Facebook

Český horolezecký svaz

ČHS členství, informace

ČHS servis pro členy

Skály

Vzdělávání

Mládež

Evropský pohár mládeže v boulderingu – Graz 2017

Evropský pohár mládeže v boulderingu – Graz 2017
02. 05. 2017 | Rubrika: Soutěžní lezení, RSS - iSport.cz

Rakouský Graz hostil ve dnech 29. – 30. 4. první letošní závod Evropského poháru mládeže (EYC) v boulderingu. Česká výprava odjela do Grazu bez řady velmi silných lezců, chyběli zde např. Veronika Šimková, Jakub Konečný, Lenka Slezáková, Eliška Adamovská či Ondřej Bína, kteří ze studijních, zdravotních či tréninkových důvodů nemohli startovat nebo se rozhodli v letošním roce zaměřit pouze na lezení na obtížnost. Přesto se v Grazu čeští reprezentanti neztratili a celková bilance týmu vedeného oficiálními kouči Eliškou Karešovou a Davidem Urbáškem je lepší než v kterémkoli loňském závodě EYC v boulderingu. Česká výprava zde s 53 body skončila v pořadí národů na děleném 14. – 15. místě, když čeští lezci bodovali ve čtyřech ze šesti kategorií, zatímco loňským nejlepším výsledkem české mládežnické reprezentace v hodnocení národů v rámci závodů EYC v boulderingu bylo 17. místo za 30 bodů právě ze soutěže v Grazu 2016.

37

Závod zahajovala kvalifikace dívek v kategorii B (14 – 15 let), kde se výborně prezentovala Klára Hašková. Liberecká svěřenkyně trenérky Karešové z HO Komorní výtah obsadila v konkurenci 47 závodnic jako nejlepší z našich reprezentantek 17. místo a připsala si tak nejlepší životní výsledek na mezinárodní scéně. Klára je v kategorii druhým rokem, jejím loňským nejlepším výsledkem byla 38. příčka z mládežnického mistrovství Evropy a v Grazu loni skončila 42., takže se za rok dokázala zlepšit o 25 míst.

Eliška Bulenová

Eliška Bulenová je v kategorii B prvním rokem a závod v Grazu byl jejím vůbec prvním reprezentačním startem. Eliška se navíc zaměřuje hlavně na obtížnost a na bouldery se nijak speciálně nepřipravovala, přesto tato svěřenkyně trenéra Jiřího Pummera z pražského oddílu Green Trees Monkeys zvládla svůj mezinárodní debut velmi dobře, když vybojovala 21. pozici a připsala si tak své první evropské body.

Dalším dvěma českým zástupkyním se bodovat nepodařilo – svěřenkyně trenérek Rajfových z brněnského oddílu Rocky Monkeys Eliška Hobzová obsadila 35. příčku, Michaela Smetanová ze stejného oddílu skončila na děleném 45. – 46. místě.

 

PrMarek Jeligao čtyři naše zástupce mezi 49 chlapci v kategorii B to byl první mezinárodní start v životě, protože všichni jsou v této nejmladší reprezentační kategorii prvním rokem. Nejlépe jej zvládl člen pražského oddílu Horoguru Marek Jeliga, který vybojoval 24. pozici. Tento výsledek je o to cennější, že Marek zvaný Marin je suverénně nejmenším závodníkem ve startovním poli, což je v boulderingu neoddiskutovatelný handicap, ale Marin je velký bojovník a tak v Grazu nevylezl jen ty problémy, které se svou výškou skutečně vyřešit nemohl.

Body nejtěsnějším rozdílem unikly skalnímu démonovi z Ústí nad Labem Janu Vopatovi, který obsadil 31. místo. Jáchym Cink z Rocky Monkeys Brno skončil na 39. příčce, svěřenci trenéra Davida Urbáška Lukášovi Dolečkovi z HK Lanškroun se dařilo lépe sbírat zóny než topy a tak obsadil 45. pozici.

V dívčí kategorii A (16 – 17 let), kde se představilo 37 závodnic, body těsně unikly i další svěřenkyni Elišky Karešové z HO Komorní výtah Natálii Tužové, která při svém prvním startu v kategorii A vybojovala 32. místo. O rok zkušenější svěřenkyně trenérek Rajfových z Rocky Monkeys  Jana Ondřejová skončila na dělené 34. – 35. pozici, Aneta Loužecká z HO Kralupy, která je rovněž v kategorii A druhým rokem, obsadila 36. příčku.

Ani mezi 57 chlapci v kategorii A naši reprezentanti na body nedosáhli. Aleš Maršík z HO Komorní výtah skončil na 39. místě, svěřenec trenérky Saši Gendové z HO Lipník nad Bečvou Jakub Skočdopole obsadil 47. příčku a dalšímu libereckému zástupci Tomášovi Lukáškovi patří 57. pozice.

Cink

 

Závod v kategorii juniorek (18 – 19 let) je vždy psychicky náročná záležitost, protože o co je startovní pole početně slabší, o to je výkonnostně silnější. Stejně jako loni i letos v Grazu nastoupilo k závodu 20 juniorek a naše Michaela Matúšová z HK Skoba Stříbro mezi nimi vybojovala 16. místo.

Mezi 37 závodníky ve výkonnostně nejsilnější kategorii juniorů se výborně prezentoval Jakub Rázek z Doks, když obsadil 23. příčku a překonal tak o místo loňský nejlepší juniorský výsledek Michala Běhounka. Pro Kubu, který je v kategorii druhým rokem, to znamená zlepšení ve srovnání s vlastním nejlepším umístěním z loňské sezóny o 13 míst. Úroveň jeho výkonu dokládá i to, že až za ním skončil např. loňský mistr světa v lezení na obtížnost a 17. na mládežnickém MS v boulderingu v kategorii A Ital Bendazzoli.

Dalším našim juniorům se nedařilo, bouldrový specialista Martin Chytil z HO Lipník nad Bečvou se společně se Zbyškem Černohousem z HK Lanškroun, který preferuje lezení na obtížnost, umístil na dělené 34. – 36. pozici.

201

Závod opět ukázal, že bouldery na mezinárodní úrovni lezce prověří komplexně a že příprava na reprezentační starty proto musí mít odlišné parametry, než trénink na domácí mládežnické soutěže.

Děkujeme všem závodníkům za poctivý přístup k reprezentaci, oficiálním koučům Elišce Karešové, Davidovi Urbáškovi a všem trenérům, rodičům i dobrovolníkům, kteří jim se zajištěním výjezdu pomohli, za péči o závodníky. Zvláštní poděkování patří partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.

Dalším závodem mládeže je 12. – 13. 5. EYC v lezení na rychlost v polském Tarnowě, 20. – 21. 5., po němž následuje další kolo EYC v boulderingu v portugalském Soure.

 

Tomáš Binter