Facebook

Český horolezecký svaz

EYC Imst 2012

EYC Imst 2012
08. 08. 2012 | Rubrika: Soutěžní lezení | Komentáře (3)

"Stručná zpráva" z letošního předposledního závodu Evropského poháru mládeže v Imstu, který se uskutečnil ve dnech 4.-5.8.2012

 

Závody v Imstu jsou pro nás v "příznivé vzdálenosti" a tak se jich zúčastnila skoro celá naše reprezentace - celkem 18 závodníků. Závody byly jako vždy velmi dobře zorganizované, stěna je veliká a většina cest byla sice těžká, ale velmi zajímavá.

 

Jedinou výjimkou byla první kvalifikace pro kategorii B dívek - ta se stavěčům opravdu nepovedla - no ono je celkem těžké postavit cestu pro nejmladší dívky - ty nejmenší z nich mají klidně jen 145 cm (jasně Jain Kim nebo Angela jsou taky malinké, ale v 14.-15.leteh s tím taky měly problém), největší pak mají třeba 175 cm (a na 15. teda opravdu nevypadají). Často se stane, že v cestě pak je pro malé (nebo občas i pro velké) opravdu "morfo krok". Tentokrát - jak je vidět z výsledků první cesty - tam byl morfo krok opravdu pro každého, kdo neměl aspoň 170 cm - 14 dívek skončilo s plusem při skoku z mikrochytu (bez pořádné nohy) do škrabky (včetně naší Jany Vincourkové, další 4 závodnice měly ten mikrochyt aspoň držený (mezi nimi byla i Katka Zachrdlová, která si navíc něco udělala s rukou :().

 

Katka Zachrdlova - zachrana rukyKatka Zachrdlova otejpovana

 

Tak bylo jasné, že o postupu bude rozhodovat druhá cesta. Stavěči se trochu vyděsili a druhou cestu (původní první kvalifikace juniorek) zlehčili, tak se rozhodovalo ve stropě - a v tom je naše Katka Zachrdlová nepřekonatelná! Měla nad cestou dokonce takovou převahu, že ve stropě cvakala z visu v jedné ruce (za což jsme ji teda samozřejmě všichni vynadali, že parádička pěkná, ale na evropáku by si ji neměla dovolit). Katka dolezla do topu, bohužel ji došel čas a tak ji top byl uznán jen jako držený chyt. Je to škoda, protože s uznaným topem by ji to vyšlo na finále... Celkově parádní 13. místo!

Druhá naše lezecká naděje Jana Vincourková v první cestě také skončila v tom skoku, v druhé cestě doplatila trochu na svou výšku, cesta ji sice seděla, ale jak to bylo dlouhé a ona část kroků musela opravdu "vyskákat", došel ji čas už na začátku stropu, tak z toho nakonec bylo pěkné 19. místo. Zase škoda, Jana v cestě stejně jako Katka na top měla, i přes smutek z výsledků ale aspoň holky viděly, že ve své kategorii patří opravdu k těm nejlepším.

Další dvě naše dívky v kategorii B - Andrea Pokorná a Eliška Vlčková - bojují zatím v cestách hlavně se svou nervozitou, což bylo vidět zejména v kolmáči v druhé kvalifikaci, kde pak unáhlený krok u Andrey znamenal pád relativně nízko. Ale i o tom jsou závody, celkově pak skončila 36. Eliška byla tentokrát až moc opatrná, což se sice v kolmáči hodilo, ale některé části cesty si tak "vychutnala" na vícekrát, ale lezla dobře jen jí díky těmto "návratům" brzy došly síly. Celkově pak zůstala těsně za bodovanými místy na 31. pozici.

 

Naši chlapci v kategorii B se letos v reprezentaci teprve rozkoukávají. Nejlepším z nich byl na tomto závodě Petr Klieger, v obou kvalifikacích zalezl na bodovaném místě, celkově to ale na body nevyšlo a obsadil 32. místo (z 48 závodníků), na první sezónu "v Evropě" dobrý, u kluků je opravdu těžší se prosadit, konkurence je opravdu veliká.

 

Petr Klieger zdolal prapodivne struktury

 

Vojta Sedláček v druhé kvalifikaci "dojel" na kolmáč a obliny, zatím si s takovými cestami úplně nerozumí, ono je to taky těžké, u nás opravdu jak takové cesty tak chyty v nich opravdu nepotkáte. Nakonec z toho bylo 38. místo.

Dosedělovci - Honza a Míra - v první cestě skončili relativně nízko v prapodivných strukturách, na kterých teda bojoval v jejich kategorii o život skoro každý. V druhé kvalifikaci Honza bráchovi o něco utekl a tak byl Honza nakonec na 46. a Míra na 47. místě.

 

Juniorky - letos nejlepší z našich juniorek Eva Křížová v cestách trochu bojovala s vytrvalostí, stěna je FAKT velká a cesty jsou FAKT dlouhé, ale do dalšího závodu je FAKT dost času s tím něco ještě udělat. V konkurenci dívek, které se pravidelně účastní již několik let i závodů dospělých, Eva nakonec získala slušné 18. místo. 

Katka Švecová a Míša Zbořilová bohužel skončily na konci startovního pole, ale bojovaly statečně a byly pak i oporou našim ostatním závodníkům - obě patří k hlavním "fandičům".

 Katka Svecova

Z našich juniorů na tomto závodě startoval jen Jan Jeliga. V první cestě Honza nešťastně netrefil stup, v druhé si ale (doufejme) zlepšil dojem a náladu a po výborném výkonu v ní získal 12. místo - je vidět, že příprava na vrcholné závody se projevila, škoda té první cesty, ale to už asi byl "osud" na těchto závodech, celkově to bohužel bylo "až" 17, místo.

 

Honza Jeliga bojujici 

 

V kategorii A podobně dopadl i Petr Čermák - (tentokrát) první cesta super - průběžně dělené 11. místo.. No a v druhé (což teda byla juniorská  první..) sice dolezl až do stropu, ale po boji s expreskou a v neoblíbeném profilu z toho na závěr bylo celkové 15. místo. I tady je vidět, jak se Petr od posledních závodů zlepšil, on holt má nástup na začátku roku pomalejší.

Další dva závodníci v této kategorii Martin Jech a René Daňa jsou letos v reprezentaci prvním rokem, ale na závod se pečlivě připravovali, oba zatím trochu bojují jak s vytrvalostí tak i technikou - nebo spíš technikou na závodech. Martin v první cestě mírně bloudil, ono nervy dělají své a tak, kdyby se počítal počet kroků v cestě, asi by vyhrál. Renda v první cestě zvládl stres velmi dobře a zalezl asi nejlíp ze všech svých velkých závodů, v druhé kvalifikaci ho už ale stres dohnal, ale bylo z toho slušné 40. místo. Doufejme, že oběma vydrží tréninkové nadšení, lezou oba zatím velmi krátce. 

 

A na závěr, ať to máme pěkně ohraničené na začátku a na konci těmi obvykle nejlepšími z našich, naše jindy nejúspěšnější kategorie Dívky A:

 

První kvalifikační cesta vypadala odspodu jako série bouldrů po prapodivných oblých chytech a chytech ve tvaru kamenů (a taky taková byla). Tereza Svobodová bohužel ve spodní třetině neodhadla dobře, kde bere ošklivý šedý zkosený chyt a protože se tah do něj dělal z boule (z čeho taky jiného na EYC) po chvilce hledání ji "spodní boule zradila" a byl z toho pád opravdu velmi nízko v cestě. Vyzní to sice samozřejmě jako výmluva, ale lezla jako 4. v pořadí a z prvních 4 závodnic v tomto místě spadly 3.. Jak už několikrát bylo komentováno i na webu IFSC, cesty pro ženy (a dívky) by měly předlézat zase ženy... Jako pátá závodnice pak nastoupila (místní) Karoline Shinnhuber a zkušeně všem dalším ukázala, kde ten chyt bere... No škoda, že nemáme jako závodníci na rychlost dva pokusy navíc ve stejné cestě, občas by se nám to opravdu hodilo.. To by byly výsledky :(

 

"Krasny" chyt v kvalifikacni ceste - Terezin osudovy chytTereza v onom kroku - melo se jit po horni casti chytu - dole nebral :(

 

Andrea Pavlincová bouldrovou část přelezla s přehledem, vyhodil ji pak oblina uprostřed cesty, ale bylo z toho celkem dobré umístění pro boj o finále.

Druhá kvalifikace byla podle holek mnohem lepší, lezitelnější. Jako první z našich ji lezla Tereza, po "výsledku" v první cestě lezla uvolněně a dolezla do druhého chytu od konce - velikého kola s boulema - bouldristi znají, které se muselo přebrat (což zvládla) a z něj už pak odlézt k předposledním dvěma chytům v cestě (což už nezvládla), bylo z toho v této cestě dělené 6. místo, takže jsme doufali, že i když to tentokrát finále nebude, ukáže to, že výkonnost před MSJ tady je.

 

Poslední naší nadějí na finále tak byla Andrea, která lezla skoro na konci své kategorie. Doufali jsme, že by mohla dolézt tam, kam Tereza, což by s výsledkem z první cesty na finále stačilo.

Anďa se statečně popasovala s kolmáčem (po ničem) ve spodní třetině stěny, byl to přesně takový typ kolmáče, který Andrea nerada, ale ukázala, že i tuhle "dřívější slabinu" už má vychytanou. Odlezla do mírného převisu, tam byl ještě těžký kříž a dynamo přes strukturu - v tom ani v nejmenším nezaváhala a přelezla do převislé části, kde jsme doufali, že už "povalí" až do oné kruhové věci.. Ale aby toho nebylo málo, Anďa sklepala, "vyrazila" vzhůru, my si oddechli, že je to asi doma a v tu chvíli Andě ustřelila noha a bylo po pokusu... Stála správně, dobře, na relativně dobrém stupu (no dobrém na evropák) a najednou nestála. No prostě super den :(.

 

Andrea Pavlincova - "nadseni" z kolmace

 

Třetí naší závodnicí v kategorii A je Šárka Hvězdová, která se letos poprvé účastní závodů EYC, zalezla - zejména v druhé kvalifikaci - na sebe velmi dobře, i když v konkurenci "zkušených matadorek" z toho bylo jen "úspěšné" (poslední) 33. místo ;-). Šárka stejně jako někteří další "nováčci" v reprezentaci jezdí plně na své náklady (někteří závodníci letos nemají kvůli zpřísněným pravidlům hrazenou ani licenci ani startovné), je škoda, že se nepodařilo prosadit celý navrhovaný projekt na podporu právě i těchto začínajících závodníků. Ale v současné vypjaté situaci by asi uhrazení čehokoliv vyvolalo jen další polemiky a obviňování.

 

Děcka, jako už je v naší mládežnické reprezentaci v několika posledních letech obvyklé, byla super, fandilo se "o sto šest" a stejně společně se nadávalo i na smůlu. Tentokrát nám štěstí opravdu nepřálo, ono na závodech v takové konkurenci, jaká teď je i na závodech mládeže, je ho občas trochu třeba.

 

No ale doufáme, že jsme si teď odbyli svůj příděl smůly a na MSJ v Singapuru a ME v Gemozacu se nám to vrátí. Držte nám (teda dětem) palce, zkusme si vážit i třeba horších výsledků (i když teda nevím, jestli je 13., 2x15. a 2x17. místo v průměrném počtu cca 35 závodníků v kategorii opravdu neúspěch), kdo byl v Imstu ví, jak to děcka mrzelo a to ještě netušily, jak za to budou přivítání doma.

 

Celkovy pohled na stenu a Peta Cermak

 

Po předposledním závodu EYC na tom nejsme alespoň u dívek vůbec špatně - Tereza Svobodová je průběžně na 3. místě ve své kategorii, Andrea se posunula na 11. místo (obě se ale nemohly zúčastnit závodu v Moskvě),  ale máme před sebou ještě poslední závod v listopadu v Kranji, tak doufejme, že holky budou stejně jako v posledních letech do desátého místa v celkovém pořadí EYC. Jana Vincourková zatím 19. a Katka 21., ale jestli forma vydrží, možná se na ME v Gemozacu pořádně předvedeme.

 

Za komisi soutěžního lezení mládeže

Marie Dichtlová

 

| Komentáře(3)
Instagram

Instagram Horosvaz