Facebook

Český horolezecký svaz

Členství, ČHS Trio, pojištění

ČHS informace, servis

Skály

Vzdělávání

Mládež

Evropský pohár mládeže v boulderingu Sofie – první medaile pro ČR

Evropský pohár mládeže v boulderingu Sofie – první medaile pro ČR
25. 07. 2018 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

O víkendu 21. – 22. 7. hostilo lezecké centrum Walltopia v bulharské Sofii poslední letošní závod Evropského poháru mládeže v boulderingu. Pětičlenná česká reprezentace navázala na výsledky v předešlých závodech a dosáhla velkého úspěchu, když poprvé v historii této soutěže postoupily do finále dvě naše závodnice a úspěch korunovaly získáním jedné bronzové medaile.

 

Sofie

 

Sobotní kvalifikaci odstartovaly dívky kategorie B, kde mezi 30 závodnicemi nastoupily naše Michaela Smetanová, Eliška Bulenová a Tereza Širůčková. Všechny tři dívky přelezly bez vážnějších problémů nejlehčí tři bouldery a mohly se soustředit na řešení těžších problémů. Nejlépe si s nimi poradila Míša Smetanová, která nakonec dokázala topovat šest boulderů. Nad její síly byl pouze boulder číslo 5 – ten v kvalifikaci nevylezl nikdo a zónu v něm zapsala pouze jedna italská závodnice – a boulder číslo 6, který nakonec zaznamenal čtyři topy. Míša navíc prokázala pevné nervy, když boulder číslo 8 vylezla až ve svém posledním pokusu a tím si zajistila postup do finále z výborného 5. místa.

 

Sofie

 

Eliška Bulenová sice při rozlezu sebevědomím nehýřila, ale v závodě pak předvedla velkou bojovnost. Závěrečná část boulderu číslo 7 vedla velkým převisem a zároveň se dopadiště pod ním mírně svažovalo, čímž hrozilo nebezpečí pádu hlavou do nejnižší části žíněnky.  Eliška právě takový nepříjemný pád absolvovala a byla po něm hodně otřesená, avšak odhodlaná znovu nastoupit a boulder vylézt, což se jí nakonec podařilo a sklidila tím zasloužené uznání všech přihlížejících. Celkově se Elišce povedlo vylézt pět boulderů, přičemž i vzhledem ke zmíněným problémům na sedmičce se vůbec nedostala na boulder číslo 4, který by určitě také byl v jejích možnostech. Ve výsledku z toho byl postup do finále z osmé pozice.

 

Sofie

 

Terka Širůčková do kvalifikace nastoupila velmi odhodlaně. Po prvních třech boulderech vylezla na druhý pokus technickou čtyřku, bohužel se jí však nedařilo v boulderu číslo 8, kde měla problémy v úvodní části ještě před zónou. Tu se jí podařilo přelézt až posledním pokusem a dostala se ke kroku do topu, který však již nedotáhla. Terka tak se čtyřmi topy a jednou zónou skončila na velmi pěkném 14. místě, přičemž topnutí zmíněné osmičky jí mohlo posunulo až na postupové 10. místo.

 

Sofie

 

Martin Mikulec taktéž začal svoji kvalifikaci mezi 43 závodníky kategorie B velmi sebejistě. Včas se zařadil do fronty na první boulder a prvním pokusem ho přelezl. Po poradě s koučem pak upustil od čekání ve frontě na další lehčí boulder, a vyrazil do těžších, z nichž se mu tři podařilo přelézt. Následně si došel pro lehčí boulder a pak už se mohl soustředit na tři nejtěžší kvalifikační problémy, které však již byly nad jeho síly. Celkově tak s pěti topy obsadil velmi dobrou 19. pozici.

 

Sofie

 

Jako poslední nastoupilo v podvečer do kvalifikace 28 juniorů, mezi nimi i Jan Macharáček. Honzovi se povedlo vylézt dva bouldery a na dvou zapsat zónu. Některé z dalších boulderů pak byly také v jeho možnostech, bohužel mu ale došly pokusy. Celkově tak Honza obsadil 22. příčku.

 

Sofie

 

Nedělní finále se tak odehrálo za účasti dvou našich reprezentantek v kategorii B. Jako první z nich nastoupila Eliška Bulenová. V prvním pokusu lezla velmi jistě, zapsala zónu, jenže při následném postupu k topu šlápla nohou za černou pásku a musela tak svůj pokus ukončit. Tohoto „prohřešku“ se nakonec dopustily téměř všechny závodnice. Ačkoliv i v dalších pokusech se Eliška dostávala ke kroku do topu, boulder se jí nakonec vylézt nepovedlo. Podobně i na druhém boulderu došla Eliška prvním pokusem do zóny, ale následný dlouhý tah doleva byl nad její síly a ani v dalších pokusech se jí nepovedlo přes něj přejít. Ve třetím boulderu se i přes pokusy českého týmu Elišku přibrzdit a pošetřit tak síly na čtyřku naše závodnice snažila do poslední vteřiny zapsat alespoň zónu, přičemž k tomu využila snad všechny části těla – chvíli se držela dokonce hlavou, bohužel marně. V posledním boulderu se pak Elišce na třetí pokus podařilo dolézt do zóny a pokračovala stropem až k topu. Při přidávání druhé ruky do topového chytu však Eliška spadla a zopakovala situaci z kvalifikace – nepříjemný pád do svažujícího se dopadiště tentokrát nenechal klidného už ani JURY Presidenta, který se ihned rozběhl pro lékaře. Na to ale Eliška nebyla vůbec zvědavá, rychle se oklepala a dřív, než se kdokoliv stihnul vzpamatovat, byla v boulderu znovu. Bohužel však se stejným výsledkem. Eliška pak nastoupila ještě jednou, poté co překážejícího lékaře odstrčila stranou, avšak to už ji vypršel časový limit. Celkově tak dosáhla na tři zóny na pět pokusů a udržela výborné 8. místo – a konečně se mohla nechat vyšetřit.

 

Sofie

 

Míša Smetanová v prvním boulderu bez problémů dolezla do zóny, ani ona se ale nevyvarovala „přešlapu“. V dalších pokusech se pak Míša dostávala až ke kroku do topu, ale na ten se jí dosáhnout nepodařilo. První boulder nakonec vylezly pouze dvě závodnice. Podobná situace se opakovala i na dvojce, kde se Míše povedlo dostat do zóny na první pokus, ale následný nátah doleva byl i nad její síly. Tento problém překonala pouze budoucí vítězka Luce Douady z Francie. Ve třetím boulderu se Míša dostala až ke skoku do zóny, tu se jí ale nikdy nepovedlo udržet, a tak se ještě před vypršením časového limitu odebrala „na odpočinek“. V tomto boulderu nezapsala žádná ze závodnic ani zónu. Na posledním boulderu se Míša nejprve jedním pokusem „zastřílela“ a napodruhé už pak precizně trefila obouruční skok na začátku, dotáhla i dlouhý krok do zóny a s velkým klidem si došla pro top. Celkový součet jeden top na dva pokusy a tři zóny na čtyři pokusy tak znamenal vynikající 3. příčku a první medaili pro ČR v historii této mládežnické soutěže.

 

Sofie          Sofie          Sofie

 

Rádi bychom tímto poděkovali všem závodníkům za vzorný přístup k reprezentaci a vynikající výkony.

 

Speciální poděkování pak patří partnerovi české mládežnické reprezentace – společnosti Rock Point.

 

Závod v Sofii byl posledním závodem Evropského poháru mládeže. Naše reprezentanty však čeká ještě Mistrovství světa v Moskvě a Mistrovství Evropy v Bruselu. Přejeme jim tak mnoho úspěchů na těchto vrcholných soutěžích.

 

kouč ČHS David Urbášek, foto David Urbášek