ELIŠKA ADAMOVSKÁ PÍŠE HISTORII ČESKÉHO SPORTOVNÍHO LEZENÍ, MARTIN STRÁNÍK VEZE DALŠÍ BRONZ.

19. 07. 2021 | Rubrika: Sportovní lezení, RSS - iSport.cz

O úžasný zážitek se postarali Eliška Adamovská a Martin Stráník, kteří v neděli 18. 7. společně nastoupili do finále závodu Světového poháru v Brianconu. Eliška je první češkouv hostorii, která na SP získa medaili a rovnou zlatou! Fenomenální výkon předvedl také Martin Stráník, který si za poslední týden odvezl ze závodů SP již druhý bronz.

Zlatá Eliška Adamovská

Poté, co před týdnem v Chamonix obsadil Martin svojí první bednu v lezení na obtížnost a Eliška si zalezla pro svoje životní 10. místo na závodu Světového poháru, nikdo nečekal, že by dokázali tak skvělý úspěch ihned opakovat či dokonce překonat. Obojí se ale podařilo!

V kvalifikaci si stavěči připravili velmi těžké, boulderové a nejisté cesty, ve kterých bylo potřeba se nebát a lézt na riziko. Nejlépe se vedlo Martinu Stráníkovi, pro něhož byl tento styl naprosto vyhovující a do semi postoupil z fantastického 4. místa. Eliška Adamovská se v kvalifikačních cestách sice trošku trápila s nalezením správného flow, ale i přes chyby a nejistotu se se vším popasovala a postupila do semifinále z parádního 6. místa! Výborně lezla také Míša Smetanová, která je každým závodem jistější a sebevědomější, což dnes opět potvrdila, když v cestách bez zaváhání podala téměř své maximum. Dle svých slov na 1 - 2 další kroky ještě bylo, ale i tak si odváží pěkné 34. místo. Naši ostatní závodníci se s těžkými boulderovými kvalifikacemi nepopasovali. Věříme, že pro ty, kteří startovali na svěťácích poprvé, to byly cenné zkušenosti do budoucna -vidět, kde je zbytek světa a kam je potřeba směřovat. Ostatní budou muset přehodnotit svoji tréninkovou přípravu.

Sobotní semifinále všem vyrazilo dech ve chvíli, kdy po Eliščině výkonu bylo jasné, že po dlouhých  18 letech se česká lezkyně dostala do finále Světového poháru v lezení na obtížnost! Naposledy se to v roce 2003 povedlo Tereze Kysilkové, která nakonec obsadila 8. místo. Eliška byla jednou z pěti závodnic, kterým se podařilo TOPovat a do finále postoupila z úžasného 3. místa. Třešínkou na dortu byl postup Martina Stráníka ze 4. místa, což znamenalo, že poprvé budou ve finále zastoupeny české barvy v ženské i mužské kategorii zároveň! Eliška lezla na své poměry relativně rychle a z pár chyb se dokázala dostat. Zároveň vnímá velký posun v tom, že dokázala změnit původně naplánovaný program přes velké oranžové obliny, které shodily mnoho závodnic. Martinovi se lezlo perfektně a vzhledem k tomu, že  kvalifikace mu sedly, tak mu neubraly moc sil na semifinále a zároveň mu dodaly sebedůvěru, protože se v nich cítil skvěle. Semifinálová cesta mu připadala relativně lehká, rozhodovalo se až nahoře v pár krocích, kde udělal drobnou chybu, protože si nenamágoval.
Martin Stráník během Semifinále
Eliška Adamovská po semifináleEla a repre trenérka Saša Gendová
Nedělní finále překonalo všechna očekávání! Večer zahájila mužská kategorie, kde byl úžasnou podívanou Martinův výkon. Ten si skvěle poradil s celou cestou, včetně klíčového přelezu do headwallu, Tam, kde ostatní měli co dělat, aby zůstali ve hře, Martin v pohodě pokynul divákům. Bohužel, dostatečně neodpočinul a jen o krok dál ho zaskočila nepříjemná oblina a malá ztráta koncentrace ho poslala k zemi. "Finále bylo skvělé, s krásnou atmosférou. Nastupoval jsem s docela s čistou hlavou, na začátku jsem to nakopnul a hrnul jsem to, co to šlo. Oblina v headwallu, ze které jsem vypadnul byla horší než jsem čekal. Měl jsem se na ní víc pochystat a odpočinout. To mě mrzí, protože na Ghisolfiho by to sice asi nebylo, ale druhé místo bylo hratelné."
Eliška nechala ve finálové cestě naprosto všechno. Zúročila roky tvrdé dřiny a nekončícího úsilí a nechala za sebou i taková jména jako je Natalia Grossman či Vita Lukan. Přestože některé špičkové závodnice se neúčastnili z důvodu přípravy na olympiádu, tak Eliščin výkon byl natolik silný a sebevědomý, že by zřejmě uhájila medailové umístění i pokud by v Brianconu závodily."Pořád jsem se koukala na Sašu a zbytek týmu, protože jsem si myslela, že to musí být nějaká chyba.". Ještě větší obdiv si Ela zaslouží z toho důvodu, že šlo o její první finále na SP, což je obrovský psychický nápor, se kterým se ale zvládla skvěle vypořádat a odvezla  si zlato! Po osmnácti letech je tak první češkou, která se prolezla až do finálového kola Světového poháru, to se podařilo naposled Tereze Kysilkové v roce 2003, a především je historicky první českou lezkyní, která se postavila na bednu a rovnou na zlatou.

Bronzový Martin Stráník
Eliška ve fináleEla po finálové cestě

DĚKUJEME!!
A gratulujeme nejen Elišce a Martinovi, ale také celému trenérskému a fyzio týmu v čele se Sašou Gendovou, Petrem Klofáčem a Ivou Vejmolovou. Vážíme si skvělé práce, kterou odvádí nejen pro naše sportovce, ale pro celé české lezení.

Český tým zpívá hymnu

Umístění všech českých závodníků:
Eliška Adamovská - 1. místo
martin Stráník - 3. místo