Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

EYC Kranj - Jana Vincourková vyhrála zlatou medaili

27. 11. 2012 | Rubrika: Sportovní lezení | Komentáře (0)

Ve dnech 24.-25.11 se uskutečnil ve slovinské Kranji letošní poslední závod Evropského poháru mládeže. A pro nás to byl závod velmi úspěšný - Jana Vincourková (kategorie B) postoupila do finále a v něm excelentním výkonem získala zlatou medaili - jako jediná ze své kategorie (a jedna z mála v rámci ostatních kategorií, protože všechny dívky měly společnou finálovku) přelezla těžký dynamický krok ve výlezu z převisu v horní části stěny.

Jana Vincourkova - vitezka v kategorii B

Ale popořadě .. Závodu se zúčastnilo 186 závodníků, našich reprezentantů bylo 14. Kranj pořádala mládežnický závod již po dvanácté, cesty i stěna jsou super, jediným zádrhelem závodu je organizace kvalifikací - jako již tradičně má pořadatel postaveny pouze 3 cesty (pro 6 kategorií), takže každou cestu lezou dvě kategorie za sebou. Cesty jsou navíc stavěny tak, aby se rozhodovalo v horní části a tak se kvalifikace neskutečně táhnou. "Dopolední" první cesta se dolézá kolem 14. hod., odpolední kvalifikace začíná ve čtyři hodiny a na letošních závodech lezla poslední závodnice - shodou okolností naše Katka Zachrdlová - svou druhou kvalifikaci o půl deváté večer.. Vzhledem k tomu, že závod začínal v 8:45 byla to pěkná prodloužená směna...

Největším úspěchem a i vlastně překvapením pro ostatní země byl fenomenální úspěch Jany Vincourkové ve finále. No už její výkon v kvalifikaci naznačoval, že se Jana opravdu potkala s formou v pravý čas - v jedné kvaldě spadla z Topu a skončila na děleném 3.-5. místě, v druhé na děleném osmém až desátém místě a tím pádem postup do finále z krásného pátého místa. A ve finále zírala celá hala - těžký zdvih do spoďáku (a dolez k němu) vyřadil všechny ostatní závodnice před Janou. U Jany to vypadalo, že leze asi nějakou jinou cestu - porovnala se pod převískem a na pohodu se zvedla a chyt udržela... Dolezla pak ještě asi pět kroků na obrovskou žlutou strukturu, tam už pak zdvih nestačil a Jana byla průběžně první. A pak jsme už jen čekali, jak si s cestou poradí soupeřky, mezi kterými byly hvězdy kategorie B - Molly Thopson-Smith z Velké Británie a Hannah Schubert z Rakouska. Obě holčiny lezly výborně, ale na tenhle krok (a na Janu ;-)) prostě neměly..
I díky tomuto umístění nakonec Jana Vincourková v celkovém pořadí evropského poháru mládeže v kategorii B obsadila výborné deváté místo.

Z našich nejlépe v kvalifikacích zalezla Andrea Pavlincová (kategorie A) - v obou cestách top, Anďa ukázala, že už je zase ve "staré" formě a kvalifikacemi se v podstatě "prošla". Ve finále pak skončila v klíčovém místě cesty, které z její kategorie přelezly pouze dvě závodnice. Bohužel kvůli pravidlu, že při shodě v cestě rozhoduje čas, z toho bylo 7. místo. Andrea si tím ale zapsala cenné body a v celkovém pořadí letošního Evropského poháru mládeže skončila Andrea na 8. místě.

Naší další velké favoritce Tereze Svobodové se konec sezóny nevydařil podle představ. Před závodem v Kranji byla Tereza na průběžném třetím místě v evropském poháru a postup do finále byl "povinností" pro udržení se na tomto místě. V obou kvalifikacích zalezla sice dobře a jen těsně pod top, ale na postup do finále to jak naschvál nestčilo - 11. místo v takovém závodě "naštve". Takže při finále se Tereza už jen mohla dívat, jak ji na celkovém třetím místě střídá německá závodnice Ana Tiripa. No co se dá dělat, v tu chvíli to jistě zamrzí, ale Terezino celkové čtvrté místo v letošním Evropském poháru je výborný úspěch.

Doufejme, že jak Andree tak Tereze vyjde i příští sezóna a že je i v reprezentaci skvěle doplní Jana - možná se nám v dospělých rýsuje silná dívčí sestava!

Z ostatních našich závodníků dále nejlépe zalezli Katka Zachrdlová (kategorie B) - 14. místo, z chlapců Petr Čermák  (kategorie A) - 16. místo (no jako obvykle Peťovi "vychází" poměr cest - v jedné cestě dělené 12. místo, v druhé 15. místo - tak jak jinak než celkově pak 16.).

Na závěr už jen krátce výčtem výsledky ostatních: kategorie B - Eliška Vlčková 21. místo, Vojta Sedláček 32. místo, Petr Kliger 39. místo. Kategorie A - Šárka Hvězdová 31. místo, René Daňa 32. místo, Martin Jech 33. místo a Mára Škorpil 35. místo. V juniorech byl Roman Kučera 23. a Michal Štěpánek byl na 24. místě.

A teď už se všichni těšíme na Ježíška a pauzu po závodech a pak hurá do další závodní sezóny, doufejme, že bude nejméně tak úspěšná, jako ta letošní.