Honza Štípek přiváží bronz z EPM v Imstu!

31. 05. 2022 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Česká mládežnická reprezentace má za sebou první letošní mezinárodní závod v obtížnosti, kterým byl Evropský pohár mládeže v Imstu. Začátek sezóny zahájili naši závodníci úspěšně a Honza Štípek si přivezl bronz!

Jolana Adámková

Jolana Adámková, foto: Dódy Kétyi

Celý EPM v Imstu začal už v pátek, a to Evropským pohárem v rychlosti, kde se podařilo postoupit do finále dvěma našim reprezentantům Vojtěchu Vrzalovi (U20) a Šimonu Cibulkovi (U18). Ve finále, bohužel, nepostoupili do medailových duelů a oba závodníci tak shodně skončili na 6. místě. Byla velká škoda, že se nepodařilo dostat  do finále našemu nadějnému Janu Šimůnkovi (U20). Ten v závodech Českého poháru dosahoval slušných časů, které by v Imstu určitě vystačily na medailové umístění. Také Honza Štípek (U16), který se specializuje především na obtížnost a boulder, skončil před branami finále se skvělým časem 8,61 s.

speed

Šimon Cibulka ve finále rychlosti, foto: Lara Novak

Do nedělního finále závodu v lezení na obtížnost se v Imstu probojovalo celkem 6 našich reprezentantů. Je třeba zmínit, že konkurence byla v letošním roce silnější, jelikož se závodu účastnil i francouzský tým, který v roce 2021 z důvodu Covid pandemie chyběl.

Velkým smolařem závodu byl Lukáš Mokroluský (U16), který si při pátečním rozlezu poranil koleno, což ho limitovalo už v kvalifikacích. I přesto mu finále nevyšlo o pouhé jedno místo. Vzhledem ke zranění by ale ani v případě postupu zřejmě nemohl do finále nastoupit a těsný výsledek ho tedy nemusí tolik mrzet. Velmi dobře ho zastoupil Honza Štípek, který i přesto, že absolvoval páteční závod v rychlosti a mohl se tak cítit unavenější, v kvalifikačních kolech dominoval a do finále postoupil z druhého místa. Jára Šikula bohužel neproměnil své reálné šance na postup do finále a z Imstu si odvezl 26. umístění v konkurenci 55. závodníků.

Honza Štípek

Honza Štípek, foto: Dódy Kétyi

Dívky kategorie U16 v kvalifikaci zalezly skvěle a Mariana Janošová i Natálie Paarová, pro kterou to byl první mezinárodní závod v obtížnosti, postoupily do finále z 8. a 9. místa. Natka výborně zalezla v první kvalifikační cestě, kterou topovala a Marianka si pojistila finále obdivuhodným  výkonem v druhé cestě, kde věděla, kam musí dolézt pro postup. Tímto výsledkem prokázala velkou psychickou odolnost a zúročila své zkušenosti. Úplný nováček na mezinárodních závodech - Jolanka Adámková může být se svým výkonem, a to především v druhé kvalifikační cestě, spokojená. 25. místo v konkurenci 50. soupeřek je pěkným výsledkem a věříme, že o Jolance ještě uslyšíme.

Mariana Janošová

Mariana Janošová, foto: Dódy Kétyi

Závodnice kategorie U18 se bohužel nepodívaly do finále a zvlášť pro Arinu Jurčenko (22. místo) i Annu Mihalčíkovou (29. místo) to bylo velké zklamání, vzhledem k tomu, že v minulém roce, ještě v kategorii U16, obsadily v Imstu 11. a 7. místo. Je vidět, že v kategorii U18 je čeká velká konkurence a hodně práce, ale věříme, že je to pro obě skvělé závodnice výzva a motivace do dalšího tréninku. Sabina Skoupá, která nás také reprezentovala v páteční rychlosti, se v letošním roce poprvé probojovala i do reprezentace v obtížnosti a na nominačních závodech i v trénincích prokazovala výbornou formu. V Imstu obsadila v obntížnosti 25. místo, přičemž v druhé kvalifikační cestě porazila obě naše favoritky, V konkurenci 52 závodnic se při jejím premiérovém startu v této disciplíně jedná o velmi pěkné umístění.

Arina Jurčenko

Arina Jurčenko, foto: Dódy Kétyi

Naši reprezentanti kategorie U18 také nedosáhli na finále a pouze Honza Šťovíček (22. místo) předvedl slušný výkon v druhé kvalifikační cestě, kde se dostal do první dvacítky. Štěpán Bulena měl trochu smůlu, jelikož chyty v druhé kvalifikační cestě již při jeho startu příliš nedržely a když se k tomu přidalo smeknutí nohy, musel se spokojit s 27. místem mezi 42 závodníky. Pro Viléma Jančuše (42. místo), který se stejně jako Sabča dostal letos poprvé do reprezentace v obtížnosti, to byla velká zkušenost a doufáme, že také motivace do další přípravy.

Vilda Jančuš

Vilém Jančuš, foto: Lara Novak

Juniorské kategorie nám opět udělaly velkou radost a hned 3 závodníci postoupili do finále. Mezi muži U20 skvěle zalezl Marek Jeliga, který ve své první kvalifikační cestě skončil jako 8. v pořadí a do finále se dostal z 9. místa. Mezi ženami zářila Tereza Širůčková, která si zajistila postup z krásného 2. místa. Nikola Králíková také předvedla výborný, vyrovnaný výkon a my jsme se tak mohli radovat také z jejího postupu z 10. místa.

Terka Širůčková

Terka Širůčková, foto: Dódy Kétyi

Na nedělní finále závodníci dobře zregenerovali, mimo jiné i díky fyzio péči Světlany Hrachovinové z Fyzio Gym Cooper, která byla celý den i večer závodníkům k dispozici. Pro Světlanu to byla první zkušenost s naším národním týmem a my jsme ji poprosili o krátké zhodnocení:

„Z mého pohledu proběhl závod až na zranění Lukyho kolene bez větších komplikací. Sledovat lezecké výkony byla radost a jsem ráda, že i já jsem mohla alespoň malou měrou přispět k úspěchům českého týmu. Závodníkům gratuluju k hezkým výsledkům a přeju hodně sil a štěstí do následujících závodů.“

Světlana Hrachovinová, fyzio

Vzhledem k dlouhému lezeckému profilu se cesty v Imstu vyznačují lehčím začátkem, tentokrát v některých případech až příliš lehkým, s gradací v headwallu. Finále zahájila Natálie Paarová, která se cestou prošla pěkně, ale o něco opatrněji, než bylo potřeba, takže jí v závěru nezbývalo mnoho času. Když pak byla svým osobním trenérem povzbuzena k většímu spěchu, zjevně znervózněla a krok, kde byla nutná větší koncentrace nedotáhla. I tak je Natčino 10. místo krásným výsledkem a příslibem do budoucna.

Natálka Paarová

Naty Paarová, foto: Dódy Kétyi

Marianka se i díky svým větším zkušenostem dostala do rozhodujících pasáží rychleji a jen díky tomu, že teploměr ukazoval 7°C, takže jí v cestě "přemrzly" prsty a že ve výlezu necvakla expresku, obsadila 6. místo.

Honza Štípek prolezl opět lehčí začátek cesty s přehledem a ve výlezu, kde o výsledném pořadí rozhodovaly zhruba 3 kroky, se mu podařilo udržet chyt číslo 48, čímž si zajistil bronzovou medaili! Pro Honzu je to nejen první splněný sen ve sportovním lezení, ale zároveň tímto umístěním naplnil nominační kritérium pro účast na Mistrovství světa mládeže v Dallasu, které proběhne koncem léta.

Bronzový Honza Štípek

Bronzový Honza Štípek, foto: Lara Novak

Závěrečná finálová kola odstartovala Nikola Králíková, která perfektně zvládla těžší krok pod stropem i přesto, že ho při prohlídce spolu s Terkou Širůčkovou nesprávně přečetly a vyhodnotily. Niki naštěstí stihla betu včas změnit a jen díky výsledku z kvalifikace jí utekla bronzová medaile, ze které se mohla radovat v roce 2021.

Nikola Králíková

Nikola Králíková, foto: Dódy Kétyi

Velká škoda byla, když Terka dolezla právě do nesprávně namyšleného místa pod stropem a zřejmě i díky zmrzlým prstům, jak nám po svém výkonu sdělila, se nedokázala vrátit a dolézt dále. Věříme, že s její momentální formou by to bylo minimálně do míst, kde se bojovalo o medaile.

Marek Jeliga (U20) se popral s pěkně postavenou cestou velmi dobře. Technické pasáže vyhodnotil a přelezl správně a k umístění na pódiu nechybělo mnoho. I jemu se minulý rok v Imstu houpala medaile na krku a možná proto mohl být ze svého výkonu lehce zklamaný. Dle našeho názoru se ale s velkou konkurencí srovnal skvěle a na dalších závodech ve švýcarském Ostermundigenu si určitě spraví chuť.

Děkujeme za koučování Silvii a Lucii Rajfovým, Světlaně Hrachovinové  z  Fyzio Gym Cooper za fyzio péči a Rudolfu Štípkovi za pomoc při odvozu závodníků.

Závodníkům ještě jednou gratulujeme k úspěšné reprezentaci.

logo_partner_repre

Kdo a proč se účastnil závodu?

Po  splnění nominačních kritérií a sestavení reprezentačního družstva, proběhl víkend před „Imstem“ simulovaný závod, kterého se účastnila také slovinská reprezentace a jehož výsledky byly vedením reprezentace zohledněny pro schválení startů na tomto závodě. Pořadí z nominačních závodů je sice podmínkou pro vstup do reprezentace, ale narozdíl od minulých let je pouze jedním z kritérií, která vedení reprezentace posuzují pro start na jednotlivých mezinárodních závodech. Dalšími kritérii, které jsou sledovány, jsou výsledky závodníků v sezóně 2021 (na mezinárodních i tuzemských závodech), umístění na závodech EPM v letošní sezóně, průběžné pořadí v žebříčku EPM v roce 2022 a v  neposlední řadě také aktuální výkonnost. Pravidla nominace do reprezentace - mládež 2022

Na základě těchto kritérií vedení reprezentace rozhodovalo o nasazení závodníků i na tento závod – jsme rádi, že v některých kategoriích je výkonnost závodníků velmi vyrovnaná a proto je důležité zhodnotit skutečnou aktuální formu každého z nich a vyslat na závod ty nejlepší. Zároveň chceme dát šanci všem členům reprezentačního týmu, tvořeného 4 reprezentanty v každé kategorii, účastnit se mezinárodních závodů, které jsou omezeny kvótou 3 účastníků z každé země. Proto závodníka nebo závodníky s horším umístěním na posledním závodě může vystřídat ten, který se jej neúčastnil. Tento postup je standardní i v jiných zahraničních týmech a stejně tak i slovinský tým na společném tréninku v Brně, ačkoliv měl týden po nominačním závodě, upravoval konečnou nominaci na Evropský pohár v Imstu.