Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Honza Štípek vybojoval bronz na ME mládeže v boulderu!

08. 08. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení

Mládežnická reprezentace ve sportovním lezení má za sebou jeden z nejzásadnějších závodů sezóny, kterým bylo Mistrovstí Evropy mládeže v boulderu. Závod probíhal v nedalekém Grazu a vzhledem k jeho důležitosti jsme vyslali opravdu početnou výpravu 17 závodníků. Hvězdou českého týmu se stal Honza Štípek, který vybojoval bronz.
Arina Jurčenko, Jan Štípek

Mistrovstvi Evropy mládeže v boulderu odstartovalo ve středu 3. srpna slavnostním zahájením za účasti všech sportovních výprav. O den později pak odstartoval samotný závod, a to kategorií U18. Hned od začátku bylo jasné, že závodníci nebudou mít nic zadarmo a pro dosažení zón a topů se budou muset opravdu snažit. Mezi chlapci U18 nastoupil Štěpán Bulena, který si dobře poradil s technickou kolmicí a až do posledních chvil se držel na postupové pozici. Semifinále mu ale nakonec těsně uniklo a z Grazu si tak odvezl trochu smolné, ale pěkné 22. místo. Spolu s ním závodil v kategorii také Lukáš Hacura, na kterého byly bouldery příliš náročné a umístil se tak na děleném 49. místě. O poznání lépe se dařilo našim U18 dívkám. Arina Jurčenko topovala hned dvakrát a s přehledem si tak zajistila postup do semifinále z 5. místa. O něco hůř se vedlo Barče Bernardové, která ukořistila top pouze na prvním boulderu. I to však stačilo na 17. místo a tedy postup do semifinále.

Další startující kategorií byla U16, kde ostře odstartoval Lukáš Mokroluský, který s přehledem topoval první tři bouldery hned na první pokus! Do semifinále tak postoupil ze skvělého 7. místa. Honza Štípek se sice momentálně potýká s menšími obtížemi s ramenem, ale i přes to zalezl také dobře a s jedním topem si vybojoval postup ze 17. místa. Nutno zmínit, že Honza lezl mezi posledními závodníky, což se značně podepsalo na stavu chytů. Jaroslav Šikula se svým jedním topem dlouho setrvával na posledních postupových příčkách, ale nakonec mu, stejně jako Štěpánu Bulenovi, chybělo na postup trochu štěstí a z mistrovství odjel s 22. místem. Největší smůlu si ovšem vybraly naše nejmladší závodnice, rovněž z kategorie U16, z nichž se ani jedné nepodařilo dosáhnout jediného topu. Všechna děvčata se tak se shodným zápisem čtyř zón umístila na 22.-24. místě v pořadí Mariana Janošová, Viktorie Konečná a Natálie Paarová.

Mariana JanošováNaty Paarová

V druhém lezeckém dni bojovali o postup juniorští závodníci, pro které byly připraveny skvělé bouldery vyžadující nejen koordinaci, dynamiku a preciznost, ale i sílu, což není na převážně kolmé boulderovce v Grazu, úplně pravidlem.

Tereza Širůčková potvrdila obrovský progres, který u ní v poslední době sledujeme nejen v obtíýžnsoti, ale očividně také v boulderingu. Kromě postupu z 19. místa, jí (i nám) udělalo radost také to, že se jí už daří zvládnout i technicky náročné, koordinační bouldery. Naše další juniorky Adéla Bajerová a Eliška Bulenová se umístily na 22. a 25. místě.  Áďa měla trochu smůlu, když v časovém limitu nestihla přidat druhou ruku na top, který by jí postup zajistil. Eliška by ve své nejlepší formě měla rozhodně na víc, do závodění se ale vrací po delším tréninkovém výpadku, takže i ona může být se svým výsledkem spokojená.

Marek Jeliga si v silné kategorii juniorů zapsal jeden top a 3 zóny, což i jemu stačilo na postup do semifinále ze 17. místa! Dalším juniorům, Lukáši Dolečkovi a Ondřeji Mázlovi bohužel nestačily síly, což se v kombinaci s vysokou teplotou zhoršující tření chytů podepsalo na jejich výkonech. Kluci si se shodným výsledkem dvou dosažených zón odvezli domů 34. a 35. místo.

Lukáš Mokroluský

V semifinále jsme měli možnost sledovat hned 6 českých zástupců, kterým byli Arina Jurčenko, Bára Bernardová, Lukáš Mokroluský, Jan Štípek, Terka Širůčková a Marek Jeliga.

Arinka předvedla famózní výkon a s výsledkem dvou topů a čtyř zón si zajistila hladký postup do finále z 5. místa! Naší druhé semifinalistce z kategorie U18, Barče Bernardové se bohužel podařilo zapsat pouze jednu zónu a skončila tak na 19. místě.

Honza Štípek ukázal svou převahu sérií flashových přelezů, ve kterých ho zastavila až kolmice ve čtvrtém, tedy posledním boulderu. I v něm však na třetí pokus zapsal top a spolu s Francouzem Samuelem Richardem, tak nechali zbytek startovního pole daleko za sebou a suverénně postoupili.

Lukáši Mokroluskému na postup chybělo trochu síly, zkušeností a štěstí. S jedním topem a třemi zónami skončil kousek za branami finále, na 10. místě. Pro Lukáše je jeho výsledek zklamáním, objektivně se ale jedná o výborné umístění, za které mu moc děkujeme a věříme, že se mu příště vlastní očekávání podaří naplnit!

Posledními semifinalisty byli junioři Terka Širůčková a Marek Jeliga, Ani jeden z nich se ale, bohužel, do finále neprobojoval, a to o přesto, že se  Marin cítil při síle a lezlo se mu dobře. Byla škoda, že se v posledním boulderu, který mu byl stylem asi nejbližší, trochu zamotal, jeho zdolání by mu totiž rozhodně zaručilo postupovou pozici. S výsledkem dvou topů a tří zón se umístil na 11. místě.
Terka v semifinále bojovala se svou výškou více než obvykle. Některé sekvence musela řešit jiným způsobem, což pro ní bylo vyčerpávající. Ovšem, vzhledem k tomu, že šlo o její teprve první semifinále na takto velkém závodě, může být s výsledkem spokojená. Skončila na 20. místě.
POZN. Je určitě třeba zmínit, že semifinále juniorů se odehrálo v nefér podmínkách vůči některým závodníkům. Kvůli nedostatku času nebyl postaven nový set boulderů a lezlo se na pouze drobně pozměněných boulderech ze včerejšího finále kategorií U18. Závodníci o tom samozřejmě dopředu nevěděli, ale vzhledem k tomu, že se na včerejší finále někteří dívali a jiní třeba ne, mohlo to být buď extrémní výhodou, nebo nevýhodou, která mohla značně ovlivnit výsledky.
Terka Širůčková
Marek Jeliga
V českých barvách nastoupili do finále Arina Jurčenko a Honza Štípek.

I tentokrát si stavěči připravili velmi komplexní a silově náročné bouldery, které pro Arinčinu kategorii byly možná náročné až příliš. To dokazuje fakt, že i vítězka si zapsala pouze dva topy. Na Arince šla trochu znát únava po celém závodním dni, kvůli které se ji ve večerním finále nelezlo úplně komfortně, a jak sama přiznala, cítila se trochu bez síly.
I přesto v boulderech dolézala poměrně vysoko a v některých jí do topů příliš nechybělo. Na posledním boulderu si spravila chuť, když dokázala zachovat chladnou hlavu a koordinační skok s následným těžkým průtlakem zvládla s naprostým přehledem. Svým výkonem si dolezla pro úžasné 5. místo! Arinka nám v posledních měsících stále ukazuje svůj velký progres, ať už jde o fyzickou, ale i psychickou stránku výkonu. Jsme na ni opravdu pyšní a víme, že má před sebou ještě velkou budoucnost.
Arina Jurčenko
V závěru Mistrovství Evropy se o senzaci postaral Honza Štípek, kterývybojoval bronz! V nervydrásajícím finále kategorie U16 nás Honza napínal doslova až do poslední minuty, jelikož o tom, zda získá bednu nebo skončí na 8. místě, se rozhodlo až na úplně posledním boulderu.
Honza se ve finále nechal trochu znervóznět poté, co se mu nepovedl první, silový boulder, který se na první pohled zdál být přesně jeho stylem. Ve druhém, kolmém boulderu, který začínal koordinačním přeskokem, se skoro celé čtyři minuty nemohl přesně trefit a začínal působit lehce rozhozeně. V posledních sekundách koordinaci zvládl a zapsal zónu, ale na dolezení mu už nezbyl čas. Třetím, opět silovějším boulderem, se bez jakýchkoliv problémů proběhl na první pokus a bylo jasné, že o jeho osudu rozhodne až ten poslední, který naštěstí reflektoval všechny Honzovy silné stránky. Kampusovací začátek a silově technický konec se mu podařilo zdolat třetím pokusem a urvat tak medaili!