EPM IMST - průběžný report

12. 06. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz
V pátek 11. 6. odstartoval další mezinárodní závod - Evropský pohár mládeže v Imstu, kterého se opět účastní i naši nejúdernější mlaďoši. Závodit se bude v obtížnosti a rychlosti.
ilustrační foto, f: Petr Chodura
13. 6. - lezení na obtížnost A, Junioři

Poslední závodní den Evropského poháru nastoupilo dalších 9 českých závodníků, z nichž se nejlépe dařilo maki Janošové a Marku Jeligovi. Oba dva lezli fantasticky a stačili na ně pouze Bulharka Totkova a olympionik Ginés López ze Španělska.

Maki Janošová

12. 6. - LEZENÍ NA obtížnost b, juniorky
Přes kvalifikaci kategorie B dívky a B chlapci se probojovali do večerního finále: Barča Bernardová (průběžné 1. místo), Anička Mihalčíková (průběžné 4. místo), Luky Mokroluský (průběžné 4. místo), Marianka Janošová (průběžné 7. místo) a Jára Šikula (průběžné 10. místo).
Arinka Jurčenko skončila na smolném prvním nepostupovém místě do finále (11. místo z 48 závodnic). Fanda Danda skončil na pěkném 19. místě (z 43 závodníků). Naší největší favoritkou "na bednu" byla Barča Bernardová, která před nedávnen vybojovala titul Mistryně Evropy. Svojí převahu Barča potvrdila i tentokrát a opět obsadila ten nejvyšší stupeň!
Lukyho Mokroluského bohužel potrápilo cvakání expresky ve výlezové hraně a síly mu tak zbyly na bramborové 4. místo. Anička Mihalčíková si dolezla pro 7. místo, Marianka Janošová pro 8. místo a Jára Šikula pro 9. místo. Děkujeme moc za krásné bojovné výkony!

V kvalifikace juniorek jsme měli 3 zástupkyně. Do večerního finále se probojovala fantastickými výkony Niki Králíková z 2. místa a suverénní Míša Smetanová ze 3. místa! Míšin pokus v 2. kvalifikační cestě provázelo napínavé drama, kdy se jí část popruhu ze sedáku zasekl v expresce. Míša se snažila z lezecké pozice sedák vyprostit, bohužel to naprosto nešlo! Po asi minutě zápasení Míša spadla a popruh se vytržením utrhl! Naštěstí vše dobře dopadlo a Míšu to i přes zastavení v lezení neohrozilo na životě, ani v postupu do finále! Terka Širůčková lezla hned jako 3. závodnice ve své první kvalifikační cestě, což bohužel způsobilo brzký pád, když si nevšimla jednoho stupu. Skončila celkově na 20. místě, což je pro ní velkým zklamáním, protože byla fyzicky výborně připravena.
Míša Smetanová dominovala ve finálové cestě, kdy jako jediná s velkou převahou topovala a vyhrála tak svojí první zlatou medaili! Niki Králíková skončila kvůli nedostatku času na bronzovém místě, což je ale její první pódium v kariéře!

Míša Smetanová, foto: Dody Ketyi, Slovenská reprezentace

11. 6. - LEZENÍ NA RYCHLOST
První závodní den v Imstu patřil lezení na rychlost, ve které nastoupili za Českou republiku Šimon Cibulka, Terka Cibulková a Čeněk Babača.

Pro Šimona to byl první závod evropského formátu, takže pracovala nervozita a obava ze stěny, která je v Imstu trochu jiná a více klouže. To se mu potvrdilo hned v první cestě, kde podklouzl. Druhou závodní cestu lezl bezchybně, skvěle ji vyhodnotil a vylezl ve skvělém čase, které mu stačilo na 11. místo. Terka Cibulková lezla skvěle od začátku a jako jediná z našich závodníků se probojovala do finále, kde si vylezla osobní rekord a získala parádní 4. místo. Terka závod komentovala: "Když jsem do Imstu jela, měla jsem trochu strach, protože to byl první Evropák po dlouhé době a ta stěna tu hodně klouže, ale nakonec jsem byla v klidu a závod si užila. Z mého rekordu jsem byla překvapená, ale mám velkou radost."
Posledním závodníkem byl Čeněk Babača, ten zalezl nejlépe první cestu, kde cítil rezervy, takže ve druhé se do toho ještě více opřel a bohužel uklouzl. Čeněk obsadil 12. místo.