodníci s odpovídající výkonností .

 

ORG4

V roce 2021 pokračujeme v oblasti pohybové terapie a fyzioterapeutické péče pro reprezentaci a talentovanou mládež (SpS) ve spolupráci s týmem Fyzio Gym Cooper. Veškeré informace, podmínky a kontakty budou doplněny.

Spolupráce s dalšími fyzioterapeuty podléhá schválení vedení reprezentace a FyzioGym Cooper.

 

ORGŠ

Níže uvedené dokumenty související s účastí reprezentantů na mezinárodních závodech, projdou dílčími aktualizacemi, které budou zveřejněny do 15. 1. 2021:

- Nominační pravidla pro dospělé

- Nominační pravidla pro mládež

- Pravidla proplácení příspěvků dospělým

-Pravidla proplácení příspěvků pro mládež 

 

Kalendář mezinárodních závodů pro sezónu 2021 je zveřejněn - kopíruje aktuálně platné závody IFSC.

 

Vedení reprezentace pravděpodobně nebude (především z důvodů zajištění co nejkvalitnější a smysluplné přípravy na další mezinárodní akce a také z důvodu kolize s tuzemskými závody nebo soustředěními) vysílat oficiální výpravu na všechny mezinárodní závody vypsané v kalendáři IFSC.

 

O konečném rozhodnutí budeme reprezentaci informovat v dostatečném předstihu. Pokud některý z řádně nominovaných reprezentantů projeví zájem o start na těchto „nezařazených“ závodech, bude mu umožněn v souladu s nominačními pravidly a pravidly proplácení, ČHS ale nebude zajišťovat dopravu ani ubytování a nebude vysílat mezinárodního kouče.

 

ORG2

Kalendář tuzemských závodů pro rok 2021 byl již zveřejněn. Takto brzké představení konkrétních termínů přináší mnoho výhod, včetně možnosti lepší tréninkové přípravy.

 

Od Nového roku přecházíme na nový systém tuzemských závodů. Závody budou rozděleny na nejvyšší Mistrovské soutěže a následně závody I., II. a III. ligy. Hlavním důvodem nového rozdělení je volání lezeckých oddílů po organizaci většího počtu svazových soutěží, jak na té nejvyšší, tak i na nižších úrovních.

 

Český pohár dospělých a mládeže v boulderingu bude mít čtyři kola a v lezení na obtížnost opět jen 3 kola.

První dva závody budou nominační a tím posledním v obou disciplínách bude Mezinárodní mistrovství ČR.

U rychlostní disciplíny budou závody dva, včetně MMČR. 

Český pohár kategorií U14 bude v obou disciplínách čtyřkolový, včetně Mistrovství ČR.

 

Cíle a podrobný popis nového rozdělení lezeckých soutěží bude předmětem samostatného článku, který bude zveřejněn v průběhu ledna 2021.

 

Další novinky i aktualizace informací vám budeme přinášet v průběhu následujících  dnů a týdnů.

 

 

Alexandra Gendová, trenérka mládežnické reprezentace a VSCM