Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost Uster 2018 – dvě medaile a šest finalistů

Téměř každý letošní závod Evropského poháru mládeže IFSC přináší změny v historických tabulkách výsledků české mládežnické reprezentace. Nejinak tomu bylo ve čtvrtém letošním závodě EYC v lezení na obtížnost, který se konal 30. 6. – 1. 7. ve švýcarském Usteru. Česká reprezentace zde dosáhla opět historického úspěchu v závodech EYC IFSC, když vybojovala dvě medaile a rekordních šest postupů do finále. Přitom česká výprava ve Švýcarsku tentokrát čítala pouhých devět závodníků, chybělo několik našich úspěšných lezců a jednu kategorii jsme vůbec neobsadili.
Stříbrnou medaili si z Usteru odváží Jakub Konečný v kategorii juniorů (18 – 19 let), který po výborném výkonu v obou kvalifikačních cestách postupoval do finále z 2. místa. Ve finálové cestě ho pak zastavil krok z velké obliny, což znamenalo potvrzení vynikajícího pořadí z kvalifikace, zatímco závodníci na prvním a třetím místě po kvalifikaci si ve finále vyměnili místa.
Skvělé výsledky přinesly českým barvám dívky kategorie B (14 – 15 let), které vybojovaly jednu medaili, tři finálové postupy a jedno umístění těsně za hranicí finále, přičemž předvedly zajímavé výsledkové rošády v jednotlivých cestách.
Nejlépe se dařilo Markétě Janošové, která vybojovala bronzovou medaili a tím i své první životní umístění na stupních vítězů v oficiálních závodech IFSC. Markétě přitom nevyšla první kvalifikační cesta, kde obsadila 14. pozici, ve druhé skončila na dělené 2. – 7. příčce, což znamenalo postup z 8. místa. Ve finále pak po vynikajícím výkonu spadla stejně jako druhá Slovinka Tarkus, o jejímž lepším umístění rozhodlo právě pořadí z kvalifikace.
První kvalifikace se příliš nepodařila ani Míše Smetanové, která zde obsadila dělenou 8. – 13. pozici. Ve druhé se pak stejně jako Markéta dělila o 2. – 7. příčku a do finále tak postupovala z děleného 6. – 7. místa. Ve finále pak své umístění vylepšila na výbornou 5. pozici.
Skvěle naopak zvládla první cestu Tereza Širůčková, která v ní vybojovala 5. místo. To jí v součtu s druhou kvalifikací, kde obsadila dělenou 13. – 15. pozici zajistilo první životní postup do finále na mezinárodní úrovni – a to z 9. příčky. Ve finále se pak Tereza rovněž dokázala zlepšit až na krásné 6. místo, které je o to cennější, že této závodnici těsně nevyšla nominace do reprezentace a tak zde startovala jako náhradnice.
Na vynikající 6. pozici byla po první kvalifikaci i Eliška Bulenová. Druhá cesta jí však i vinou nervozity nevyšla a Eliška zde skončila na dělené 20. – 22. příčce, což pro ni znamenalo sice kvalitní, ale nepostupové 12. místo.
Nejlepšího životního výsledku dosáhl 4. místem Marek Jeliga mezi chlapci kategorie B. Marin nejprve podcenil první kvalifikaci, kde skončil na dělené 16. – 18. pozici, což nedávalo velké naděje na postup. Podcenění klíčového místa se Marin nevyvaroval ani ve druhé kvalifikaci, když jeho tvrzení při prohlídce cesty „Struktury mám rád a to místo je jasný!“ se ukázalo jako ne zcela opodstatněné, protože právě v této pasáži Marin spadl, když do sekvence nalezl obráceně rukama a musel se vracet. Naštěstí už to bylo tak vysoko, že to i tak znamenalo dělenou 6. – 10. příčku v cestě a šťastný postup z 10. místa. Ve finále naopak Marin nic nepodcenil a po famózním výkonu spadl až tam, kde mu výškový handicap už opravdu nedovolil pokračovat.
Své nejlepší životní umístění v závodech EYC doslova vybojovala mezi juniorkami Lenka Slezáková. Ta zkazila první kvalifikaci tak, že se v ní dělila o poslední místo se dvěma dalšími lezkyněmi, což při malém počtu, ale vysoké úrovni závodnic v této kategorii z hlediska postupu nevypadalo vůbec dobře. Lenka se však dokonale zkoncentrovala na druhou cestu, kde obsadila vynikající dělenou 3. – 4. příčku jen o plus za druhou závodnicí a zajistila si tak postup ze 7. místa. Na stejné pozici skončila i ve finále, když v rozhodující sekvenci, kde zůstala řada závodnic, zvolila místo dlouhého dynama krok do stupu.
Velmi kvalitní jsou i 15. příčka Vojty Trojana mezi juniory a 18. místo Elišky O. Novotné mezi dívkami kategorie A (16 – 17 let).
Oficiálními kouči byli David Urbášek a Tomáš Binter st., kteří si tentokrát vyzkoušeli téměř všechny varianty protestů - naštěstí jim všechny byly uznány. Na přípravě výjezdu se podílela také Saša Gendová, která zajistila reprezentantům kvalitní ubytování. Poděkování patří opět všem členům výpravy za zodpovědný přístup, týmovou soudržnost a vynikající reprezentaci i všem rodičům a dobrovolníkům za pomoc s organizací a dopravou závodníků.
Speciální poděkování pak patří partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.
Tomáš Binter,
Foto: David Urbášek