Facebook

Český horolezecký svaz

ČHS členství, informace

ČHS servis pro členy

Skály

Vzdělávání

Mládež

EYC Uster 2017

EYC Uster 2017
28. 06. 2017 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Třetí letošní závod Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost hostil o víkendu 24. – 25. června švýcarský Uster, kam dorazilo také 14 českých reprezentantů. český tým

V sobotní kvalifikaci nejmladších dívek kategorie B jsme měli tři závodnice. Nejlépe z našich si vedla Terka Širůčková, která si ve své první kvalifikační cestě nejdříve pohlídala důležitou nohu a následně si s neuvěřitelnou bojovností došla pro 17. místo v cestě. Druhá cesta se jí již tolik nepovedla, když ji zastavil přechod přes nepříjemnou oblinu. Celkově Terka obsadila 21. místo z 32 závodnic. Druhá naše závodnice, Míša Smetanová, nebyla spokojená s první kvalifikací. Opomenutím zmíněné nohy si situaci zkomplikovala a nateklo jí natolik, že následoval brzký pád. Naopak druhou kvalifikací si Míša polepšila. Přešla přes oblinu, která zastavila Terku a nakonec v této cestě obsadila 19. pozici, což znamenalo konečné 26. místo. Třetí závodnice v této kategorii, Nikča Králíková, se prala s cestami statečně, avšak silové dispozice jí přece jenom nedovolily dosáhnout na lepší, než 31. místo.

 IMG_9312

U chlapců v kategorii B jsme měli taktéž tři závodníky. První kvalifikační cestu zahájil Albert Musil. A lezl velmi dobře. Špatně čitelné místo uprostřed cesty se nejdříve pokusil vyřešit staticky, avšak rychle situaci přehodnotil a dynamickým přesahem pokračoval dál. Nakonec dolezl pro 26. místo v cestě. Ve druhé kvalifikaci svůj výkon ještě zlepšil, a tak po dvou vyrovnaných výkonech obsadil konečnou 25. pozici z 38 závodníků. To je velmi dobrý výsledek a především další zlepšení pro tohoto závodníka. Náš druhý závodník, Marek Jeliga, lezl první kvalifikační cestu naprosto s přehledem, zmíněné špatně čitelné místo oblezl po stupech a lehce si došel pro TOP. Problém však pro Marka nastal v cestě druhé, která byla rovněž kvalifikací pro kategorii juniorů. Jeho zarputilost řešit kroky postavené pro lezce o půl metru vyšší, sklidila uznání všech přihlížejících. Desátý takový krok v řadě už byl ale přece jen nad Markovy levitační schopnosti. Celkově to tak znamenalo sice vynikající, avšak nepostupové 16. místo. Třetím českým závodníkem byl Ondra Slezák. Ondra hladce prošel první kvalifikací a spolu s dalšími šestnácti chlapci zapsal TOP. Druhou kvalifikaci pak Ondra výborně přečetl, lezl skvěle technicky a v klíčovém místě dokázal udělat důležité plusko. V součtu tak postoupil do finále z 1. místa.

 IMG_9246

Do kategorie A nastoupily k závodu opět tři naše dívky. Terce Kubátové se závod bohužel nevydařil. V první kvalifikační cestě, společné s dívkami kategorie B, ji stejně jako Terku Širůčkovou zastavila nepříjemná oblina. To Terku rozhodilo natolik, že ve druhé cestě spadla příliš brzo a celkově tak obsadila poslední, 31. pozici. Anička Deuserová, která startovala na svém prvním mezinárodním závodě, bojovala v první kvalifikační cestě taktéž s oblinou, i když už o pár kroků níže než obě Terky. Ve druhé cestě dolezla Anička až k povinnému skoku, ten jí bohužel nevyšel, což nakonec znamenalo 30. místo. Naší nejlepší závodnicí v této kategorii pak byla Sabča Večeřová. Sabča podala v první kvalifikaci výborný výkon. Ten sice v nabité konkurenci znamenal „až“ 19. místo v cestě, avšak pouhý krok navíc ji dělil od 6. příčky. Druhá cesta ale obsahovala onen povinný skok, o kterém byla Sabča předem přesvědčená, že ho nezvládne. Tato předtucha se bohužel vyplnila. Celkově tak Sabča obsadila solidní 23. místo. A co teprve, až se naučí skákat…

 IMG_9285

chlapecké kategorii A nastoupili do závodu bratři Šimon a Štěpán Potůčkovi. První kvalifikační cesta představovala technické lezení po malých lištách pouze mírně převislým profilem. Šimon se s cestou pral statečně a lezl velmi dobře, avšak jeden krok si nepohlídal úplně precizně, což navíc s nastupující únavou technická cesta neodpouští. Naopak u Štěpána bylo od začátku jasné, že mu cesta vůbec nesedí a spadl ještě dříve než jeho dvojče. Druhá cesta pro chlapce vedla převislejší hranou a byla více fyzicky náročná. Bohužel, oba naši závodníci tuto cestu nezvládli podle svých představ, když Štěpánovi ujela noha a Šimon netrefil dynamický přesah. V součtu to pak znamenalo 30. místo pro Šimona a 32. místo pro Štěpána za 32 závodníků.

 Kuba Konečný

kategorii juniorek nastoupila k závodu pouze Alexandra Fraňková. Alex bohužel v první cestě špatně nabrala strukturu, což znamenalo pád. Druhou cestu měly juniorky společnou s chlapci kategorie A, technickou po malých lištách. Na těch se přece jen projevil určitý silový deficit, Alex nebyla schopná špatný chyt přebrat a spadla. V součtu to tak pro ni na jejích prvních mezinárodních závodech znamenalo poslední, 17. pozici.

Junioři začínali svou kvalifikaci na cestě, kterou o pár hodin později lezli nejmladší kluci. Kuba Konečný si cestu pohlídal a spolu s dalšími deseti soupeři došel do TOPu. Druhá kvalifikační cesta byla těžší. Kuba v ní obsadil 8. místo, když už se mu po vypadnutí nohou nepodařilo srovnat. Celkově však postoupil do finále ze 7. místa z 23 závodníků. Zbyšek Černohous zalezl v obou kvalifikacích vyrovnaně 20. pozici, což však v součtu znamenalo až 22. příčku.

 

Do nedělního finále tak postoupili dva čeští závodníci. Nejprve se v kategorii B představil Ondra Slezák. Už při čekání na jeho start bylo jasné, že jedinou možností, jak svou kvalifikační pozici udržet, je TOP. Cestu totiž stavěči vůbec neodhadli a hned první závodník, čili poslední postupující z kvalifikace, TOPnul. K němu se postupně přidalo dalších pět borců. Ondra začal svůj pokus velmi dobře, v krocích vypadal silně a lezl s převahou. Ta se bohužel postupem vytrácela a začalo být jasné, že vytrvalostní cesta Ondru potrápí. Síly mu nakonec došly ve stejném místě, jako Andreji Polakovi ze Slovinska. Díky lepšímu umístění z kvalifikace tak Ondra obsadil konečné 8. místo.

 

Finálová cesta juniorů vypadala úplně jinak a na rozdíl od finále kategorie B v ní stavěči prověřili závodníky i silově. Kuba Konečný ve svém pokusu tak silný, jako někteří jeho soupeři nebyl a navíc v těžkém přechodu doprava nezvolil nejlepší sekvenci. To ho hodně unavilo. Zvládl sice ještě udělat krok, ale už se mu nepodařilo srovnat správně nohy a následoval pád. Kuba tak obsadil konečné 9. místo. I přes to, že finále našim závodníkům nevyšlo podle představ, jsou jejich výsledky vynikající.

 

Na závěr bych rád poděkoval všem závodníkům za jejich nasazení, Helče Lipenské za trenérskou spolupráci, Jirkovi Slezákovi za fotky a všem rodičům za pomoc. Speciální poděkování pak patří partnerovi mládežnické reprezentace, společnosti Rock Point.

 

David Urbášek