EP mládeže v boulderingu – L‘Argentiére 2017

21. 07. 2017 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

Ve francouzském L’Argentiére la Bessée se ve dnech 18. – 19. 7. konal další závod Evropského poháru mládeže v boulderingu. Zatímco většina zahraničních výprav přijela v nejsilnějších sestavách, česká reprezentace opět nastoupila bez řady velmi kvalitních lezců, chyběli zde např. Veronika Šimková, Jakub Konečný, Eliška Adamovská, Marek Jeliga, Jan Vopat, Ondřej Slezák či Jakub Rázek, kteří ze zdravotních, tréninkových či „prázdninových“ příčin nemohli startovat nebo letos preferují lezení na obtížnost. Přestože v L’Argentiére nastoupilo pouze jedenáct českých reprezentantů, pět z nich se dokázalo prosadit na bodovaná místa.

_TB_1015

Kvalifikace se lezly stylem flash a maximální počet pokusů každého závodníka na jeden boulder byl omezen na pět. To většinou působilo potíže českým lezcům, kteří na podobná omezení nejsou z tuzemských závodů zvyklí. Naši reprezentanti se v problémech sice zlepšovali, ale často k úspěchu chyběla možnost dalších pokusů nebo dostatek času, protože u některých boulderů se tvořily v silně obsazených kategoriích fronty delší než 10 minut. Dalšími nepříjemnostmi, s nimiž se ale museli vyrovnávat všichni účastníci, bylo ostré slunce a horko, jimž se vyhnuly pouze nejmladší dívky, které závod v půl deváté ráno zahajovaly, a junioři, kteří ho naopak těsně po deváté večerní zakončili. Je nutno ocenit tým stavěčů vedený Laurentem Laportem, protože kvalifikační bouldery byly velmi kvalitní z hlediska rozřazení závodníků, komplexního prověření jednotlivých lezců i divácké atraktivity a jejich obtížnost byla přes náročné počasí pro každou kategorii po celou dobu stejná.

_TB_1050

se dařilo našim dívkám v nejmladší kategorii B (14 – 15 let), kde v konkurenci 40 závodnic dokázaly bodovat hned tři české reprezentantky. Nejlépe si vedla Eliška Bulenová, která vybojovala 20. místo se 4 topy na 9 pokusů a 5 zónami na 10 pokusů. Nutno dodat, že tato svěřenkyně Jiřího Pummera z týmu Green Trees Monkeys měla reálně ještě na dva další topy, ale protože si na některé věci potřebovala přijít sama, na konci jí chyběl čas a v závěrečném pokusu zapsala zónu skutečně v poslední vteřině. Výborný výkon podaly i svěřenkyně trenérek Rajfových z brněnského oddílu Rocky Monkeys Sokol Brno 1 – Eliška Hobzová obsadila se 4 topy na 11 pokusů a 6 zónami na 9 pokusů 22. pozici, Míše Smetanové patří se třemi topy 24. příčka

_TB_1593

Mezi 45 chlapci v kategorii B jsme měli dva zástupce. Lukáš Doleček, svěřenec Davida Urbáška z HK Lanškroun ukázal, že se silově stále zlepšuje, ale dělalo mu problémy udržet struktury bez chytů. Po bojovném výkonu obsadil se 4 zónami na 8 pokusů 38. pozici. Další ze svěřenců trenérek Rajfových Jáchym Cink skončil s jednou zónou 44., když mu závod zkomplikovalo bolestivé zranění ramene, které si způsobil při pádu v jednom ze soutěžních boulderů.

_TB_1680

Zranění se bohužel nevyhnulo ani Tereze Kubátové v kategorii A (16 – 17 let), která si při pádu hned na druhém boulderu způsobila těžký výron v kotníku a závod pro ni skončil. Tereza přitom musela vynechat první letošní mládežnický mezinárodní závod právě kvůli zranění kotníku na druhé noze, takže má tato pracovitá lezkyně letos hodně smolnou sezónu. Ve stejné kategorii startovala i Lenka Slezáková reprezentující zlínský Vertikon, která se specializuje na lezení na obtížnost a v boulderingu zde nastoupila hlavně kvůli kombinaci, ale přesto zde předvedla, že je silově velmi dobře připravená. Po výborném výkonu obsadila 27. místo ze 44 závodnic, které je ale rovněž nutno označit za smolné, protože na boulderu č. 3 spadla čtyřikrát z kroku do topu, když až v posledním pokusu našla optimální řešení a k dosažení topu už chybělo jen málo, ale další pokus pravidla EYC neumožňovala. Navíc jí v závěru chyběl čas na pokusy v několika boulderech, takže si nakonec připsala 4 topy na 7 pokusů a 5 zón rovněž na 7 pokusů, přičemž závodnice se čtyřmi topy se srovnaly mezi 20. – 29. příčkou a top navíc by Lenku posunul nejhůře na 18. místo. Naše třetí zástupkyně v kategorii A Jana Ondřejová z oddílu Rocky Monkeys Sokol Brno 1 obsadila s jedním topem a pěti zónami 39. pozici.

_TB_1806

Náš jediný zástupce v chlapecké kategorii A Tomáš Lukášek z HO Komorní výtah Liberec se rovněž zaměřuje na obtížnost a mužské bouldery v této kategorii už vyžadovaly specializovanou bouldrovou přípravu. Tomáš bojoval do poslední chvíle a se 2 zónami na 8 pokusů nakonec skončil na 51. místě.

V kategorii juniorů (18 – 19 let) jsme měli rovněž jediného zástupce - dalšího ze svěřenců trenérek Rajfových Ondřeje Bínu. Mezi juniory startovalo sice pouze 30 lezců, ale oč byla tato kategorie početně slabší, o to byla výkonnostně silnější. Mezi řadou lezců Světového poháru nakonec Ondra obsadil 28. pozici, když prokázal ohromnou šikovnost. V boulderu s těžkým náběhem ze startovní pozice ve visu zvládl během třech pokusů pochopit princip nového pohybu a čtvrtým pokusem se dostal do zóny, na boulderu č. 4 zvládl posledním pátým pokusem dokonce velmi těžký krok do topu a jeho celková bilance nakonec činí 1 top na 5 pokusů a 4 zóny na 11 pokusů.

Děkujeme všem závodníkům za poctivý přístup k reprezentaci, Davidovi Urbáškovi za vedení výpravy a trenérský servis pro závodníky, za koučování patří dík i trenérkám Rajfovým.  Děkujeme také všem trenérům, rodičům i dobrovolníkům, kteří se zajištěním výjezdu pomohli. Zvláštní poděkování patří partnerovi mládežnické reprezentace společnosti Rock Point za podporu.

Dalším závodem mládeže je 5. – 6. 8. Evropský pohár v boulderingu v bulharské Sofii.

Tomáš Binter

autorem fotografií je Tomáš Binter mladší