Facebook Instagram

Český horolezecký svaz

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost Bruneck 2018 – další úspěch české reprezentace

Evropský pohár mládeže v lezení na obtížnost Bruneck 2018 – další úspěch české reprezentace
18. 06. 2018 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Třetí letošní závod započítávaný do seriálu Evropského poháru mládeže v lezení na obtížnost, který se konal 16. – 17. 6. v italském Brunecku, skončil opět velkým úspěchem české reprezentace. Ondřej Slezák zvítězil v nejmladší kategorii B (14 – 15 let), celkem čtyři čeští lezci postoupili do finále všech věkových kategorií a řadě dalších unikl postup jen těsně.

 Bruneck Bruneck Bruneck Bruneck Bruneck Brunek

Ondra Slezák nezačal závod příliš dobře a po první kvalifikační cestě, která se nepovedla jemu ani stavěčům, figuroval na dělené 17. – 19. příčce. Druhou kvalifikaci po nervózním začátku ale nakonec jako jeden z pěti lezců dokázal topovat a vybojoval si tak postup do finále ze 6. místa. Finálovou cestu pak v rozhodující závěrečné pasáži zvládl skvěle takticky, když se v klíčových místech rozhodl cvakat expresky později, a jednoznačně zvítězil. Pro Ondru je to první medaile z mezinárodních závodů – a rovnou zlatá!

Bruneck Bruneck Bruneck Bruneck

Do kvalifikace naopak vstoupila skvěle Eliška Adamovská v kategorii A (16 – 17 let), která ve třech předcházejících závodech (dvakrát v boulderingu a jednou na obtížnost) skončila jako první nepostupující do finále. V Brunecku neponechala nic náhodě, první cestu topovala, ve druhé skončila na dělené 4. pozici a do finále postoupila z děleného 4. – 5. místa. Před finále se Eliška necítila dobře, ale v cestě bojovala až do místa, kde dynamický krok udělala opačnou rukou, přestože sekvenci měla předtím vymyšlenu správně. To znamenalo pád a celkovou 7. příčku, což je v dané konkurenci vynikající výsledek, ovšem Eliška s ním jako obvykle nebyla spokojená, protože i její možnosti jsou bezesporu medailové.

 

Svůj třetí letošní start v lezení na obtížnost proměnila ve třetí postup do finále Markéta Janošová v kategorii B. Podobně jako Ondrovi jí nevyšla první kvalifikační cesta, když v ní obsadila dělenou 15. – 17. pozici, tu druhou ale zvládla skvěle a vybojovala v ní 4. místo s nejtěsnějším rozdílem na trojici lezkyň, které se rozdělily o prvenství. Ve finálové cestě pak chybovala, když se nejprve srovnala na cvakání expresky, pak ale rozhodnutí změnila a z nepřipravené polohy rozjela dynamický krok, který tak neměl potřebný směr ani délku. Přesto je i její 8. příčka výborným umístěním, zvlášť když připočteme, že Markéta je v kategorii teprve prvním rokem.

 

První kvalifikace nevyšla ani úřadujícímu mistru Evropy v kategorii juniorů (18 – 19 let) Jakubovi Konečnému, když stejně jako dalších deset lezců nevyřešil krok, který se stavěčům rovněž nepovedl a dělil se tak v této cestě o 11. – 20. pozici. Druhou kvalifikaci bez problémů topoval stejně jako dalších osm závodníků, což mu zajistilo postup do finále z dělené 9. – 10. příčky. Finálová cesta mu vysloveně neseděla, chyty mu klouzaly a stejně jako všechny ostatní cesty v Brunecku vedla převážně kolmými či málo převislými profily, vyžadovala statické lezení a technicky precizní řešení, což není Jakubův oblíbený styl. Problémy se mu nakonec sečetly a Kuba obsadil dělené 8. – 9. místo, s nímž sice tento závodník vzhledem k oprávněným medailovým aspiracím pochopitelně nebyl spokojen, ale i toto umístění má svou hodnotu.

 

Vysokou úroveň mají i výsledky několika českých reprezentantů, jimž postup do finále unikl jen těsně: jediné místo od postupu zůstali junioři Lenka Slezáková a Vojta Trojan na 11. pozici, 13. příčka patří Elišce O. Novotné v kategorii A a Míše Smetanové v kategorii B, přičemž první jmenované chybělo na postup po uklouznutí v první kvalifikaci jen dotáhnout ve druhé cestě krok do lišty, za který si připsala nakonec pouze plus. I tak to pro Elišku znamená nejlepší životní mezinárodní výsledek, stejně jako 15. místo pro Šimona Potůčka ve stejné kategorii chlapců. Po první cestě byl nejblíže postupu z našich závodníků v kategorii B Marek Jeliga na dělené 11. pozici, uklouznutí ve druhé kvalifikaci ho však nakonec odsunulo až na 18. příčku.

 

Solidní výkony podali alespoň v jedné cestě všichni další členové výpravy, byť se jim nedařilo podle jejich představ: v kategorii B 21. Jáchym Cink, 28. – 29. Lukáš Doleček a Eliška Bulenová a Nikola Králíková, které se rozdělily o 25. místo, v kategorii A 25. Štěpán Potůček, 30. Jirka Churavý, 31. Albert Musil a mezi juniory 20. Ondra Hašek a 22. Tomáš Lukášek.

 

Oficiálními kouči byli David Urbášek a Tomáš Binter st., na přípravě výjezdu se podílela také Saša Gendová, která zajistila reprezentantům krásné ubytování v nadmořské výšce více než 1 350 m. Poděkování patří všem členům výpravy za zodpovědný přístup, týmovou soudržnost a vynikající reprezentaci. Vzhledem k počtu českých závodníků by se organizace na místě neobešla bez výrazné pomoci rodičů a dobrovolníků. Jmenovitě proto děkujeme Jirkovi Slezákovi, Petrovi Musilovi, Marcelovi Janošovi, manželům Jeligovým a panu Potůčkovi. Rovněž děkujeme Monice Brkalové za krásné fotografie.

 

Speciální poděkování pak patří partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.

 

Tomáš Binter

foto Monika Brkalová